Deviatimi pármi očí …

Categories Rozprávam

… ma videlo deväť fotografov na workshope. Aby som bola presnejšia, tak na workshope 2. septembra v Prešove, organizovaným Klaudiou Kirschner. Neformálne stretnutie fotonadšencov z celého východu, zamerané tentokrát na fotenie portrétov a fashion fotografie sa konalo pod jej “velením” už tretí krát.  Samozrejme, nebolo tam len deväť párov očí, fotografov sa zišlo 21. K nim si prirátajte tri modelky (tak dobre, dve modelky a moja nemodelkovská maličkosť 😉) a Klaudiu. To už bola celkom neprehliadnuteľná skupina s prístrojmi na zaznamenanie obrazu okolo krku 😀.

Foto Peter Kačmarik, Peter Kačmarik

Čo fotograf, to iný pohľad. Každý z nich má svoju optiku videnia, vnímania a hlavne snímania. Je zaujímavé vidieť sa ich očami. Samozrejme, zaznamenanú vlastnú podobu som mala na monitore aj predtým. Tentoraz je to predsa len iný pocit. Rovnaké prostredie, rovnaké oblečenie a rôzne výsledky. Individualita fotiaceho sa pretavila do mnohých podôb.

Foto rrart studio, Roman Romančák

Nemusím hádam spomínať, že čo pán/pani/slečna, to iný prístroj, iný objektív. Uvedomujem si silu (a rozdielnosť) techniky. Ja sa zatiaľ pohybujem na strane pred objektívom a nie som tým, čo pozerá do hľadáčika. Preto tento bod do celkovej skladačky výsledku vnímam menej ako individualitu osobnosti na druhej strane elektronikou nabitého prístroja.

Foto Simona Katarina, Simona Katarina

Koľko ľudí, toľko chutí, hovorí sa. Dovolím si parafrázovať. Koľko fotografov (amatérov, poloprofesionálov, profesionálov), toľko rozdielnych nátur. Pováh. Prístupu. Ochoty. Nadhľadu. A ďalších vlastností. Pre mňa zaujímavým zistením bolo, že väčšina z nich sú introverti. U ľudí, ktorí majú na objekt zvečňovania hovoriť, riadiť si ho podľa svojej predstavy, presúvať, ukladať a občas na neho aj zakričať “Zostaň takto”, či “Nehýb sa” som čakala opak.

Foto Adam Romančák, Adam Romančák

Nemenej zaujímavou bola aj miera ignorácie. Aby som Vás uviedla do obrazu je potrebné uviesť, že moje spolupózovateľky mali dohromady menej rokov ako ja 😀. Mňa to, ako ste už mohli z blogu zistiť, z miery nevyvádza. No u niekoho je to, jemne povedané, naprd. A dá Vám dosť okato najavo, že ste pre neho len nutným zlom, kým sa presunie ďalej. Zo slušnosti urobí jednu, dve snímky aby sa nepovedalo a šlus. Týmto si ďakujem za svoje sebavedomie a hrošiu kožu. A ak to bolo len preto, lebo som škaredá a nefotogenická, tak sa ospravedlňujem za svoj zlý odhad  😆 😁 😂.

Foto Petino Haľko, petinoh

Hore opísaných nebolo veľa. No najviac Vám v pamäti vždy utkvie to najlepšie a najhoršie. To horšie som spomenula o pár riadkov vyššie. Lepším, ba výborným bolo, že som spoznala aj veľa milých a príjemných ľudí. Zapálených pre fotenie, s veľkou chuťou učiť sa nové veci. Počiatočné rozpaky (jasne, že nie z mojej strany 😉) s prvými cvaknutiami opadali a tri hodiny ubehli skutočne rýchlo.

Foto Kamil Hortik, hortikk

Výsledok nedeľného popoludnia vidíte na fotografiách. Deväť ľudí mi poslalo svoje videnie jednej blogerky v čiernom. Takmer polovica.  Každému z nich patrí moja veľká vďaka za to, že si našli čas. Keďže už viem, že fotografia nie je len o čase strávenom s aparátom v ruke. Nie každá snímka je nafotená ideálne. A napriek tomu, že ja čaru fotoshopu práve nepodlieham a vrásky veľmi rada priznávam (kuk hore alebo dolu na foto, sú tam krásne zblízka 😊), dobre viem, že občas treba upraviť svetlo, jas či farbu. A toto sú tie, v lepšom prípade minúty, v horšom hodiny, ktoré strávili nad obrazovkou, kým neboli so svojimi mojimi obrázkami spokojní.

Foto Filip Kvašňák, Filip Kvašňák

Ďakujem Vám deviatim z celého srdca. Za čas, ochotu a fotografie. A ďakujem aj ostatným. Skúsenosti sú na nezaplatenie. Aj keď výsledok nie je rovnako hmatateľný (obrazne 😛). Verím, že časom dorazia aj ich fotky a bude z nich krásny druhý článok. Nateraz sa kochajte. Ak chcete podobné fotky, nebojte sa osloviť fotografov – aj cez preklik po fotkou. Ja dúfam/viem, že vďaka Klaudii bude nejaká tá budúca spolupráca pre môj blog. A to bolo mojím cieľom.

Foto Janyck

Síce je v dnešnom článku obrázkov o čosi viac než bežne, no bola by škoda nechať ich ležať na cloude bez toho, aby sa dostali na svetlo diaľnice z núl a jednotiek. Preto obzerajte, porovnávajte (ak je Vám to blízke😎) a dajte mi vedieť, ktorá z nich sa najviac páči práve Vám. Alebo mi napíšte rovno pomyselné najkrajšie trio 😉).

A šaty sú samozrejme kúpené v second hande. Len aby sa nezabudlo.

Foto Lea Button photography, Lea Button

Foto Peter Kačmarik, Peter Kačmarik

Foto rrart studio, Roman Romančák

Foto Simona Katarina, Simona Katarina

Foto Petino Haľko, petinoh

Foto Adam Romančák, Adam Romančák

Foto Lea Button photography, Lea Button

Foto rrart studio, Roman Romančák

Foto Simona Katarina, Simona Katarina

Foto Peter Kačmarik, Peter Kačmarik

Užívajte si deň, Erika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.