Peniaze vládnu svetom, …

Categories Rozprávam

… či už je to svet veľkých obchodníkov zo známej americkej finančnej ulice, alebo mikrovesmír bez akciových trhov vo Vašej domácnosti. A rovno upozorňujem, ak očakávate, že sa budem stažovať na malý plat a veľké ceny, tak dnes zostanete sklamaní. A rovnako to nebude žiadna hra “pozrite sa, na čo všetko ja mám a Vy nie”. Jednak, sú mi oba tieto póly rovnako vzdialené (mentálne 😏), druhak (to je teda novotvar 🙄) to plánujem dnes zahrať trochu, ale skutočne len trochu na odbornejšiu nôtu. Peniaze síce vládnu svetom, no Vy ovládate svoje peniaze.

black and white skirt, red tee, white jacket, black hat, red shoes

Buďte si istý, že veľmi dobre rozumiem ak nie je kde brať. Že sú naozaj ľudia, patriaci do kategórie chudobných. Otáčajúcich každú korunu. A nie je ich práve málo. Ja sa však dnes zameriam na množinu, veľmi nepresne nazývanú “stredná vrstva”.

Ak by som jej stav parafrázovala, nazvala by som to krok od chudoby a dva (a viac) skokov od bohatstva. Ľudia, ktorí majú dostatok, no už tak nejak zo zotrvačnosti si ho neuvedomujú (alebo sa radšej nepriznávajú? 🤔). Tak či tak, dnes sa porozprávame o finančnej gramotnosti.

Máte minútu, aby sa sa prestali smiať. Fashion blog a ona tu ide trúsiť múdrosti na takúto tému. Verte či nie, schopnosť porozumieť peniazom je veľmi prínosná, ak si chcete kúpiť nové šaty 😄. A áno, aj keď si chcem kúpiť nové šaty ja. Lebo či stoja 3 € alebo 30 €, ak Vám chýba 50 centov, parádiť sa nebudete 🙂.

black and white skirt, red tee, white jacket, black hat, red shoes

Takže módny blog, nemódny blog, dnes sa budeme rozprávať o peniazoch. Nie o ich množstve. O spôsobe, ako ich spravovať. Čiže, vezmete peniaze. Vložíte ich do akcií Instagramu. Do pol roka sa Vám zdvojnásobia, tento proces párkrát zopakujete a ste za vodou 🤩.

Tomu, kto sa nad touto odbornou radou významne zamyslel, odporúčam čítať nasledujúce riadky naozaj pozorne. Aj keď nie som samozvaný finančný poradca po dvoch školeniach (o tom, ako predať, nie ako naučiť pracovať s peniazmi 😏), nejaké tie základy mám. Ak ste môj pravidelný čitateľ a máte niekde na zátylku jemné šteklenie, že som už čosi o peniazoch písala, máte pravdu. Vlastne – ani nie – prečítajte si to TU.

black and white skirt, red tee, white jacket, black hat, red shoes

Pravidlo číslo jedna – Na prvom mieste sú účty a sporenie.

Prvá stena, na ktorú narážam, keď sa rozprávame o peniazoch. Ja nemám z čoho sporiť. Ja odkladám tie peniaze, ktoré neminiem. Omyl a chyba. Ak si peniaze na sporenie neprevediete hneď na začiatku, s najväčšou pravdepodobnosťou Vám pred výplatou na odloženie toho veľa nezostane.

V tomto prípade platí, že zvyk je veľmi silný. Možno prvý mesiac, dva (niekto aj dlhšie), budete mať pred výplatou “napnutý rozpočet). No časom sa prispôsobíte situácii a budete radi, že máte rezervu pre pána príhodu.

A aj malé peniaze, ak sú na kope tvoria peknú sumu. Aj keď odborníci odporúčajú sporiť 10% z Vašich príjmov, ak to nejde, nepridávajte si vrásky. Kvalitné krémy na ich odstránenie sú len ďalšie výdavky 🙂. Skúste na začiatok 5 eur. Alebo 10. Alebo koľko si môžete dovoliť. Len to urobte. Vytvorte si záchytnú sieť.

black and white skirt, red tee, white jacket, black hat, red shoes

Pravidlo číslo dva – Zapisuj si výdaje.

Všetky. Ale poctivo všetky. Do posledného centu. Ja osobne používam aplikáciu v mobile Wallet (žiaden sponzor, je zdarma). Ale Vy nemusíte. Stačí Vám zošit. Alebo excelová tabuľka. Dôležité je však, že si poznačíte všetko. Hneď.

Môže sa Vám to zdať staromódne. Môže Vám to znieť smiešne. Môže to vo Vás evokovať držgrošstvo. Nič z toho nie je pravdou. Ak vidíte svoje príjmy a výdavky takto pekne po hromade, budete pokojnejší. Začnete si plánovať výdavky rovnomernejšie. Udrú Vám do očí drobnosti, ktoré Vám robia prievan v peňažekde a Vy si to ani neuvedomujete. Možno Vás zelené číslo na konci každého mesiaca motivuje k malej odmene. Minimálne nebudete stáť začudovane pred bankomatom a čudovať sa, že tento automat nie je výherný 😀.

black and white skirt, red tee, white jacket, black hat, red shoes

Pravidlo číslo tri – Žiaden debet, žiadna kreditka.

