Rozprávam

Módna biblia …

… teda časopis Vogue. Konkrétne česko – slovenské vydanie. V tejto chvíli som samozrejme úplne neaktuálna, keďže boom okolo prvého, historického vydania v jazykovej mutácii pre náš región prebehol už pred pol rokom, v septembri minulého roka. Ja sa však k nej a o nej budem s Vami rozprávať až dnes. A vlastne si tak letom, svetom preletíme časopis s prívlastkom módna biblia, vytlačený na dokonalom kriedovom papieri.

beige trench coat, brown leather skirt, white shirt, rainbow umbrella

Určite si na to ešte pamätáte. Instagram zahltený fotografiou tej prvej. Prvej dámy na prebale prvého vydania. Historická udalosť každej módnej maniačky. Kto ju nemá, tak behá od stánku po stánok a prosí všetkých, počnúc blízkymi príbuznými až po vzdialené kamarátky zo základnej školy, nech sa po nej obzrie v tom ich stánku.

Po víťazoslávnom ulovení rýchlo fotografia a storíčko. Nech každý vidí, nech každý vie, nech tí, čo ešte nemajú závidia – ja už ju vlastním. Prípadne vášnivé “Už je doma”, či “Hurá, aj ja už mám tú svoju”. Alebo niečo v tomu duchu. Rovno poviem, ja jednu mám. Vlastne, už nie, už skončila v zbere papiera, aj keď mám pocit, že práve druh, na ktorom ju tlačia je nerecyklovateľný.

beige trench coat, brown leather skirt, white shirt, rainbow umbrella

A rovno poviem, že som si kúpila aj októbrovú a novembrovú. A tam som skončila. Ale prečo o tom píšem práve dnes. Počas uplynulého týždňa som veľa cestovala. Ako spolujazdec. A vtedy máte tri možnosti.

1. Budete sa rozprávať so šoférom, rozptyľovať ho a ohrozovať plynulosť cestnej premávky.

2. Budete surfovať ako drak – za predpokladu, že máte dostatočný dátový balíček. Ak nie ste z tých šťastných, tak povolená alternatíva je solitaire.

3. Čítate si. Čokoľvek. A práve toto som si vybrala ja. A mojim terčom boli, s mimoriadne dlhým odstupom práve prvé tri vydania módnej biblie v česko-slovenskom prevedení.

beige trench coat, brown leather skirt, white shirt, rainbow umbrella

Rovno priznávam, novembrovú som zatiaľ len trocha nahrýzla skraja. Zato jej staršie sestry sa počas tých pár hodín konečne dočkali. Skonzumovala som ich od okraja po okraj. A definitívne som sa rozhodla, že si ďalšie nekúpim. Nezaujali. Neinšpirovali. A tých pár naozaj dobrých článkov, na ktoré som naďabila počas nekonečných ignorovaní reklám, určených pre inú cieľovú skupinu ako ja, to skutočne nedokázali vytiahnuť z “nekúpim viac” na “možno zvážim kúpu ešte jednej”.

Teraz ma mnohé z Vás môžu považovať za … módne zaostalú? … trendovú ignorantku? … kultúrneho barbara? … nevidiacu súvislosti? Nebudem sa tu ďalej častovať prívlastkami, či nálepkami, ktorými by tí, nazvime ich znalci, počastovali obyčajnú ženu, čakajúcu od módnej biblie – no, prepytujem módu.

beige trench coat, brown leather skirt, white shirt, rainbow umbrella

Skôr, než budete prevracať očami a demonštratívne odídete z blogu, ma to prosím nechajte vysvetliť. Veľmi dobre chápem, že kým obyčajná móda pre masy je práve tá hneď nositeľná z obchodu, tá z mól na fashion weekoch je skôr pre inšpiráciu. Veľký tvorcovia načrtnú dĺžku, farby, vzory – a tí menší, lokálny (a obrovské reťazce samozrejme) to prevezmú a hodia do svojich ďalších kolekcíí. Teda, takto zjednodušene to funguje pre mňa.

Nebudem sa prieť o správny výklad, len sa chcem dostať k môjmu (ne)pochopeniu Vogue. Je to vizuálny výbuch. A bohužiaľ, výbuch, ktorý mňa odhodil príliš ďaleko od epicentra hlavnej myšlienky. Chápem, umenie. Chápem, že toto umenie nechápem. Vogue jednoducho chce byť tým veľkým tvorcom. Jeho čitateľky však patria do kasty – spotrebiteľ, nie medzikus.

beige trench coat, brown leather skirt, white shirt, rainbow umbrella

Ja zatiaľ naďalej zostanem pri svojich “zdrojoch”, u ktorých naberám inšpiráciu. Sú omnoho jednoduchšie. Majú fotografie, z ktorých poznám čo je čo a kto je kto. Nie vždy píšu dokonalo, no permanentne od srdca. A Vogue prajem, nech má veľa čitateľov. Aj keď ja som sa ním nestala.

Čakala som módu. Dočkala som sa reklamy. Veľa reklamy. Veľmi veľa reklamy. Kupodivu, toto som pochopila – predsa len, z niečoho je nutné zaplatiť ten zvyšok a zadarmo ani kura nehrabe, ako sa u nás hovorí. Texty. Tu som už na vážkach. Niektoré ma okamžite vtiahli a vypľuli až po posledom písmenku. Niektoré boli menej čítavé, no o to viac som sa z nich dozvedela. A niektoré – boli. Verím, že aj tie si našli svojho čitateľa, sedel však v inom kresle ako ja.

beige trench coat, brown leather skirt, white shirt, rainbow umbrella

Čoho som sa dočkala najmenej, bola práve móda. V mojom obmedzenom ponímaní. Niečo, u čoho si poviem aha, toto je super. Niečo, z čoho si vyberiem tú krásnu dĺžku, ten netradičný strih, nezmyselne a predsa dokonalo namixovanú divosť a divnosť. Moja estetika je jednoduchá, základná a dovolím si tvrdiť, že podobnou trpí drvivá väčšina čitateliek, ktorým je tento časopis určený.

