o reklame, black turtleneck, gray pants, gray shoes, elegant bag, black hat
Rozprávam

O reklame

Koľko eur ste ochotní mesačne zaplatiť za komoditu s názvom reklama? Upresním otázku. Koľko ste ochotní utratiť za reklamu, ktorej ste príjemcom, nie zadávateľom? Zdá sa Vám moja otázka čudná? Nelogická? Divná? Myslím ju naozaj vážne. Predpokladám, že Vašou odpoveďou bude nič. Nebudem predsa platiť za pozeranie na banner, kde sa strieda reklama za reklamou. A aj tak platíte.

o reklame, black turtleneck, gray pants, gray shoes, elegant bag, black hat

Ste užívateľom sociálnej siete? Mierim palcom na obe najväčšie, no viac to dnes znova bude o mladšom bratovi. Skôr však, než prejdem k veci, dám Vám ešte jednu otázku. Máte, alebo mali ste v minulosti nainštalovaný addblock?

Ak áno (lebo ja veru nie), prečo ste ho používali? Prečo na Youtube preskakujete reklamy? (Nebudeme sa tu tváriť, že to nerobíte, túto hru si necháme na inokedy, dobre?) Sú otravné. Stále sa opakujú dokola. Lezú mi na nervy. Čo z toho som trafila? Na ktorý Váš dôvod som zabudla?

o reklame, black turtleneck, gray pants, gray shoes, elegant bag, black hat

Teraz bez varovania skočím na Instagram a spýtam sa Vás rovnakú otázku. Predpokladám, že zaznie rovnaký názor. Reklamy nesledujem, ignorujem, nepozerám … Verím Vám. Nie to, že to nerobíte. Verím Vášmu presvedčeniu o svojich tvrdeniach.

Pozrite si svoj list sledovaných. Nič podozrivé? Tak si ho pozrite ešte raz. Poriadne, zblízka, osobu po osobe. Vyfiltrujem priateľov, kolegov, známych. Môžeme s privretím jedného oka prejsť aj spevákov, hercov a športovcov. Kto zostal?

o reklame, black turtleneck, gray pants, gray shoes, elegant bag, black hat

Ako blogerka (dúfam, že nie táto 🤣) a youtuberka (ok, pridajte si predponu mikro, ak Vám to vyznie lepšie 🙂) viem, čo obnáša táto “práca”. Úvodzovky sú tam schválne, väčšina ľudí to totiž za prácu nepovažuje, o tom však niekedy inokedy. V každom prípade, najväčšou investíciou je čas. Veľmi veľa času.

Čas je drahocennou komoditou. Vy ho venujete svojmu zamestnávateľovi, on Vám zaň dá protislužbu vo forme výplaty. Ako tvorca na svojom kúsku virtuálneho vesmíru, nemám nikoho podobného. Žiaden pán, ktorý začiatkom mesiaca zadá príkaz na prevod za hodiny činnosti, ktorej výsledok čítate. Jedinou odmenou mi sú Vaše komentáre a pozretia.

Málokto je však ochotný pracovať zadarmo. Vatikánska mena, počet fanúšikov, či návštev blogu, inkaso a chlieb nezaplatia. A tak prichádzajú na svet sponzori. Ak môžu financovať koncerty, divadlá, futbal, môžu aj nádejnú spisovateľku. Zaplatia za zmienku v článku, za stories s produktom či súťažný post.

o reklame, black turtleneck, gray pants, gray shoes, elegant bag, black hat

A konečne sa (obrovskou okľukou) dostávam k jadru veci. Peniaze do influencera vloží sponzor. Reálne ste to však práve Vy, kto ho platíte. Vy otvárate peňaženky firiem. Vy svojim záujmom určujete, kto bude na výslní a zarobí. Platíte časom, komentárom, srdiečkom, venovanou pozornosťou.

Znova sa vrátim k Vášmu zoznamu, ktorý sme už poriadne preškrtali. Koľko reklamných plôch sledujete? Ako inak mám totiž nazvať osoby, kde čo fotka, to reklama. Aby som však nepreháňala, každý deň nie. Raz za 14 dní pridá selfíčko bez popisu, len tak, na vybalansovanie. Inak však ideme pekne v rade hodinky, výživový doplnok, šampón, prášok na pranie, handru na podlahu nový kúsok z ázijského eshopu. Dookola a dookola. Pekne za keš, veď som áčková instahviezda.

o reklame, black turtleneck, gray pants, gray shoes, elegant bag, black hat

A keďže som star, tak sa nebudem zapodievať nejakým označovaním. Spolupráca predsa nie je reklama. A okrem toho, čo Vás vôbec zaujíma, že mám toľko reklamy. Ak sa Vám u mňa nepáči, choďte sledovať niekoho iného. A za negatívny koment a upozornenie Vás rovno aj bloknem, nechcem u seba nikoho s negatívnym (rozumej iným ako mojím) názorom.

