Novoročné predsavzatie …

Categories Rozprávam

… si dáva väčšina ľudí. Aspoň teda v mojom okolí je skupina, ktorá si Prvý január určuje ako začiatok zmeny, dosť početná. Samozrejme, najčastejšie sa plánujú zmeny k lepšiemu. Nech už znie to novoročné predsavzatie akékoľvek. Niečo začať, s niečím skončiť, niečo robiť inak, niečo obmedziť. Pri určovaní si nových “pravidiel” života sa medze nekladú a fantázia pracuje na plno.

Od čarovnej formulky s názvom novoročné predsavzatie často však až príliš zúfalo a naliehavo očakávame životnú zmenu. A v prvý deň roka sme presvedčení, že ju aj uskutočníme. Počas druhého dňa tiež. Niekedy ešte aj v tretí, hoc naša miera nadšenia už v tejto chvíli začína poľavovať. Niektorí vydržia týždeň, časť mesiac, dva, no málo je tak veľmi odhodlaných, že sa plánu s štvorciferným číslom a niekedy aj úderným heslom na samotnom vrchu drží počas celého roku.

Som človek pozitívny a držím palce všetkým, ktorí si v tejto deň povedia “odo dnes …”. Skutočne chcem, nech každému vyjde jeho záväzok, nech ho neopustí odhodlanie ani po pár hodinách bez cigarety, po skutočne príšernej svalovej horúčke získanej z návštevy posilňovne, po prvej nepochopenej vete vo vybranom novom jazyku, či po dvoch dňoch takmer hladovania v honbe za zhodením minuloročných kíl.

Prečo sú však, skôr či neskôr, novoročné odhodlania schované pod perinou zlyhania, vzdania sa a “nemám na to čas” vysvetlenia? Nebude to práve dátumom, ktorý ich privolal? V roku pribudne +1 a …? A nič. Ohňostroj a buchnutie detského šampanského neprinesie nové nastavenie nášho doterajšieho myslenia ako šibnutie Harryho prútika. Príliš veľa nádeje vkladáme do obyčajnej kombinácie čísiel. Prílišnú zodpovednosť hádžeme na čerstvo narodenú hlavu novoročnú hlavu a čudujeme sa, že to neustojí a zlomí si väzy (a nám “to do” list).

Nie, v tento deň pre mňa nič zvláštne nezačína. Ak by som si mala dávať nejaké záväzky, bol by to skôr pán mesiac Marec, ktorý by ma k tomu vyzval. Som však už dosť skúsená na to, že na ne celkom kašlem. Ak sa pre niečo rozhodnem, nie je to dátumom. Je to mojim rozhodnutím v tej chvíli. Určujem si ciele vtedy, keď som pripravená pustiť sa do ich napĺňania.

A verte, aj ja viem mať hlavu v oblakoch. A aj ja niekedy sklamem samú seba, pretože to vzdám. Alebo sa na to, celkom prozaicky vykašlem. No omnoho častejšie som odhodlaná, vytrvalá a tvrdohlavá. A zároveň realistka. Idem preto postupne, krok po kroku, niekedy dokonca len krôčik po krôčiku. Vždy si určujem len výhľadový plán, nikdy nie dokonalo presnú víziu. A nebývam sklamaná. Pretože aj malý úspech je úspech. A ak máte šťastie, úspechy sa nesčítavajú, omnoho radšej sa násobia.

Nedávam si novoročné predsavzatia. Teda až na jedno, ktoré sa opakuje každý rok. A vždy ho počas celého roka poctivo plním, dodržiavam a nepoľavujem. MAŤ SA RADA. Úplne ideálne, so všetkými dobrými, i tými trocha temnejšími stránkami. Lebo koho iného môžete mať radšej, ako osobu, ktorou ste sa narodili. Lebo kto iný by Vás mal mať radšej ako osoba, ktorou ste po celý život. Ak máte radi seba, viete rozdávať lásku aj ostatným. Ak sa považujete za hodnú lásky, Vaše okolie Vás ňou doslova zahrnie.

Skúste to tento rok po mojom. Hoc nejaký ten deň vynecháte, zapochybujete o sebe, či na sebe nájdete chyby, viditeľné len Vašim očiam, ten ďalší v tom pokračujte. Možno z toho spravíme novú tradíciu novoročných predsavzatí. Jednoduchých, krásnych, zadarmo a predsa prinášajúcich šťastie, spokojnosť a veľa lásky do Vašich životov. Nech je rok 2019 tým VAŠIM ROKOM.

Obrazová časť blogu bude dnes jednoduchá. Nie vždy musíte byť atribútom inšpirácii. Stačí, ak sa cítite vo svojej koži. Kabát, kabelka, šatka, nohavice a top sú zo second handu. A čierna je jednoducho “moja farba”.

Užívajte si deň, Erika


2 thoughts on “Novoročné predsavzatie …

  1. Ja osobne si predsavzatia tento rok nedávam, nejako ma to prešlo, neviem, asi už starnem a nechce sa mi alebo som sa konečne zmierila s tým, že ich aj tak nikdy nedodržím. 😀

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.