o sebavedomí, dress, hat, prada bag, black shoes
Rozprávam

O sebavedomí

Máte dostatočné sebavedomie? Viem, ťažká otázka hneď na úvod. V posledných dvoch, troch týždňoch som často narazila na osoby, ktoré práve toto slovo skloňovali vo všetkých polohách. A poväčšinou o sebe tvrdili, že im veru riadna dávka sebavedomia chýba. A tak sa dnes pýtam Vás, moje čitateľky a čitatelia. Čo by ste povedali Vy o tom svojom?

o sebavedomí, dress, hat, prada bag, black shoes

Samozrejme, rozoznávam hranicu medzi uvedomovaním si svojich kvalít a nafúkanosťou, nadradenosťou, či egoizmom. No pravdou je aj to, že jej umiestnenie na našej osobnej mape sa hýbe od človeka k človeku. Pre niekoho je vysoké sebavedomie už prejavom narcizmu, pre iného zdravý prístup k sebe.

Všimli ste si niekedy, kto je najsebavedomejší? Deti. Žiadne strachy, žiadne predsudky, žiadne zábrany. Spievať si v plnom obchode? Prečo nie. Tancovať uprostred parkoviska? Žiaden problém. Pochváliť samé seba za dva metre bez pomocných koliesok? Samozrejmosť. Aj drobný úspech je úspech.

o sebavedomí, dress, hat, prada bag, black shoes

Kedy naposledy ste sa pochválili Vy? Za to, že ste uvarili výborné cestoviny. Za to, že sa Vám podarilo prečítať plánovaných 10 strán z knihy. Že ste si pospali v nedeľu do vytúženej deviatej? Akákoľvek maličkosť. Ak sa Vám to zdá málo kriku pre nič, tak sa vrátim zasa k deťom.

Moja dcéra včera prišla ku mne v nových legínach, potočila sa predo mnou a spokojne vraví “mami, pozri aká som krásna”. Keď sa jej zadarí napísať nové písmeno, tak nasleduje “som veľmi šikovná”. Denne sa pochváli. Bez okolkov, bez červene v tvári, úplne prirodzene. Nevidí na tom nič zlé. Ja, ako jej hrdá mama, v tom zasa vidím samé pozitíva.

o sebavedomí, dress, hat, prada bag, black shoes

Nebudem Vám klamať, robí to, čo denne vída (a počuje). Mamu, ktorá nemá problém povedať panej v zrkadle – dnes mi to pristane. Mamu, ktorá ju chváli za lyžičku vloženú do umývačky rovnako, ako za novo zapamätanú pesničku. Mamu, ktorá spolu s ňou pokojne tancuje uprostred toho parkoviska.

Nedávno, v jednom z komentárov, ktoré píšem ako vyžiadané reakcie na instagrame, som uviedla, že spokojnosť so sebou mám vo výške 90%. A nie, ten zvyšok nie je niečo, čo by som potrebovala urgentne a mimoriadne zlepšovať. Moje nedostatky – lebo áno, mám ich, viem o nich a hlásim sa k nim – sú už zahrnuté v tomto okrúhlom čísle.

sebavedomie, dress, hat, prada bag, black shoes

Zvyšok, jedna desatina, je tam preto, aby som sa mala kam posúvať. V nich sú obsiahnuté moje plány, ktoré po naplnení nahradia ďalšie a ďalšie. Sú v nich sny, ktorých zreálnenie nie je pre môj život podmienkou, aj keď poteší. Je v nich priestor pre čokoľvek, s čím som sa zatiaľ nestretla. Jednoducho, môj súkromný rezervný fond.

Preháňam? Nikto nemôže mať zdravé sebavedomie v takej výške, je to neskromné tvrdenie a som namyslená osoba. Budiž, nebudem Vám to vyvracať. Práve vďaka svojmu prístupu k sebe samej to nemám za potreby. A toto je dôležitý krok k zvýšeniu si toho Vášho. Vo chvíli, keď Vaše myšlienky o sebe budú to najdôležitejšie a to, čo si pomyslia iní necháte len ich hlavám, nastúpili ste na správny vlak.

o sebavedomí, dress, hat, prada bag, black shoes

Teraz by mali nasledovať múdre rady, ako si ho máte zvýšiť. Pripravené? Píšte si. Žiadna overená rada, ktorá to dokáže nefunguje. Čarovná palička, ktorej švihnutie z Vás na počkanie urobí dračicu, s hlavou hore za každých okolností, zatiaľ vyrobená nebola.

