o domácom oblečení, stripe skirt, blue denim shirt, blue shopper bag, blue shoes
Rozprávam

O domácom oblečení

Prezliekate sa po príchode domov? V mojom širokom okolí to veru robieva každý. Dokonca by som neváhala tvrdiť, že je to na Slovensku silno zakorenené, mať rozdielne oblečenie na doma a “medzi ľudí”. Ak však povieme domáce oblečenie, každý si pod týmto pojmom predstavuje rozdielne veci.

o domácom oblečení, stripe skirt, blue denim shirt, blue shopper bag, blue shoes

Ak očakávate článok, v ktorom Vám budem radiť čo nosiť, čo s čím kombinovať a aké sú najnovšie trendy pre domáce oblečenie, zrejme budete sklamaní. Nepoznám žiadnu odevnú firmu, či dokonca priamo dizajnéra, ktorého tvorba sa venuje odevu, nosenému za zatvorenými dverami svojho bytu či domu. A napriek tomu práve v takých kúskoch tvárime všetok svoj voľný čas, teda veľa a veľa hodín.

Trochu odbočím a spýtam sa sa Vás, či poznáte z amerických filmov a seriálov scény, pri ktorých po príchode domov hodia tašku a ďalej fungujú v tom, čo mali na sebe. Rovno priznávam, veľmi často pri nich krútim hlavou. Najmä, ak sa hodia na posteľ rovno v obuvi, v ktorej pred pár minútami ešte kráčali po chodníku.

o domácom oblečení, stripe skirt, blue denim shirt, blue shopper bag, blue shoes

Možno je to mojou “východoeurópskou” mentalitou, no mne sa predstava špinavých podrážok, ktoré stúpali po množstve špiny, pľuvancov, výkalov od psov (aj keď to po nich majitelia upracú, vždy tam niečo zostane), na podlahe u mňa doma vôbec nepáči. Na tej istej podlahe sa hraje moje dieťa. Chodievam po nej bosá z kúpeľne. A pri predstave, že v nich dokonca sedím na sedačke, či ležím na posteli mi je veľmi nepríjemne. Prízvukujem, nie som dezinfekčný maniak a trochu špiny ma nikdy nerozhodilo. No toto je už v mojom ponímaní cez čiaru.

S oblečením je to predsa len trochu inak. Neváľame sa v ňom po chodníku (trucujúce deti sú výnimkou). Napriek tomu, ho zvykneme po príchode meniť za iné. Dôvodov máme naporúdzi viac. Chcem sa cítiť pohodlne. Nechcem si zničiť drahé značkové veci. Robili to tak rodičia.

o domácom oblečení, stripe skirt, blue denim shirt, blue shopper bag, blue shoes

Ja síce značkové (rozumej drahé, lebo sme ochotní tú sumu zaplatiť) veci nemám, keďže nakupujem v second handoch. Napriek tomu, moje domáce oblečenie je tiež osobitná kôpka v skrini. A keďže sa patrí priznať ako prvej, v zime nosievam legíny, teplé farebné ponožky a dlhé košele. V prípade silnej zimomravosti pridávam vlnený sveter. V lete sú to bavlnené šaty, pre mňa najpraktickejšia vec.

Konečne sa teda dostávam k jadru dnešného článku. Pri odeve do práce, školy, či na kávu s kamarátkou, si často dôkladne vyberáme, kombinujeme, zaujímame sa o módne trendy. Po zatvorení dverí vytiahneme staré, rozťahané tepláky, tričko s fľakmi (a dierami) a žiadna ďalšia móda sa nekoná.

o domácom oblečení, stripe skirt, blue denim shirt, blue shopper bag, blue shoes

Veď som doma, tak hádam je to jedno? Túto otázku som si, s dovolením, položila za Vás. A rovno budem aj odpovedať. No, Vám možno áno. Ale ak Vám nezáleží na tom, v čom sa pohybujete pred priateľom, manželom, deťmi, prečo sa “medzi ľudí” nevyberiete rovnako?