Akože prečo propagujem toľko výrobkov? No, pretože ich používam, stojím si za svojim názorom a som presvedčená o ich kvalite. No áno, za posledný mesiac som mala už piaty krém a tretie vitamíny na vlasy, no trvám na tom, že je najlepší. Ktorý? Ktorý len chcete, reálne nepoužívam žiaden z nich.

o reklame, black turtleneck, gray pants, gray shoes, elegant bag, black hat

Že jeden deň chválim handry z HMka, Abouyou, Zara, Nemenovaného reťazca 😏🤣, druhý robím ekologickú osvetu s ťažkou sklenenou fľašou, ktorá energetizuje vodu, tretí zubná pasta, štvrtý autobazár? Nie, nie som nenažraná, som jednoducho polyhistor. (Ok, toto už preháňam. V tejto lige je nulová pravdepodobnosť, že dotyčný bude poznať význam tohto slova 😁.) Ak mi závidíš, prečo to nerobíš tiež. Však si založ instagram a zarábaj.

Čo potrebuješ vedieť? Nič. Pre začiatok kúp zo desať, dvadsať tisíc sledujúcich, nech tí, ktorí k tebe zablúdia majú pocit, že si populárny. A potom to už ide samo, firmy sa o teba budú byť. Nezabúdaj na základné pravidlo, peniaze nesmrdia a žiadna ponuka sa neodmieta. Čo ak by v budúcnosti už neprišla.

o reklame, black turtleneck, gray pants, gray shoes, elegant bag, black hat

Končím s iróniou a satirou. Aj keď niekoho sledujete len a len preto, lebo chcete vidieť jeho prešľapy a zasmiať sa na ňom, stále ho vlastne podporujete. Pre väčšinu sponzorov je podstatné to jediné číslo (áno, výnimky stále potvrdzujú pravidlo).

Na záver hypotetická predstava. Každému influencerovi, blogerovi, youtuberovi, ktorých máte v hľadáčiku ste povinní poslať istú sumu mesačne, na podporu jeho tvorby. Táto suma sa však neodvíja od toho, ako radi máte jeho tvorbu, či dokonca, prepytujem od jej úprimnosti. Riadi sa počtom followerov.

Boli by ste aj potom ochotní platiť Pani Reklama? Alebo Pánovi Reklama, nech dodržím rodovú rovnosť? Hoc mám pocit, že v tejto oblasti vládnu ženy, majú jednoducho viac predností 😆. Alebo by ste zahodili všetky reklamné bannery do koša a sústredili sa na slová, ktoré Vám povedia viac, ako len zle maskované kúp, kúp, kúp? Koľko eur, vo forme Vášho času, platíte mesačne za reklamu?

o reklame, black turtleneck, gray pants, gray shoes, elegant bag, black hat

Ruku na srdce, každý máme niekoho, koho sledujeme len z plezíru. Nie som iná. Ale priznajte sa, koľko z toho Vášho zoznamu sú ľudia, u ktorých už únosná miera propagácie dávno skončila. Koľkí z nich neoznačujú svoje príspevky ako reklamu, aj keď to z nich priam bliká v neónových svetlách a kričí do sveta?

Môžete aj anonymne, stačí mi odpoveď. Prihoďte k nej aj Váš pohľad (najmä, ak stojíte na strane o ktorej som písala). Vadí Vám množstvo reklamných postov, alebo chápete, že zadarmo ani kura nehrabe? Radi okomentujete reklamný príspevok u obľúbenej blogerky, alebo na Vás označenie #AD #Sponzorované #Spolupráca pôsobí ako červené plátno na býka (áno, viem, že je to len mýtus)?

o reklame, black turtleneck, gray pants, gray shoes, elegant bag, black hat

A keďže sa patrí priznať ako prvej, tak ja veru dávam srdiečko, či pripájam komentár na sponzorovaný post. Ak je u osoby, ktorá reklamu spracovala kreatívne, vtipne, nenásilne a hlavne, ak tomu človeku verím jeho neplatené príspevky. Neplatí, ak je reklama zjavná a neoznačená, vtedy nie som ochotná prispieť z princípu.

Mimochodom, tento post nie je sponzorovaný 🙂 (niežeby už niektorý bol). A dnešné fotografie ako vždy nesúvisia s článkom, no ich reklamný odkaz je nemenný – štýl nemá cenovku. Outfit na nich je zložený zo sekáčových úlovkov, keďže nohavice, rolák i kabelku som kúpila v second hande. Ak som Vás nepresvedčila dnešným výberom, odporúčam môj Youtube kanál, kde Vám, týždeň čo týždeň, prinášam dávku inšpirácie na kombinácie oblečenia z druhej ruky. Aktuálne video patrí saku na každú príležitosť.

Samozrejme, podporíte ma každým zdieľaním na svojich sociálnych sieťach, či offline. Jednoducho povedzte o mne svojim priateľom, možno by aj ich zaujali moje myšlienky, či moja cesta udržateľným šatníkom. Sledovať ma môžete na Instagrame, Facebooku aj Youtube. A nemusíte mi za to platiť ani cent 😉😁.

Užívajte si deň, Erika

o reklame, black turtleneck, gray pants, gray shoes, elegant bag, black hat

Author

vstrednomveku@gmail.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.