Čo však funguje, ste Vy. Vaše rozhodnutie nenechať sa udupávať, kritizovať, odstrkovať. A tobôž nie sebou samou, lebo práve to najčastejšie, nevedome alebo vedomo robíme. Nie, nebola som utiahnutá šedá myška, ktorá sa zmenila na to Ja, ktoré moje okolie pozná dnes. Vždy som patrila k osobám, ktoré je vidieť a počuť. Napriek tomu som mala svojich vnútorných “démonikov” s koreňmi hlbšími ako 1000 ročná lipa.

o sebavedomí, dress, hat, prada bag, black shoes

Postupne som väčšinu z nich zostrelila slovíčkom NIE. A to je jediná rada, ktorú Vám môžem s čistým svedomím odporúčať. Hovorte nie. Najťažšie bude práve prvé. Že ste ho už použili veľakrát? A vyššie sebavedomie stále nikde? Koľkokrát ste ho ale povedali sebe?

Načo Vám je záporná odpoveď kolegovi, že za neho tú prácu neurobíte, ak sa potom vnútorne hryziete myšlienkou, či sa na Vás nebude hnevať. Nie kamarátke, s následnými obavami o budúcnosť priateľstva, Vás bude trápiť rovnako, ako stráženie jej detí, aj keď ste mali naplánovanú inú činnosť.

Naučte sa hovoriť nie sebe. Nie svojmu strachu. Nie obavám, čo bude keď … Nie pochybnostiam. Tri písmena, ktoré majú rovnakú silu, ako ich kladný náprotivok. Tri písmená, ktoré nedokážu nič, ak im práve Vy nedodáte poriadnu váhu.

o sebavedomí, dress, hat, prada bag, black shoes

Vo chvíli, keď sa dopracujete k tomu, hoc 500-stému v poradí, ktorým poviete NIE najväčšej pochybnosti o sebe (nech už je to čokoľvek, čo Vám spôsobuje pomyselné vrásky), máte napoly vyhrané. Ako zistíte to konkrétne? Zlomové? Najdôležitejšie?

Bude ním presne TO, po ktorom si zatancujete ako bezstarostné dieťa na lúke plnej kvetov. TO, po ktorom sa zrazu v zrkadle uvidíte nejako inak. TO, ktoré si neuvedomíte Vy samé, no určite ho odhalia ľudia okolo. TO posledné nie, ktoré sa plynule zmení na každodenné ÁNO. Áno všetkým Vašim novým myšlienkam o sebe samej.

dress, hat, prada bag, black shoes

Ak by ste svoje sebavedomie mali ohodnotiť číslom, koľko by ste mu priznali na stupnici od 0 do 100? Kde nula reprezentuje strach pozdraviť sa poštárke, ktorá Vám priniesla doporučený list a 100 je ochota vystúpiť na valnom zhromaždení OSN, bez pripraveného príhovoru a znalosti akéhokoľvek cudzieho jazyka.

Ak už odpoviete (verím, že áno), tak prečo? Čo Vám bráni v rozlete a čo je naopak tou vecou, ktorá Vám dáva krídla? Máte sebavedomie odjakživa, či ste k nemu prišli postupne? Ak Vám moja rada nebola k úžitku, poraďte v komentároch Vy. Práve Vaša pomoc môže byť pre niekoho nakopnutím správnym smerom.

o sebavedomí, dress, hat, prada bag, black shoes

Sebavedomo sme fotili pred múzeom Andyho Warhola v Medzilaborciach. Šaty a kabelka sú zo second handu. Niežeby som si potrpela na značky, no tentokrát sa pochválim, že na kabelke svieti zvučné meno PRADA (a podľa kvality materiálu a šitia, by to mohol byť vintage originál). Viac second handového oblečenia z mojej skrine nájdete na Youtube, vždy v piatok nové video. Aktuálne prekračujem hranice svojej komfortnej zóny a kombinujem oblečenie do horúceho leta s teplejšími jesennými kúskami.

Ďakujem za sledovanie na Instagrame, Facebooku alebo Youtube. Ak sa Vám páčia moje myšlienky, alebo videá, pokojne ich zdieľajte medzi svojimi priateľmi, či na svojich sociálnych sieťach. Vás to nič nestojí a mňa tým veľmi povzbudíte do ďalšej tvorby.

Užívajte si deň, Erika

dress, hat, prada bag, black shoes

Author

vstrednomveku@gmail.com

Comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.