Ako vo výklade …

Categories Rozprávam

… sme v dnešnom svete sociálnych sietí. Stojíme, sedíme, ležíme a iné postoje postujeme, v rámci retušou menej či viac zasiahnutých statických obrázkov. Základnú premisu odfoť a zaves odvial čas, dnes je tento druh neumenia dovolený len v príbehoch. Pre neznalých, hovorím o sieti, kde je osoba meraná v instatných jednotkách. O príbehoch, v ktorých by sa za 24 hodín často nevysomáril už ani Jack Bauer.

ľanové šaty, štýl nemá cenovku

Čo jeden začal, druhý doviedol (alebo sa o to výrazne snaží) k dokonalosti. Selfíčka a narýchlo cvaknutý obed stačil spolu s “cítim sa nažrane” k základom Veľkého otca Sietí. Naučil nás LOL, ROFL, XOXO a klávesové skratky pre smejúce sa tváričky. Teda aj pre plačúce, posielajúce pusinky a nahnevané, no ja večný optimista si pamätám len :-).

Perly ducha vlastného nahradili perly duchov Gándhiho, Sokrata, Nietzschieho, Martina Luthera (aj Kinga) či Freuda, donekonečna zdieľané, kopírované, zbavené pôvodnej sily. Statusy plné prázdna nahradili ich kamaráti (na časovej osi tých Vašich) s varovaniami pred hackermi a vírusmi, virtuálnou verziou pošli ďalej listov, neoverenými (a hlavne nevyžiadanými) radami a konšpirátori. A samozrejme konšpirátori. A v neposlednom rade konšpirátori. Nie, nie som v pokročilom štádiu straty krátkodobej pamäte, ale konšpirátormi je tam, na môj vkus, premorené.

ľanové šaty, štýl nemá cenovku

A aj pre všetky tieto dôvody ide Veľký Otec do kopru, ako hovoria bratia Česi. Pravda je, že v tomto bode so mnou veľká väčšina užívateľov v skupine fanúšikov nesúhlasí. No ja, človek prichádzajúci do styku (rodičovskom) s pubertálnou generáciu, viem svoje. Zomiera kráľ, zostáva nám po ňom prudko použiteľné dedičstvo messenger.

Nech žije kráľ. Síce je to dieťa adoptované za miliardu dolárov, ale adaptované na dnešnú uponáhľanú dobu. Z drahého bábätka vyrástol nateraz veľmi životaschopný následník trónu. Po osvojení nevideli všetci jeho budúcnosť v ružových farbách, no silné gény biologických rodičov, spolu s Markovou výchovou priniesli ovocie. Neduhy otca zredukoval, sám pritom nebol lenivý obzerať sa vôkol a rád sa nechával “inšpirovať” vo vývine. Doslova to dieťa dnešnej doby.

ľanové šaty, štýl nemá cenovku

Nech žije kráľ. Rozkošné dieťa smejúce sa z fotografií dospelo. Fotografie dospeli. Dospeli do štádia retuše za hranice možností. Z detského bláznenia pozrite čo robím, pozrite kde som, pozrite koho som stretol, pozrite …., pozrite …, pozrite … nebadane vyrástol. Občas síce ešte bláznivo požmurkuje, no od chvíle prvého influencera je to už oficiálne dospelák.

Rozmýšľame na fotografiami. Počítame srdiečka. Dúfame v zdieľanie a bažíme po komentároch (pozitívnych). Dokonca, ako som sa nedávno dozvedela, plánujeme celé feedy. Študujem, teda neviem. Ako ladiť jednotne farbu, štýl, odpočinkové okienka. Ako na najnovšie logaritmy, prečo firemný profil áno, o 10 minút prečo zasa nie. Zmeska rád, ktorú musíte dôkladne prefiltrovať. Filtre, na tie by som zabudla. Podstata od samotného počiatku.

ľanové šaty, štýl nemá cenovku

Nech žije kráľ. V mojom pomyselnom rebríčku obľúbenosti vedie práve malá váhová jednotka (som žena, nie 😁). Na druhom mieste, ak by Vás to zaujímalo je trocha atypický Pinterest. Nepočuli ste o ňom, alebo mu neholdujete? Skúste. A nie, toto nie je platená spolupráca, len reklama zdarma. Na platenú som vraj stále nedozrela. 😉

Zároveň som absolútnym amatérom vo využívaní najrýchlejšej sociálnej siete. Napriek dobrým radám (ale niektoré som predsa len vzala k srdcu), stále nijako mimoriadne neplánujem. Čo na blogu, to na instagrame. Chápem víťaznú dôležitosť vizuálu, no vždy vo mne vystrkuje rožky pisateľ (nemýliť si so spisovateľom, ale veď… raz… 😉  😚 ).

ľanové šaty, štýl nemá cenovku

Na záver dobrovoľne priznávam, že neviem do akej miery sú retušované moje fotografie, pretože ich chvalabohu dostávam vždy v podobe, v akej ich ja zverejňujem ďalej. Keďže však na nich stále spoznávam seba, tak som presvedčená, že profesionáli upravujú len skutočne nutné minimum v podobe svetla či ostrosti.

A čo Vy? Ste tím Facebook či tím Instagram? Ktorá je Vám bližšia? Plánujete? Či len sledujete a inšpirujete sa? Vraciate follow automaticky? Či si vyberáte koho chcete sledovať? Ak Vás niekto začne sledovať, pozriete sa na jeho profil a fotografie? Alebo ho beriete len ako ďalšiu kusovku, číslo? Veľa otázok, veľa odpovedí. Ďakujem za každú z nich.

Ľan sa krčí, preto privrite jedno oko. Fotografie @vikendovyfotograf @pespartes.

Šaty – second hand

Užívajte si deň, Erikaľanové šaty, štýl nemá cenovku

ľanové šaty, štýl nemá cenovku

ľanové šaty, štýl nemá cenovku

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.