o celebritách, black skirt, white blouse, black hat, retro bag, high heel
Rozprávam

O celebritách

Celebritou ste vtedy, ak Vás ľudia poznajú. Mnou veľmi zjednodušený popis. Podľa wiki je definíciou osoby, ktorú zvykneme označovať pojmom celebrita človek, ktorý v spoločnosti dosiahol vysoké uznanie, ohlas. Ten, kto strháva pozornosť médií. Pritom nezáleží na žiadnych zásluhách, jediné, čo je podstatné, je záujem verejnosti o týchto ľudí.

o celebritách, black skirt, white blouse, black hat, retro bag, high heel

Stať sa slávnym je teda vlastne dosť jednoduché. Ak sa o Vás bude zaujímať dostatočný počet ľudí (okrem Vašej rodiny), ste na pol ceste na výslnie. A je úplne jedno, či budete speváčkou, mamou 15-tich detí alebo zakladateľkou novej cirkvi. Stačí jedna jediná, často nepredvídateľná situácia a máte pred sebou svojich 15 minút.

Status Celebrita. V dobe internetovej je od nás len jedno virálne video. Jeden jediný článok, ktorý brnkne na tú správnu strunu a začne sa šíriť rýchlosťou optickej siete. Jedna fotografia, ktorá padne do oka agentovi s “mocou”, urobiť z nikoho niekoho.

o celebritách, black skirt, white blouse, black hat, retro bag, high heel

Rozmýšľali ste niekedy nad celebritami spred pár desiatok rokov? Alebo ešte trocha viac do minulosti, do doby pred televíznej, pred rádiovej, pred fotografickej? Áno, aj vtedy žili ľudia, ktorým by táto dnešná nálepka sadla ako … (zadoček dieťaťa na umelohmotného trénera chodenia na WC 😁).

Celosvetovosť slávy vtedy príliš možná nebola, väčšina ľudí sa pohybovala v okruhu pár kilometrov od miesta svojho narodenia (a budúceho skonu) a teda aj sláva kohokoľvek často nepresahovala tieto mantinely. Optikou začiatku 19-teho storočia (nech sa pohybujeme v relatívne nedávnej dobe) ňou bol Pán Zeman. Pán Richtár. Pán Učiteľ. Pán Farár. Tí, o ktorých sa dnes učíme ako o slávnych dejateľoch, boli medzi väčšinou obyčajných ľudí vo svojej dobe neznámymi.

o celebritách, black skirt, white blouse, black hat, retro bag, high heel

Zdá sa Vám to nemožné? Alebo nepravdepodobné? Zapátrajte trochu v pamäti – čo to z dejepisu Vám v nej určite uviazlo. Dvesto rokov dozadu Vaši prapredkovia možno nechodili do školy (aj keď teoreticky už platila povinná školská dochádzka). Stále robili na panskom. Ich život sa odvíjal od ročných období, počasia a pôdy. Tá najdôležitejšia hodnota v ich živote bola práve zem.

Poskočme sto rokov dopredu a nič sa nezmenilo. Aj keď už zúrila priemyselná revolúcia, blížila sa Svetová vojna (vtedy ešte nikto netušil, že nebude jediná), cestovalo sa po koľajniciach … Z učebníc vieme o množstve slávnych tej doby. No na Slovenskom vidieku stále platilo Pán Farár, Pán Učiteľ, Pán Richtár. Občas sa k nim už pridávali aj Páni z Mesta – politici.

o celebritách, black skirt, white blouse, black hat, retro bag, high heel

Pečiatku celebrita má dnes aj pes, ktorý dostal štek v reklame (doslova). Rovnakým statusom sa honosí žena, ktorej jediným “prínosom” svetu je – že je. Slávna preto, lebo je slávna. Patrí tam spevák s množstvom ocenených a predaných skladieb – aj chlapec, ktorému ohlas prinieslo otváranie úst do cudzej pesničky v populárnej aplikácii.

Stať sa “Niekým” je v dnešnej spoločnosti často len otázkou náhody a šťastia. Už dávno neplatí, že Vás preslávi Vaša práca – aj keď zopár výnimiek sa nájde. K získaniu pozornosti postačuje už len priateľstvo so slávnejšou osobou. Čo priateľstvo, aj jedno jediné stretnutie a podanie rúk s Bradom Pittom Vám, v našom malom národe, prinesie pár dní v bulvárnych plátkoch, online spravodajstve a samozrejme, na sociálnych sieťach.

o celebritách, black skirt, white blouse, black hat, retro bag, high heel

Objavíš sa v pochybnej (ktorá nie je pochybná 🙄) reality show a hneď plníš prvé stránky. Čím viac sa zhovadíš, tým hlasnejšie sa o tebe hovorí. Ak si chlap, ukáž svaly a odvahu, ako žene Ti stačí zhodiť šaty. Tvoja sláva potrvá presne do skončenia finále. Potom už len zúfalo obvolávaj “novinárov” a pripomínaj sa. Rea-lebrita.

