diskusia na facebooku, red coat, red boots, gray pant, gray turtleneck, gray beret, gray bag
Rozprávam

O diskusii na facebooku

Prológ

Urobila som niečo, čo bežne nerobievam. Na facebooku som vyjadrila svoj názor pod jedným z príspevkov. Žiadna kontroverzná téma, len nevinná otázka. “Aké najbizarnejšie úlohy ste doma s deťmi pripravovali vy?” Jeden by si povedal, že bezpečné územie, pri ktorom sa nedá s nikým dostať do konfliktu. Diskusia na facebooku a Erika, ako som sa zas presvedčila, nie je správne spojenie.

diskusia na facebooku, red coat, red boots, gray pant, gray turtleneck, gray beret, gray bag

Časť prvá – Prečo to čítam

Neviem ako Vy, ale pre mňa, ak mám čas, je v príspevkoch na sociálnych sieťach najzaujímavejšou časťou práve diskusia. Kým post vyjadruje, v tom lepšom prípade názor jednej osoby, vyjadriť sa k nemu môže ľudí neobmedzene. Ak to samozrejme, autor nezakáže.

Priebeh je poväčšine rovnaký. Spočiatku sú vyjadrenia odpoveďou na položenú otázku. Súhlasom s autorovou myšlienkou. Najneskôr po dosiahnutí prvej desiatky príde prvý nesúhlas. Prvá odpoveď na otázku, ktorá nebola položená, no diskutujúci má silné pnutie odpovedať. Práve v tomto bode začína každá diskusia žiť svojim vlastným životom. Väčšina stále odpovedá na povôdnú tému, pomaly však pribúdajú diskutéri, reagujúci na odpovede iných.

Strom sa začína košatiť. Pri, čo i len náznaku kontroverznosti myšlienky, sa nájde jej oponent, snažiaci sa poukázať na opak. Postupom už všetci zabudli na hlavnú otázku a delia sa na dva tábory. Súhlasím. Nesúhlasím. Našli si tú svoju odpoveď a sústredili sa na jej zveľadovanie, či zničenie. To všetko do doby, pokiaľ sa v ich zornom uhle neobjaví nová diskusia na facebooku. Alebo inej sieti. Teda najneskôr po 24 hodinách.

red coat, red boots, gray pant, gray turtleneck, gray beret, gray bag

Časť druhá – Aj ty, Brutus?

Som vinná v plnom rozsahu. Nenazvala by som sa ešte Trolom, na tom mám málo skúsenosti, času a chuti. Ak by som sa mala (čo robím, ako isto viete, veľmi nerada) zaradiť do niektorého z druhu diskutérov, nazvala by som sa druhotne zhrňujúco reakčný. Reagujem v tých ojedinelých prípadoch, ak mám pocit, že diskusia nezahŕňa vôbec môj pohľad na tému. Alebo ak je môj nesúhlas s jej smerovaním príliš silný a tlačí sa von.

Znova pripomínam, málokedy mám čas a chuť robiť to. U niektorých príspevkov radšej kliknem na “nechcem to vidieť”. Pre moje duševné zdravie je to rýchlejšia voľba. Niekedy však neodolám. Nazvime to volanie umelej inteligencie. Vtipné je, že občas je to viac umelé, ako inteligentné. Tak dobre. Úprimne priznávam, že najradšej fičím na tých, ktoré by inteligentnými nenazval ani negramotný príslušník izolovaného kmeňa v brazílskom pralese.

diskusia na facebooku, red coat, red boots, gray pant, gray turtleneck, gray beret, gray bag

Časť tretia – In medias res

“Prešla som si komentáre a zostal vo mne veľmi nepríjemný pocit. Chudáci deti, ktoré sú tak preťažované, že za nich úlohy musia robiť rodičia. Zobuďte sa. Nechajte ich aspoň trochu boriť sa s problémami, neodfukujte im každé smietko z cesty. Pre Vás, ktorí tvrdia, ako sú na “niečo” mladí. Nemáte tušenia, aké informácie má 8, 9, 10 ročné dieťa.” Citácia samej seba.

Spomínate si ešte na otázku, ktorá bola spúšťačom? Vráťte sa k prvému odstavcu a pripomeňte si ju. Hore uvedené vety som publikovala približne na čísle 220 – 230. Bola som pripravená na reakcie, dokonca som ich očakávala a veru, nesklamali ma. Aj keď, tá podstatná odznela dosť neskoro. Jasné, hovorím o zaradení ma medzi učiteľky, ktoré sa majú ozvať až keď budú mať vlastné deti. V skratke. Čo je pre mňa pozitívnou správou, že na fotografiách vyzerám ako čerstvo doštudovaná pedagogička a nie blogerka v strednom veku.

Poďme však po poriadku. Prvou reakciou bolo, že či sa mi zdá normálne dávať deťom úlohy, ktoré má problém zvládnuť dospelý. Druhou, že “škola má pripravovať deti na život a nie ich stresovať samými projektami o totálne blbých témach”. Doslovná citácia. Nasledovala očakávaná učiteľka/poroďte/potom hovorte.

