Instagram versus Realita …

Categories OOTD, Rozprávam, second hand, Thrift shop

… je teraz veľmi populárna téma. Na každom rohu na mňa vyskakujú videá a fotografie ľudí, upriamujúcich pozornosť na instafinty. Tu fitneska nafotí sériu, kde čo póza, to iný tvar tela. Tam makeup guru nakreslí čiaru cez tvár a líči si každú polovicu inak. Ukazujú prstom na niečo, čo samé pomáhajú budovať a zároveň sa pri tom tvária ako vyháňači diabla. Vynašli teplú vodu a začali o nej kázať. Pozrite, takto to robia ostatné. Síce to robím aj ja, ale aha, natočím o tom video, aby som bola úprimná a videli ste, ako som precitla. Instagram versus realita.

Čo však nie je reálneho na instagrame a aká je tá skutočná realita? Nechápme sa zle, veľmi dobre poznám silu filtrov, fotošopu, makeupu, oblečenia, svetla a ostatných prirodzených i “nadprirodzených” skrášľovacích prostriedkov. No v konečnom dôsledku, základom všetkých fotiek je živý človek, prípadne vec. Teda niečo materiálne, niekto kto tieto možnosti na vylepšenie svojej fotografie využil.

A vlastne aj celkom chápem, prečo to robíme. Ruku na srdce, každá z nás sa chce ukázať v tom lepšom (najlepšom?) svetle. Jasné, česť výnimkám. No ľudská ješitnosť je silným hnacím motorom. Vidíme a porovnávame. Nič zlé, kým to udržíme na uzde a máme vlastnú zdravú mieru pohľadu na seba. Horšie, ak považujeme to, čo vidíme za lepšie a dokonca kopírujeme, v snahe vyrovnať sa.

Toto všetko však prináša aj tá, v poslednej dobe tak ospevovaná realita. I keď v nej nemôžeme použiť technické prostriedky na vylepšenie, aj tak filtrujeme, čo svetu na seba natrieme. A niekedy pre zmenu, toho na seba aj veľa natierame 😃. Uberáme kilo, dve. Pridávame zaujímavé historky, ktoré sa stali trocha inak. Skrášľujeme seba, svoje vzťahy, výchovné metódy, pracovné úspechy. Podsúvame ľudom to, čo chceme aby si o nás mysleli a potom im vyčítame, že nás vôbec nepoznajú.

Sú teda tie dva svety až tak odlišné? Realita stvorila fejk. Fejk je lacnejší ako originál, podobá sa naň, tak často neodoláme a podľahneme. Hovoríme si, že nikto nepozná rozdiel a tak sa hrdíme napodobeninou, hoc originál samej seba máme vždy poruke. Ak to bude takto pokračovať, tak je množné, že niektoré skončia ako tridsiata kópia kópie, ktorú už z kópie vyrobili.

Znie mi zábavne, miestami až absurdne, hlasné upozorňovanie, že to čo vidíme na sociálnych sieťach, je často len prikrášleným optickým klamom. Ja totiž skutočne nepoberám, ako to niekto môže nevidieť a nechápať. Hádam je to spôsobené tým, že moderné vymoženosti sietí ma zastihli až v dobe, kedy som už bola hotová osoba (či osobnosť?). Snáď je to aj vekom, že už plne chápem svoje prednosti a neviem (pravdu povediac nechcem) sa porovnávať s inými, plne si uvedomujúc silu individuality.

Sčasti za svoj triezvy pohľad ďakujem aj schopnosti neveriť všetkému a triediť informácie, ktoré ku mne prúdia zo všetkých strán. Vyberám si, kladiem otázky nielen okoliu, ale najmä svojmu mozgu. O seba sa teda nebojím. No (a teraz budem paušalizovať, nech mi je odpustené), v okolí vidím, že som odlišná. Že môj pohľad nie je očami väčšiny a ľudia milujú optické ilúzie viac, než sa zdá.

Ak Vám niekto ukáže fotografiu modelky a povie, takto by som chcela vyzerať, o čom to vypovedá? Vlastne, čo to hovorí o nich oboch? Kde sa v nás berie tá ochota povýšiť dokonalosť niekoho iného, nad našu vlastnú? Vidíme obal a netušíme, čo sa skrýva za ním – alebo v ňom. Uniformizujeme sa na základe myšlienky, ktorá skrsla v našich vlastných hlavách.

