Rozprávam

O ekologických statusoch

Koľko stories o horiacom amazonskom pralese ste počas posledného týždňa videli? Originálnych, zdieľaných, či len zdieľanie zdieľania. Všetky tie modlitby za dažďový prales, silné apelovanie na uvedomenie sa, výzvy o povinnosti. Krásne a vznešené slová, ktoré majú chytiť za srdce a … skončia takmer vždy ako prázdne kecy influencerov, vezúcich sa na módnej eko vlne. Poďme sa dnes porozprávať o ekologických statusoch na instagrame.

red folk dress, white tee, white shoes, nude bag, erika bobelová, štýl nemá cenovku

Horia zelené pľúca planéty. A stále horí aj Sibír. Neteší ma to. Rovnako, ako mi nepridajú na nálade správy o povodniach, znečisteniach, horúčavách, zemetraseniach, či iných katastrofách, majúcich dopad na človeka. A naschvál hovorím o človeku, nie o ľudstve. Pretože nie ľudstvo je na vine dejom okolo.

Kolektívnou vinou obhajujeme nulovú zodpovednosť jednotlivca. Viníme ľudstvo za zmenu globálnej klímy (teda, okrem pána Trumpa, ten neviní nikoho 🙄 🤦‍♀️), no vlastný podiel na nej bagatelizujeme a prehliadame. Kričíme ekologické statusy plné burcujúcich slov, no nespájame si naše každodenné kroky s vlastnými špinavými podrážkami.

red folk dress, white tee, white shoes, nude bag, erika bobelová, štýl nemá cenovku

Iste ste si všimli, že ja o ekológii nerozprávam často. Dalo by sa dokonca povedať, že takmer nikdy. Nepovažujem sa v tejto oblasti za odborníka, ktorý má právo radiť, vysvetľovať, argumentovať. Na to sú iní a dovolím si tvrdiť, že aj medzi instaľuďmi sa ich zopár nájde. Stačí hľadať.

To, že nerozprávam, neznamená, že nekonám. Kto chce, nájde si cestu aj bez veľkých gest a populárnych haštagov. Aj moje 4-ročné dieťa vie, že žltý kontajner je na plast a modrý na papier. A tiež sa vie spýtať, že prečo sú niektorí ujovia a tety zlí a hádžu odpadky na zem, lebo to predsa slušní ľudia nerobia. Nezakrývam si oči pred vlastnou zodpovednosťou a viem, že aj na mne záleží, ako bude svet vyzerať budúci rok, o 10, či o ďalšiu storočnicu. Môžem robiť viac? Jednoznačne. Snažím sa? Každý deň. Som v tom dobrá? Ani zďaleka. No stále sa snažím viac a viac.

red folk dress, white tee, white shoes, nude bag, erika bobelová, štýl nemá cenovku

Rýchlo však späť k dnešnému článku. Mimochodom, viete, že podobný som už písala? Prečítajte si ho tu. Vlastne, vráťme sa priamo k “ekologickému” postu, ktorý ma nechtiac inšpiroval. Mám ho otvorený pred sebou, spolu s diskusiou. Jeho autorku (malá indícia) nesledujem, nie som jej veková, cieľová ani mentálna skupina.

Súdiac podľa komentárov, sú jej fanúšikovia presvedčení, že ich kroky nič nezmenia, že Niečo majú urobiť politici. Druhá, najpočetnejšia skupina rieši slamky, odličovacie tampóny, látkové tašky, igelitky, zubné kefky. A neje mäso. Niektorí jej len tlieskali, gratulovali k pravdivým slovám a chválili, že je iná než ostatní influenceri a zaujíma sa.

red folk dress, white tee, white shoes, nude bag, erika bobelová, štýl nemá cenovku

Neviem, kde nastala chyba. Kedy sme my ľudia, prestali kriticky myslieť, uvedomovať si súvislosti, chápať príčinu a následok. Kedy sa pre nás cudzí názor stal smerodatnejší než vlastné empirické skúsenosti. Hádžeme haštagy #prayforsiberia, #prayforamazonia a s pocitom dobre odvedenej eko práce si, na cestu po nákupnom stredisku, skočíme kúpiť veľké odtučnené karamelové latté so sebou.

Hľadáme alternatívu k veciam, ktoré nepotrebujeme. Pritom ju máme priamo pred očami. Nekupuj. Nepoužívaj. Neber. Kovová, bambusová, sklenená slamka, pekne v bavlnenom obale, samozrejme aj s čistiacou kefkou. Brutálne ekologický blud s obrovskou uhlíkovou stopou pre pravých ekopózerov. Prateľné odličovacie tampóny z biobavlny detto. Ekologické sáčky na pečivo a ovocie, samozrejme od domácich výrobcov. lebo zaklíname slow fashion.