Vďaka internetu už nie sme odkázaní na servírovanie nových tvárí priamo pred nos. Konečne máme v rukách možnosť vyrobiť Slávu na počkanie a nebojíme sa ju použiť. Pozitívne, i negatívne. V dobe inteligentných prístrojov, pôvodne nazývaných mobilnými telefónmi sme strojcami hrdosti, krásy, dobra, no i zákernosti a zla. Na počkanie.

o celebritách, black skirt, white blouse, black hat, retro bag, high heel

Odfoť a postni. Alebo Odfoť a pošli, my to radi zverejníme za teba. Aj takto (často chcene a pripravene) vzniká celebrita dneška. Väčšina z nich neprežije viac ako octomilka. No keď si už čuchnú k popularite, snaha o udržanie sa na výslní je veľmi silná. Ak sa o tebe má hovoriť, musíš byť počuť a vidieť.

Práve na tomto primitívnom princípe to celé stojí a padá. Ak niekto si, hovorí sa o tebe. Ak sa o tebe hovorí, niekto si. Síce IMT Smile tvrdia čosi o prachoch, tie sa dajú nafejkovať. Perpetum mobile “ja na bráchu, brácha na mňa” funguje viac ako perfektne.

o celebritách, black skirt, white blouse, black hat, retro bag, high heel

A čo skutočné celebrity? Tie, ktoré majú za sebou výsledky. Dlhoročné, pomalé šplhanie sa nahor vo svojej odbornosti. Ak nepatria medzi hercov, športovcov, či spevákov, ani o nich netušíme. Koľko špičkových lekárov poznáte – ak nie ste z odboru. Koľko učiteľov? Koľko hasičov?

Už som písala o skutočných infuenceroch a pri celebritách to veru je dosť podobné. Tie najväčšie sú často skromné, plne si uvedomujúc, že sú rovnako ľudia, ako ich fanúšikovia. Poznávame známe tváre na uliciach, čítame o nich v časopisoch, rozoberáme dopodrobna ich životné stúpania i pády s priateľmi. To, čo je v našich hlavách je však len obraz, ilúzia osoby. Len oni poznajú svoju pravú podstatu.

Môžeme k nim vzhliadať. Môže nás premáhať pocit, že sú dokonalými. Nechávame v sebe bujnieť túžbu byť ako oni. Nevidíme ich sny. Nepoznáme trápenia, ktorými si prechádzajú. Vidíme len vrchol ľadovca, nie obavy o udržanie sa tam hore. Múdra veta hovorí – Svetská sláva, poľná tráva. I oni sa rodia nahí. A ani jeden z nich si nemôže kúpiť to najcennejšie na tomto svete. Svoj čas pobytu medzi nami. R. I. P.

o celebritách, black skirt, white blouse, black hat, retro bag, high heel

Kto je pre Vás – v momentálnej dobe – najzbytočnejšia celebrita? Alebo jednoduchšia otázka, stačí ak priznáte jediného slovenského “slávneho”, u ktorého nedokáže pochopiť Prečo? Ako? Načo? Dokedy? A aby som nebola negativistická, dajte aj meno celebrity, ktorá je vo Vašich očiach tou Naj. Prezraďte aj, prečo práve ona/on. Alebo mi len napíšte Váš názor na moju úvahu. V ktorých bodoch mi dávate za pravdu a kde sa, naopak, podľa Vášho pohľadu veľmi mýlim. Spätná väzba od Vás je pre mňa mimoriadne dôležitá.

Počas tohto fotenia som bola za hviezdu aj ja. Nie doslova, no mala som fanúšika, ktorý na mňa kričal z okna neďalekého bytového domu. Aj keď kričal je dosť negatívne, v skutočnosti boli jeho slová “výborne”, “krásne” a “paráda”. A keďže som nemala okuliare, ako správna celebrita som o neho ani pohľadom nezavadila 🤣). Hoc je možné, že pochvalné vyjadrenia patrili pánovi so zrkadlovkou v rukách, či malej, pobehujúcej modelke.

Pokojne moju slávu podporte odberom na Instagrame, Facebooku, alebo Youtube. Už teraz môžem sľúbiť, že to zneužijem len a len na zlepšovanie svojej tvorby. Alebo jednoducho zdieľajte moje články a videá medzi svojimi priateľmi. Ďakujem.

Sukňa, blúzka a sveter sú zo second handu, pretože štýl nemá cenovku. Viac sekáčových inšpirácií nájdete na mojom Youtube. Lebo jednou z ciest, ako sa správať uvedomelejšie k životnému prostrediu je nakupovanie v obchodoch z druhej ruky. V aktuálnom videu sa hrám s koženým a koženkovým oblečením.

Užívajte si deň, Erika

o celebritách, black skirt, white blouse, black hat, retro bag, high heel

Author

vstrednomveku@gmail.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.