O čo sú Vaši blízky menej, ako cudzinci tam vonku? V hlavách si premietate, čo si pomyslia iní ľudia (kto to ešte nečítal, písala som o tom tu), no zároveň zabúdate na pohľad tých, ktorým na Vás záleží najviac. A dovolím si tvrdiť, na ktorých Vám záleží najviac.

o domácom oblečení, stripe skirt, blue denim shirt, blue shopper bag, blue shoes

Spomeňte si, ako ste sa fintili na každé rande s Vašou láskou. Riešili, čo Vám pristane, v čom vyzeráte okúzľujúco, jednoducho chceli ste sa mu/jej páčiť. Prečo to nepokračuje aj po rokoch strávených spolu? Kedy nastal ten zlom, kde ste hodili rukou a povedali, je to v pohode? Už to nemusím riešiť.

A aký odkaz posúvate svojim potomkom? Že svet tam vonku je dôležitejší, ako Váš rodinný? Ponúkate im rovnako lživú informáciu, ako sociálne siete. Najdôležitejšie je, čo ukážeš vonku, nie to, aký si vo chvíľach, keď si sám (sebou). Ak sa zašpiníš na ihrisku, je to zlé, lebo ľudia si pomyslia, že sa nestarám. Ale to, že mama či otec chodia doma vo veciach, ktoré už dávno stratili tvar, farbu a po vyhodení do smetí oňho nebudú mať záujem ani potkany, je úplne v poriadku.

o domácom oblečení, stripe skirt, blue denim shirt, blue shopper bag, blue shoes

Dovolím si argumentovať, vo Vašom mene, sama sebe. Veď je to ako s makeupom. Ani doma sa stále nemaľuješ, lebo chceš vyzerať prirodzene. Nie, nie je to rovnaké. Kým makeup je nadstavbou, obliekanie je základný kameň. Nemamaľovaná nie je na úrovni nahá. S nahou tvárou chodievame odmalička, no už po prvých pár nádychoch sa začíname haliť do odevu. Teda, začínajú nás obliekať rodičia. Dokonca aj do truhly (nech to znie akokoľvek morbídne) nám pozostalí dávajú obliecť pekné šaty.

Šaty robia človeka. Či sa nám toto tvrdenie páči, alebo nie, je to tak. V dobe nie tak vzdialenej, dokonca udávali Vás sociálny status (a bohužiaľ, často je to v pozmenenej podobe aj dnes). Podľa odevu poznali, z ktorej časti krajiny pochádzate, ba z ktorej dediny presne. Podľa pokrývky hlavy vedeli rozlíšiť slobodnú, vydatú či vdovu. A áno, aj u mužskej časti populácie.

o domácom oblečení, stripe skirt, blue denim shirt, blue shopper bag, blue shoes

Dnes máme neobmedzené možnosti. Nikto (ak to nedopustíme) nám nediktuje, čo si máte obliecť (nepočítam firemný dresscode a otázky spoločenskej etikety). Tak prečo, pri tak obrovskom výbere, je stále domáce oblečenie len tým, ktoré treba donosiť. Prečo si v duchu povieme “na doma to stačí”?

Je ťažké vidieť sa krásna, ak sa zmierime so “stačí to”. Je neúctivé voči sebe samej mávnuť rukou a skonštatovať, veď to nikto nevidí. Vy sa vidíte. Tak sa pozrite znovu, zahoďte svoje staré ja (spolu s výhovorkami) a skúste zmeniť domáce oblečenie. Nepotrebujete večerné šaty a lodičky. Stačí to, čo už máte vo svojej skrini. Lebo svet za zatvorenými dverami nie je hra na schovávačku. Tam vonku je len predĺžená ruka Vášho jednoduchého, pohodlného, no vždy pekného domáceho JA. Pribaľte úsmev a ste dokonalá.

o domácom oblečení, stripe skirt, blue denim shirt, blue shopper bag, blue shoes

Čo nosíte doma? Dávate si záležať aj na výzore, či je pohodlnosť Vašou mantrou? A keď už sa pýtam, čo nosieva doma Váš partner? Páči sa Vám to? Alebo ste rezignovali a obaja tričko vymeníte až potom, keď už fľaky úplne prekryli pôvodný vzor? Zamysleli ste sa niekedy nad tým, či má to, čo si na seba dáte doma, vplyv na pozornosť, ktorú Vám blízky venujú?