Trio najvyhajpovanejších vychytáviek pre ekologicky zmýšľajúceho človeka internetového. Chudobnejší si ich objednajú priamo z aliexpresu 🤨. Nezabúdajme na 50-eurové termohrnčeky. Ťažké sklenené dizajnové fľaše. Oboje skončí medzi nepoužívanými zbytočnosťami pár týždňov, niekedy možno len dní po slávnostnom uvedení do života na instagrame.

red folk dress, white tee, white shoes, nude bag, erika bobelová, štýl nemá cenovku

Sedliak (ako ja 😁) slamky nepoužíva. Pije z pohára, či dokonca priamo z vodovodu, ignorant jeden. Odličuje sa olejom, gélom, penou a vodou, potom sa už len utrie. Pre Vás, ktoré stále trváte na micelárke, nebolo by lacnejšie nastrihať starý, možno miestami deravý uterák? Z jedného by ste mali dostatok tampónov na celý týždeň. Aj keď, asi by neboli fotogenické.

A medzi krásne fotky by nezapadli ani obyčajné záclony a staré tričká. Takáto ekosieťovka, spichnutá v ruke, počas sledovania obľúbeného seriálu (team netflix 🙂), predsa neohromí náročné oko a nehodí sa ako ústredný bod flatlay. Uvedomujem si, že v tejto chvíli som už ťažko ironická a sarkastická. No už len kúsoček pritvrdím.

red folk dress, white tee, white shoes, nude bag, erika bobelová, štýl nemá cenovku

Očakávať od niekoho, koho živí reklamný banner, povôdným názvom instagramový profil, že pochopí, kde robí chyby, je aj pre optimistu ako ja ťažká úloha. Hoc má insta krátku pamäť, osobne si pamätám zopár ekologických statusov, pri ktorých som sa rozčúlila, nahnevala a znepokojila. Pre dnešné potreby dva z nich.

Číslo jedna. Kauza minulého roku. Reklama na fast food (neplatia, nemenujem 😄). Limitovaná edícia merchu, zľava na jeho nákup. V obhajobe zaznela veta – snažím sa žiť ekologicky, no tak som zabudla na jednu blbú slamku. To sa predsa stáva každému, jedna nič neznamená, mám právo na omyl, som mladá. Homo influenceris v praxi.

Číslo dva. Nikým nepovšimnuté, všetkými chválené v komentároch. Nosím si na natáčanie vlastné jedlo, aby som chránila planétu. V krásnom nerezovom obedári jasmínová ryža, pak choi, avokádo. Nádherné, tuzemské potraviny, ktoré určite neprecestovali viac ako 10 kilometrov. Homo influenceris v praxi 2.

red folk dress, white tee, white shoes, nude bag, erika bobelová, štýl nemá cenovku

Už nebudem zlá, beztak to nemám v matrixe a berie mi to energiu. Navyše si plne uvedomujem, že ak si tento článok prečíta čo i len jediný človek, tak aj ja som Influenceris, Homo influenceris 😂. Les nezachráni žiadna storka. Nepomôže mu modliť sa zaň, ani srdervúco ho porovnávať s horiacim kostolom a kričať, že kde sú teraz milionári. Až si nabudúce budeš objednávať tričko, na ktoré máš v rámci kampane zľavu 20% a dopravu zadarmo – vtedy si spomeň na les.

Až Ti bude slečna alebo pán na instagrame tvrdiť, že ich tie reklamy predsa živia a ich sledovatelia sú múdri a zariadia sa podľa seba – vtedy si spomeň na les. Ľudia, ktorých zásluhou sa zmenšuje každým rokom to nerobia z plezíru. Pre nich je zničený les tiež “len” živobytím. Živí ich dobytok, ktorému jeho odlesňovaním tvoria priestor. Živí ich produkcia oleja z paliem, pre ktoré potrebujú ďalší priestor. Živí ich predaj dreva.

Napísať ekologický status trvá pár minút. Nájsť výhovorku na svoje správanie trvá pár sekúnd. A pritom by nám ľuďom, ale aj mne človeku, stačilo otvoriť oči a vidieť súvislosti. Jedna slamka svet nespasí. Sedem miliárd ľudí ho zničí. A nič na tom nezmení ani tisícovka ďalších oduševnených, no predsa prázdnych statusov. Papier znesie všetko a kto je bez viny, hodí kameňom. Ja do ruky žiaden neberiem.

o ekologických statusoch, red folk dress, white tee, white shoes, nude bag, erika bobelová, štýl nemá cenovku

K týmto fotografiám som zamýšľala pôvodne iný článok, hádam raz naň tiež dôjde. Zatiaľ musí stačiť, že s eko témou súvisí pôvod šiat a kabelky – sú samozrejme zo sekáča. A áno, všímavejším neušlo, že je to nemecký kroj. Môžem ja za to, že majú krásny ženský strih a zapadli do mojej skrine bez zaváhania?

Fotila znova Peťka. Veľmi šikovná fotografka to je, však? Všetkým, ktorých môj sekáčový životný štýl zaujíma viac, pozývam aj na môj Youtube kanál. Aktuálne video bolo v réžii môjho syna, ktorého úlohou bolo vybrať oblečenie, ktoré sa mu nepáči. A ja som sa už len snažila dokázať, že neexistuje škaredá vec, stačí sa trochu pohrať a zapojiť fantáziu. Výsledok – https://youtu.be/WoTaOVYE-38

Užívajte si deň, Erika

o ekologických statusoch, red folk dress, white tee, white shoes, nude bag, erika bobelová, štýl nemá cenovku
o ekologických statusoch, red folk dress, white tee, white shoes, nude bag, erika bobelová, štýl nemá cenovku

Author

vstrednomveku@gmail.com

Comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.