Mať inšpiráciu je výborné pre preskakovanie vlastných plotov. Inšpirovať sa však neznamená bezhlavo napodobovať. Človek nie je výrobná linka, kde na jednej strane vhodíte materiál a na strane druhej Vám budú vypadávať na milimeter presne vyfrézované kusy. V snahe byť úžasným ako niekto imaginárny, prestávame vnímať, že práve individualita každého z nás je tou najfascinujúcejšou predlohou.

Navyše, idoly a ideály sa menia. Kto dnes tetuje husté obočie, bol pred dekádou ochotný nechať si ho vytrhať do tenkej čiaročky. Ideál veľkých pŕs sa posunul o pár desiatok centimetrov dolu a umiestnil sa pod chrbát. Nehovoriac o tom, akou rýchlosťou sa mení móda. Z čoho sme sa včera smiali, to dnes označujeme ako must have sezóny.

Instagram je pre mňa výborný komunikačný kanál. Umožňuje mi interakciu s neznámymi ľuďmi. Hovorím k ním svojim čudným jazykom, s často neusporiadanými myšlienkami a dúfam, že na druhej strane niekto počúva. Teda, číta, aby som bola trocha presnejšia. Vďaka nemu sa moje slová rýchlejšie dostávajú nielen k môjmu okoliu, ale aj k Marienke z Bratislavy, Janke z Brna či Yolande z New Yorku (ak vie po slovensky, samozrejme 😂). Mám vieru, že sú tam duše ako ja, ktoré nielen skrolujú a double klik, ale ťuknú si na tri bodky a skúmajú, čo za človeka to stojí na tej fotografii v károvanej sukni.

Každý z nás je tak trocha narcis. Chceme sa páčiť. A je jedno, či na obdiv vystavujeme exteriér alebo interiér našej fyzickej schránky. Kým si pritom zachovávame JA, je všetko v poriadku. Ak však máte pocit, že ste nepostačujúci na post, mal by Vám v hlave zablikať, alebo radšej hlasno zarevať alarm. Vo vojne Instagram versus Realita vyhraje len ten, kto stojí v oboch životoch nohami pevne na zemi. A nech už máte obľúbený akýkoľvek filter, ten najdôležitejší vlastníte zdarma v hlave. Nebojte sa ho používať na všetkých a na všetko. Práve vďaka nemu bude Vás život najreálnejší, ako je to možné.

Ako ste na tom Vy? Je pre Vás instagram sieťou dnešnej doby, alebo ste stále verná jeho staršiemu a pomalšiemu bratovi? Čítate popisky k fotografiám, alebo len pozriete, ťuknete a hor na ďalej? Vnímate, že sú fotografie upravované? Alebo Vám do očí filter udrie len vtedy, ak je už skutočne za čiarou a neprirodzený? Vadí Vám upozorňovanie na nerealitu fotografií od ľudí, ktorí presne takého fotky už dlhšie uverejňujú. Prípadne, si na nich rovno postavili profil (a insta kariéru 😏). Alebo mi jednoducho napíšte akýkoľvek postreh, na ktorý som zabudla a je podľa Vás dôležitý.

Pripomínam, že outfity na tomto blogu sú tvorené najmä vecami, ktoré nakupujem v second hande. Chcem Vás inšpirovať, že na to, aby ste boli štýlovo (a áno, slovo moderne nepoužívam naschvál) oblečené, nemusíte mať plnú peňaženku. Na dnešných fotografiách je to károvaná sukňa, pánsky zelený pulóver, šatka na krku a dokonca aj kabelka.

Fotil Adi Petrov a počas fotenia sa už poriadne zmrákalo. Takto to dopadne, ak nemyslíte na zmenu času 😉?.

Užívajte si deň, Erika

4 thoughts on “Instagram versus Realita …

  1. Potykáme si? Milá Erika, Instagram je nutné zlo, ktoré my blogerky predsa len potrebujeme. Blog je droga, ťažká práca, a preto si vytrvalé a kreatívne blogerky veľmi vážim, čo ale nemôžem povedať o mnohých len “instagramerkách”. Netreba si z IG robiť ťažkú hlavu, človek aj tak nikdy nevie, dokedy tá jeho sláva potrvá. Dobre píšeš, tak len pekne pokračuj a buduj blog. Držím palce, Baba

    1. Rada si potykám. Blog je ozaj ako droga, ale ak ho človek robí pre radosť a s radosťou, tak je vlastne osožná. Instagram je úžasný nástroj na propagáciu blogu. No je aj dvojsečnou zbraňou, pretože ak sa zmení na zdroj príjmov (a neudrží sa to na uzde), tak z neho vznikne len veľký reklamný banner. Čo je u niektorých na škodu (u iných nie 🙂 ). A ešte raz ďakujem. Ďakujem. Erika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.