A keď sme už pri otázkach, vybehnete v domácom oblečení aj po rožky do obchodu? Ak je odpoveď “v žiadnom prípade, vždy sa prezlečiem”, prečo je to tak? Čakám na prvého odvážlivca, ktorý mi v komentároch odpovie. Alebo mi oponujte, že nemám pravdu a domáce oblečenie nemusí byť vôbec pekné, stačí, že zakryje a v zime aj zahreje.

o domácom oblečení, stripe skirt, blue denim shirt, blue shopper bag, blue shoes

Pekne (a pohodlne) sa môžete obliecť aj v second hande. Rovnako to už dlhé roky robievam aj ja. Sukňa, košeľa aj kabelka na fotografiách sú tiež sekáčovými úlovkami. Pre viac inšpirácií si kliknite na môj Youtube kanál, kde sa, týždeň čo týždeň, hrajem so svojim šatníkom z druhej ruky, každý piatok na inú tému. Posledný piatok v mesiaci je to výber z toho, čo som počas neho nosila. Októbrový výber si pozrite v aktuálnom videu. Lebo štýl nemá cenovku.

Pripomínam svoju prítomnosť na sociálnych sieťach. Nezabudnite sledovať moju fan page na Facebooku, či môj Instagram. Pre tých, ktorí to ešte nerobia malá návnada. Každý mesiac si (za Vašej pomoci) vyberiem jeden kus oblečenia, ktorý potom denne v príbehu prestavujem, vždy v inej kombinácii. Lebo plná skriňa nie je vždy zárukou toho, že si máte čo obliecť. Tento týždeň končím so zelenými nohavicami a teším sa, čo mi vyberiete ako novembrový kúsok mesiaca.

Užívajte si deň, Erika

o domácom oblečení, stripe skirt, blue denim shirt, blue shopper bag, blue shoes

Author

vstrednomveku@gmail.com

Comments

29. októbra 2019 at 6:04

Takto som sa nas tym veru este nezamyslala… ale premyslam
Preco sa prezliekam?? Ano lebo sa chcem cititi pohodlne, uvolnene, nechcem si nove veci uspinit, znicit, predsa len doma sa robi vselico – upratuje, vari, valame sa s detmi po zemi. A predsa je pohodlnejsie robit to v teplakoch ako rifliach, ci sukni.
Ale! Nechodim v rozgajdanom tricku, ci vytahanych teplakoch. Nosim priliehave leginy a nejake normalne tricko, najlepsie ciernej farby vsetko, ci sveter a veru pokojne v tom vybehnem aj do obchodu. Lebo to vyzera normalne..  Erika
  3. novembra 2019 at 18:59

  Ďakujem. Presne o to mi išlo, aby sme sa zamysleli. Lebo doma je síce doma, no je veľký rozdiel medzi rozťahanými teplákmi so špinavým tričkom a čistým, padnúcim, jednoduchým – predsa však pohodným oblečením.Katarina
20. novembra 2019 at 7:10

Dobry den,

Ja som sa zase pre zmenu uz nevidela v zrkadle…som uz 10 rok na materskej…a podla mna som sa zabudla vnimat ako zena….pri tych povinnostiach s 5 detmi som uz asi nemala potrebu niekam ist….u mna sa zlievalo byt doma alebo byt medzi ludmi.
No opak je pravdou…socialny kontakt s okolim si zacinam omnoho viac uvedomovat a starat sa o seba.teraz mam obdobie…ze nosim aj pre mna pekne veci doma.
Preto si rada citam vas blog.  Erika
  23. novembra 2019 at 13:34

  Ďakujem. Mňa vždy veľmi teší,ak čítam takého riadky. Že sa niekto vďaka mojim vetám už len zamyslí a nezabudne ich hneď po prečítaní, je super. Presne toto je to, čo poháňa a inšpiruje mňa. Navzájom si odovzdávame, čo v tej chvíli asi “potrebujeme”. Ďakujem za to. Z celého srdca. ErikaPridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.