OOTD / Rozprávam / second hand / Thrift shop

Čiernobiely svet …

… vládne môjmu šatníku. Pozornému oku mojich čitateľov (pozorovateľov 😁) isto neunikla obmedzená farebnosť, ktorou dýchajú moje outfity. Odhadom 70 %, teda takmer tri štvrtiny mojej skrine sa pohybujú v škále čierno – sivo – bielej. Čiernobiely svet obsiahnutý vo všetkých odtieňoch, materiáloch, formách, tvaroch. Sú pre mňa synonymom jednoduchosti, teda pravým opakom môjho inboxu. Ten je zaprataný informáciami, myšlienkami, úvahami, často úplne nevyužiteľnými v bežnej prevádzke života. Zložitosť knižnice mozgu sa hlava snaží vyvážiť jednoduchosťou odevu. 😎

Môj duševný svet hýri všetkými farbami sveta. Čím som staršia, tým je farebnejší, žiarivejší, jasnejší. Čím viac viem, tým viac si uvedomujem, že viem veľmi málo. No zároveň sa každou zbytočnou informáciou, ktorú získam, zväčšuje moja túžba poznávať.

Vedieť je vidieť veci v jasnom svetle. V každom spektre dúhy. Moja exteriérova čiernobielosť je občas nudná. No čierno biele videnie u mnohých ľudí je priam nebezpečné. Buď alebo. Vpravo či vľavo. Čihi – hota. V poslednej dobe obľúbené – ak nie si so mnou, si proti mne. Vyberanie si strán, ku ktorým sa pridať.

Medzi dvoma protiľahlými bodmi úsečky sa nachádza 179 rôznych stupňov. Od nuly k 180 je dlhá cesta názoru, hodnotenia, uvažovania. Je pohodlné prikloniť sa k jednej či druhej strane. Prosté súhlasím, nesúhlasím. Dobrý, zlý. Sypeme z rukáva argumenty za ten svoj postoj, dávame si klapky na oči a uši a trváme na vlastnej pravde.

Sami seba robíme farboslepými. Strácame jemnocit pre odtiene názorov. Obmedzujúco sa obmedzujeme na dávku informácii z minima zdrojov a zabúdame na základnú poučku. Never všetkému čo vidíš. Never všetkému čo počuješ. Dôveruj, ale preveruj. Alebo, ako hovoria obľúbené postavičky z kresleného seriálu môjho drobca, “Mysli, mysli, zapni mozog, zapni zmysly. Keď sa dráhy prepoja, rozum ihneď zapoja”. 😉

Patrím k ľuďom druhu argumentačného. Mám svoj názor na vec, svoj postoj k dianiu a situáciám v mojom okolí. Zároveň som však z tých, ktorí radi diskutujú. O čomkoľvek, s kýmkoľvek. No len za predpokladu, že môj oponent je rovnakej sorty, ako ja. Niekto prístupný inému názoru. Ochotný počúvať, ochotný uvažovať, ochotný pripustiť, že čierna a biela môžu vyústiť do ružovej. Alebo modrej.

Pri ľudoch bijúcich sa do hrude a vytrvalo trvajúcich na svojom, bez schopnosti počúvať názor iného s otvorenou mysľou, strácam záujem komunikovať. Ja, stelesnenie tvrdohlavosti, nemám v láske tvrdohlavých ľudí. Moja zaťatosť pramení v odhodlaní prekonávať samú seba, nie v búchaní hlavou do múru zaslepenosti.

Trvanie na svoje pravde považujem za prejav sily a slabosti zároveň. Je obdivuhodné obhajovať svoj názor a videnie sveta. Je však ešte úžasnejšie, ak má človek otvorenú myseľ a ochotu pozrieť sa na vlastný vesmír očami iného. Konfrontácia za každú cenu neprinesie nič. Rozumné zvažovanie pre a proti nás posúva vpred.

Pravda je vo víne či alebo the truth is out there? Nech už je tá Vaša akokoľvek zaručená, pre iného je to bohapustá lož. Svet nie je čierno biely. Pusťte si do mysle farby. Nemusíte všetky naraz. Spokojne to robte ako ja so svojou odevnou základňou. Postupne, pomaly, dôkladne si vyberajte tie odtiene, ktoré sa Vám hodia, ktoré Vás oslovia, ktoré s Vami ladia. A Váš svet bude o niečo farebnejší. 😉

Ako ste na tom s farbami? Ovládate ich ladenie a kombinujete podľa chuti a nálady? Či ste, rovnako ako ja milovníkmi čiernej, bielej a ich mixu?

A ako je to s Vašou vnútornou dúhou? Urobíte si názor okamžite a držíte sa ho? Či ste prístupný argumentom, novým zisteniam a ochotný prehodnotiť svoj postoj ak zistíte, že má niekde trhlinu? Dajte mi vedieť.

A samozrejme, šaty a sako môjho čiernobieleho outfitu som kúpila v secondhande. Rovnako ako kabelku. V tomto je môj postoj už dlhé roky stabilný. 😃

Užívajte si deň, Erika

 

Author

vstrednomveku@gmail.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.