Schválne sa upriamujem na slovo drvivá väčšina. Chápem, ak práve jedna z Vás patrí k tomu zvyšku. A je pre Vás podstatná inakosť – voči podobne sa tváriacim časopisom, ktoré si u nás hovoria lifestylové. Vám gratulujem, našli ste si to svoje.

beige trench coat, brown leather skirt, white shirt, rainbow umbrella

Pevne verím, že tie, ktoré si ho kupujete pravidelne (prípadne predplatiteľky) to robíte len a len kvôli jeho obsahu. Že pre Vás znamená viac, ako len pekné pozadie na fotkách, či štýlovú dekoráciu na minimalistickú flatlay. Mimochodom, druhé, tretie a ďalšie vydania som už v stories “slávnych” blogeriek nepostrehla. A neviem, čím to je. Žeby VOGUE vyšiel z insta módy? 🤔

Čo vy a Módna biblia? Podľahli ste zvedavosti? Kupujete pravidelne? Inšpiruje Vás v móde? Či sa len sebatrýznivo kocháte vecami za tisícky eur, na ktoré kým našporíte, tak ich dostane Vaša nenarodená dcéra ako svadobný dar? Napíšte mi akýkoľvek názor na tento časopis. Alebo mi napíšte Váš protinázor na môj názor.

beige trench coat, brown leather skirt, white shirt, rainbow umbrella

Pozor. Autorka tohto článku nie je kultúrne na úrovni. Až príliš často nechápe moderné umenie. Podľa jej názoru má mať kniha dej a obraz je obrazom len vtedy, ak ho pochopí pri pohľade naň. Nie, ak potrebuje výklad troch nezávislých kritikov. 😏

A samozrejme, oblečenie je zo second handu. Dnes tam zaraďte trenčkot, bielu oversize pánsku košeľu, sukňu z pravej kože, kabelku a šatku – lebo štýl nemá cenovku. A ak ste ešte nevideli saká, ktoré som počas rokov nakupovania z druhej ruky ulovila do svojho šatníka, všetky Vám predstavujem v novom videu. Stačí klik.

Užívajte si deň, Erika

beige trench coat, brown leather skirt, white shirt, rainbow umbrella
beige trench coat, brown leather skirt, white shirt, rainbow umbrella


Author

vstrednomveku@gmail.com

Comments

11. marca 2019 at 12:49

Wtf 😮 nabuduce nevyhadzuj, ja som tu, ja zbieram časopisy 😂 už mám 6 tašiek pod posteľov 🤣
Inak ten VOGUE no to som aj ja kúpila prvé číslo, ako na inšpiráciu dobré, ale články a zvyšok nič moc. Ako píšeš veľa reklám. Keď je to už biblia tak prečo tam nie su rozhovory z návrharmi, trendy, módne a beauty blogerky a youtuberky, viac outfitou a tak. A ešte tá cena 🤥 neviem či to platíš za ten časopis alebo za tie reklamy 🤔

Krásne fotky. Jak dávaš tie kabelky že vyzerajú ako ľadvinky? 🤔 musíš ma to naučiť 😉

Ps: tie botičky mi požičaš na jeden outfit 😊  Erika
  11. marca 2019 at 14:16

  Topánky – dohodnuté. Kabelky – no normálne zapnem – na väčšine je odopínací, nastaviteľný popruh, takže to ide ľahko. A tie ďalšie dva časopisy, ktoré som chcela dať do zberu Ti rada nechám, ja po prečítaní skladujem len Burdu 😁😂.11. marca 2019 at 14:42

Skvělé! Konečně to někdo napsal. Já neměla odvahu a navíc neumím psát. Nekoupila jsem si ani to první číslo a absolutně mne to nechalo chladnou. Jsem módní maniak, ale tyto časopisy mne neberou. Jediný casopis, který si občas koupim, je Burda, ale taky tam nic moc není.  Erika
  11. marca 2019 at 20:58

  Burdu ako jediný časopis kupujem každý mesiac. Aj keď sa strihy opakujú, je to už sila zvyku. Ak nič iné, je aspoň užitočná ako návod a ani sa nehrá, že je niečo viac.11. marca 2019 at 18:31

Kúpila som predplatné pre dcéru (21) a seba (51). Prvé číslo nám niekto vzal na pošte. Po reklamácii konečne dorazilo. Prelistovala som a skončila….ďalšie čísla už ani nelistujem. Dcéra sa snaží. Maminka zaplatila….ale obe nás to sklamalo. Nielen v móde, ale obecne je ťažké nájsť kvalitný originálny slovenský alebo český text (žijem v Prahe). Vďaka za úprimnosť. Je dobré, že sa nebojíte povedať, že “Král je nahý”. Teším sa na ďalšie podnety.  Erika
  11. marca 2019 at 20:56

  Ďakujem. Osobne som presvedčená, že podobný názor majú mnohí – ale nechcú ho povedať len z dôvodu, že je to predsa svätý grál každej módnej maniačky. A na ten sa nesiaha.17. marca 2019 at 13:36

Naprosto s vámi souhlasím. První číslo jsem prolistovala v trafice a váhala, nakonec nekoupila. Druhé číslo jsem taky prolistovala a je mi jasné, že to není nic pro mě. Takže mám klid na duši a už v trafice ani nelistuji 🙂Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.