… na nás útočí z každej strany. Rýchlosť striedania informácii a záujmu velí, ak chceš byť videná/videný, tak sa ukáž. Odhaľ sa až na kožu, odhoď obal. Áno, niekto radšej postupne odhaľuje svoju psyché. Pomaly púšťa neznámych čitateľov do svojho vnútra a ponúka im duševný striptíz. Vizuálna rýchlosť však ťahá iným smerom. Odhaľ sa až na kožu a odhoď obal. Fyzický. Ukáž čo je na Tebe, vystav sa na obdiv. Rýchlosť svetla je rýchlejšia než rýchlosť slova. Vidím, teda si.

K dnešnému článku ma priamo inšpiroval post blogerky Sweet Lady Lollipop na instagrame. Kto ho videl, vie o čom píšem. Kto nie, choďte sa pozrieť, nájdete ho do minúty. A keďže predpokladám, že ste si tam už klikli, tak pokračujem. Dúfam, že text pod fotografiou nezostal neprečítaný. Teraz, keď poznáte môj námet, ideme priamo in medias res.

Na tomto mieste si dovolím citovať samú seba. Keďže je to môj komentár k fotografii, tak naň nepotrebujem žiadne povolenia a ja ako autor si udeľujem povolenie zdieľať ho znova a znova. Tu je teda moja reakcia na instapost a veci s tým súvisiace 🤔.

“Nahota je prirodzená. Odhaľovanie sa nesúvisí s nahotou, je to vedomý jav. Prezliekanie sa na kúpalisku je úplne bežné. Prezliecť poliate tričko, prezliekanie modeliek počas fotenia – teda nie samoúčelné, je na verejnosti akceptovateľné. Odhaľovanie sa na verejnosti, či nahota len pre snahu ukázať sa, je zbytočná. Všetko čo vidíme neustále, nám časom zovšednie. Preto som názoru, že ju berme prirodzene a bez tabu, no zároveň ju nevystavujme ako na tácke, bez rozmyslu. Ako vo všetkom, je nutná rovnováha🙂. “

Nahota je skutočne prirodzenou súčasťou nášho života. Nahí sa narodíme, nahí sa sprchujeme, nahí sa obliekame. Oblečenie, okrem toho, že nás zdobí, ma primárnu funkciu zakryť a zahriať. Hovorí sa síce, že pod šatami sme všetci rovnakí, no už aj deti v škôlke vedia, že niekto je dievčatko a niekto chlapček. Ešte u nich síce nie sú pocity zbytočnej hanby, no už si uvedomujú rozdiely v telách. Zatiaľ bez porovnávania, bez posudzovania, len čisté pozriem, vidím, idem sa ďalej hrať.

Nahota bola v niektorých rodinách viac, v iných menej tabuizovaná. Rovnako ako dnes. Sú rodičia, pre ktorých je to rovnaká téma ako vysvetľovanie rovníc. Bez hanby, správnymi slovami a v pravý čas. Kde sú otázky, tam majú byť aj odpovede. Sú však aj rodiny, kde sa o “tom” nehovorí, nie je to slušné. Ale teeneger je tvor zvedavý, preto sa obráti na informátorov inde.

Mimochodom, ja som informácie o ľudskom tele dostala na hodinách biológie niekedy v siedmej triede základnej školy, ak si teda pamätám presne. To bolo pochechtávania, červených líc a sklopených očí. U oboch pohlaví. Ešteže nás z tejto látky učitelia nikdy neskúšali.

Áno, bola iná doba, poviete si. Dobu však tvoria ľudia. Nahé telo sa stalo bežnou súčasťou našich životov. Otvoríte bulvárny denník a vyskočia na Vás prsia prichytenej “herečky”. Medzi najvyhľadávanejšie slová na internete patrí porno-niečo. Vraj najsledovanejšia rodina na svete, si svoju slávu začala budovať vďaka jedinej “ukradnutej” video kazete s intímnymi chvíľami jednej zo sestier. A tak ďalej a ďalej a ďalej a …. do nekonečna a ešte ďalej.

Nahota doslova vyskočila z domu do ulice. Keby do ulice, ona vybehla rovno na informačnú diaľnicu a nabrala plnú rýchlosť. Prečo? Prečo v takmer každom videoklipe musí niekto vrtieť zadkom v minisukni? Prečo sa speváčky v mojom veku musia premávať po ulici v nočnej košeli a čižmách? Prečo sú veľké prsia poznávacím znamením a vlastne aj značkou – veď viete koho (a Voldemort to nie je).

Pre nič. Pre prchavý pocit slávy. Pre utkvelú predstavu, že toto je najistejší spôsob, ako zaujať. Pretože média (žiaden abstraktný pojem, všetko tvoria ľudia🤨) nám denne podsúvajú práve také osoby, pri ktorých je vyzliekanie sa na úrovni raňajok – základom dňa.

Nie som moralista. Je mi vcelku ukradnuté, či sa niekto rozhodne postaviť si kariéru na odhaľovaní. Alebo vďaka nahým fotkám naháňať srdiečka či sledovateľov. Práve naopak, želám im ich čo najviac. Ale kam sa až dá zájsť? Dnes ukážem nahý prsník. O týždeň aj druhý, veď na ten prvý sa už zabudlo. Treba to teda posunúť o úroveň vyššie (či vlastne nižšie🤔?). O ďalších pár týždňov príde ďalší  level. A zrazu nezostane nič, čo sme ešte nevystavili z každého uhla pohľadu.

Každá cesta začína prvým krokom. Pre niekoho budú možno príliš už aj moje dnešné fotografie. Aj na tých je predsa dosť odhalenej kože. Napriek tomu (len a len môj subjektívny pohľad na ne) nepôsobia, dúfam, vulgárne či vyzývavo. Čo má byť skryté, nech je skryté. Ak ukážeme všetko, nič nám nezostane.

Hovorí sa, že nahota predáva. Ale ak predávame takto, nepredávame zároveň aj samy seba? A navyše, vo väčšine prípadov až príliš lacno? Nie je naša hodnota vyššia, než len pár snímkov pre fanúšikov? Viem, holé telo vidno hneď, vnútornú krásu treba objavovať postupne. Ale kto sa ju podujme hľadať, ak sa mu zdarma ponúka jej obal?

Nehádžem kameňom. Dokonca ani chlebom nie. Nemám na to žiadne právo, sama patrím do klubu ľudí, verejne sa prezentujúcich. Aj keď nie nahotou, ale moje telo je to, ktoré je oblečené v šatách na blogu. Dúfam však, že mojich čitateľov (a sledovateľov na sociálnych sieťach) bavia aj texty pod fotografiami. Lebo tie texty som ja rovnako, ako ich telesná schránka.

Ako ste na tom s nahotou na verejnosti Vy? Vnímate ju, ako krok cez čiaru? Alebo to už beriete ako bežnú vec? Kde máte svoju súkromnú hranicu, za ktorú už nie ste ochotní pri odhaľovaní zájsť? Bola vo Vašej rodine nahota tabu, či ste mali/máte osvietených rodičov? Alebo ste rodičmi Vy a potýkate sa otázkami Vašich ratolestí? Veľa otázok a dúfam, že bude aj veľa odpovedí.

Fotografie ženy v parku od @vikendovyfotograf   @pespartes. Košeľa a krátke nohavice sú, ako vždy,  úlovkami zo second handu.

Užívajte si deň, Erika

2 thoughts on “Nahota dnešnej doby …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.