Pokračovali ďalšie, na tie som však už nereagovala. Svoj názor som vyjadrila a nemala som najmenší záujem investovať svoj čas do neproduktívnej výmeny slov. Najmä, ak som odpovedala, že som dvojnásobný rodič a vzápätí mi prišla otázka, koľko detí mám. V tej chvíli som pochopila, že čítanie s porozumením je možno základnou príčinou – čohokoľvek.

red coat, red boots, gray pant, gray turtleneck, gray beret, gray bag

Časť štvrtá – Prečo to všetko

Svoje odpovede neuvádzam zámerne. Ak ste zvedaví, spýtajte sa ma v komentároch, alebo na sociálnych sieťach. S najväčšou pravdepodobnosťou, najmä ak ma čítate už dlhšiu dobu, si ich viete vizualizovať.

V tejto chvíli, dosť neskoro sa dostaneme aj k jednej z dvoch hlavných myšlienok dnešného článku. Áno, občas deti dostávajú nezmyselné úlohy. Áno, občas im rodičia majú pomôcť. Pomôcť však nie neznamená, urobiť ju namiesto dieťaťa. Znamená to sadnúť si k nemu ako poradný orgán a pri nečakanej stopke ho nasmerovať na správnu cestu. To však vyžaduje čas.

Znamená to, obrátiť sa na učiteľku a vecne, slušne to s ňou prebrať. To však predpokladá, že diskusiu s ňou nezačnete slovami “Čo to dávate môjmu dieťaťu za idiotskú úlohu?”. Rovnako, ako nerozčuľovať sa pred dieťaťom nad hlúpou, neschopnou učiteľkou. A ak by na tento prístup bola hodnotiacou stupnicou diskusia na facebooku, tak konštatujem, že podobnej reakcie je schopných maximálne 10% rodičov. Na pohlaví nezáleží.

Možno som idealistka. Je dosť možné, že som “iba” mala veľké šťastie na dobrých pedagógov. Pohľad na danú vec mi mohol skresliť aj môj výchovný prístup. Nikdy som nenechala svoje dieťa vyhrať. Plakali. Hnevali sa. A ja som neustúpila. Preto si víťazstvo veľmi cenili, vedeli totiž, že to dokázali vlastnými silami. A teda, že v živote sa budú stretávať s prekážkami, s prehrami a výhru im nikto nedá zadarmo. Ak sa však budú snažiť, je dosiahnuteľná.

diskusia na facebooku, red coat, red boots, gray pant, gray turtleneck, gray beret, gray bag

Záver

Stále tvrdím, že témy pre blog mi prináša život rovno pred klávesnicu. Doslova mi padajú do náručia samé. Aj tá dnešná. Sociálne siete sú vôbec námetoidné (ja si tie slovné novotvary raz nechám patentovať). Preto sa Vás dnes pýtam – zaujme Vás diskusia na facebooku, instagrame, či youtube niekedy tak, že zareagujete? Nie na autora príspevku, ale na niektorého z diskutujúcich? Čítate vôbec diskusie predtým, než zareagujete Vy? Týmto Vás vyzývam, napíšte mi komentár. Len preto, aby ste sa zapojili tentokrát.

Pokojne mi napíšte aj názor na môj prístup k víťazstvám a prehrám vo výchove. Či reakciu na môj diskusný príspevok (pozri časť tri, prvý odstavec). Nezáleží, či so mnou súhlasíte, alebo ste mojim oponentom. Slušne podaný názor nie je výzvou do bitky, ale nutnou, ba priam nevyhnutnou súčasťou kritického myslenia.

red coat, red boots, gray pant, gray turtleneck, gray beret, gray bag

PS.

Fotografie sú zasnežené a nesúvisia s textom. To prvé prestáva byť v zime bežné, to druhé je naopak typicky moje. Mohla by som ich nazvať ilustračnými, no v skutočnosti reprezentujú druhú časť môjho blogerského ja. Tá prvá zoskupuje myšlienky ženy v strednom veku do slov, tá druhá vysvetľuje, že Štýl nemá cenovku.

Ak ste tu nový vedzte, že to prezentuje moje presvedčenie budovania šatníka zo second handu. Originálneho, podľa Vašich predstáv a štýlu (nemusí byť len jeden) ale hlavne udržateľného. Skúste sa nad tým niekedy zamyslieť. Ak si niečo podobné neviete predstaviť, dávam do pozornosti môj Youtube kanál. Čo video, to iná téma, na ktorú skombinujem outfity zo svojho sekáčového šatníka. Pokojne sa inšpirujte.

Ako som dnes písala, sociálne siete ma často inšpirujú. Už som sa zamýšľala nad ekologickými statusmi na instagrame, reklamnou kampaňou či prezradila 13 pravidiel, ako sa stať známou blogerkou. Mimochodom, už ma na nich sledujete? Napravte to klikom na Instagram, Facebook aj Youtube.

Užívajte si deň, Erika

diskusia na facebooku, red coat, red boots, gray pant, gray turtleneck, gray beret, gray bag
red coat, red boots, gray pant, gray turtleneck, gray beret, gray bag

Author

vstrednomveku@gmail.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.