Zrušte debet. Vyplaťte (ak nejaké máte) kreditné karty. Nie sú to Vaše peniaze. Nikdy to nebudú Vaše peniaze. Tento psychologický vankúš pre momentálny nedostatok vyvoláva vo Vás pocit “rezervy”. Rezervy, ktorá si za svoje vrátenie zapýta jednu pätinu (priemerne) navyše späť ako poplatok. Jednu pätinu. Teda 20%.

black and white skirt, red tee, white jacket, black hat, red shoes

Pravidlo číslo štyri – Neber prvú ponuku, všetko si preveruj.

V dobe keď je všetko dostupné na pár kliknutí, by ste si mohli myslieť, že tento bod spomínam zbytočne. Že je to predsa samozrejmé. No nie je. Vidím to okolo seba často. Mám účet v banke XY, tak si tam zoberiem pôžičku, veď som ich klient, tak je to najlepšie. OMYL. V reklame povedali, že hypotéka je OD 1%, takže ju dostanem za tento úrok. OMYL.

Nebuďte pohodlní a neverte nikomu. Myslím nikomu, kto Vám bude tvrdiť, že práve ich produkt je ten najlepší, najvýhodnejší a ako ušitý presne pre Vás. Nie je. Nájdite si čas, sadnite za PC a hľadajte. Zadávajte heslo za heslom, otvárajte stránku za stránkou. A hlavne, čítajte malé písmená. Aj keby ste si na nich museli zobrať lupu.

Ak dokážete niekoľko mesiacov vyberať tie správne svadobné šaty či auto (zaujímalo by ma, či moje články čítajú aj muži – ozvite sa mi v komentároch), prečo neinvestujete rovnako veľa energie aj do výberu najlepšej hypotéky, najvýhodnejšej pôžičky, či najvýnosnejšieho sporenia?

black and white skirt, red tee, white jacket, black hat, red shoes

Pravidlo číslo päť – Nepožičiavaj si.

Nepožičiavaj si, ak nedokážeš sporiť. Znie to tvrdo. Ale verte, nie je to povýšenecká rada od osoby, ktorá sa váľa v zlatých perinách. Niekedy je jednoducho pôžička v danom čase a situácii nutná. Ja však radím, najprv rok odkladaj peniaze (vráť sa k pravidlu číslo 1). Ak si vytvoríš tento návyk, potom môžeš rozmýšľať o spotrebáku, či nákupe na splátky (teraz pozri bod 4).

Kto je disciplinovaný v sporení, bude s najvyššou pravdepodobnosťou rovnako postupovať aj pri braní úveru. Podpísať zopár papierov a odísť s novým telefónom je jednoduché. Platiť nasledujúcich pár mesiacov (rokov) vždy znova a znova a znova je tá ťažšia časť. A nebudem ani pripomínať (práve to robím 🙄), že ak už požičať si, tak len a zásadne na veci, ktorých doba používania je dlhšia ako doba, počas ktorej nám každý mesiac odíde z účtu finančná pripomienka na danú vec.

black and white skirt, red tee, white jacket, black hat, red shoes

Pravidlo číslo šesť – Nebuď otrokom.

Nebuď otrokom peňazí. Aj keď to z mojich rád mohlo tak trocha čpieť. Peniaze sú na to, aby nám život uľahčovali. Aby sme si ho mohli spríjemniť, užiť si svoje záľuby. A presne k tomu smerujú všetky moje rady. Sporte, sledujte svoje výdavky, kontrolujte si peniaze – aby ste si mohli dopriať presne to, na čo si ich odkladáte.

Ak je Vašou prioritou cestovanie, cestujte. Ak si chcete kúpiť ikonickú kabelku – kúpte si ju. Ak chcete zaplatiť vysokú školu svojmu dieťaťu – aj to je plne legitímny cieľ. Ak totiž sporíte len preto, aby ste každý mesiac prekontrolovali, či Vám v tajnom matracovom trezore pribudlo dosť bankoviek, niekde sa stala chyba v matrixe.

black and white skirt, red tee, white jacket, black hat, red shoes

Riadite sa niektorými z mojich bodov? Považujete moje rady za zbytočné, pretože toto všetko už dávno viete a robíte? Alebo ste sa aspoň zčasti zamysleli na tým, ako mesiac čo mesiac nakladáte so svojimi príjmami? Poznáte svoje príjmy a výdaje, alebo ste často prekvapení, že to tento mesiac zasa “nevyšlo”?

A keď sme už pri tých otázkach. Ste typ Sporič alebo Nejako bude? Spokojne si požičiate, aby ste si mohli kúpiť všetko, po čom zatúžite? Alebo usilovne tvoríte rezervu a vyskakujete si len do výšky svojho platu? Spokojne mi dajte vedieť, ak som nejaký – pre Vás dôležitý – bod zabudla. Prípadne, ak je niektorí z mojich podľa Vás zbytočný. Či mi napíšte to, ako Vy vnímate svoje hospodárenie s peniazmi.

black and white skirt, red tee, white jacket, black hat, red shoes

A ako každý týždeň, aj dnes je tu jeden outfit zo sekáča. A aj keď zdanlivo nesúvisí s článkom, vznikol počas môjho stretnutia s kamarátkami zo strednej školy. Presnejšie Strednej ekonomickej školy, teda malý prienik s peniazmi tu predsa len je 😉.

Za fotografie ďakujem Romanovi. Ak chcete podobné, píšte mu na Instagram alebo Facebook. Prípadne si pozrite jeho stránku TU.

A aby som nezabudla. Zo second handu tentokrát pochádza sukňa, tričko, šatka, klobúk a sako. A práve toto sako sa stalo mojím mimoriadnym obľúbencom poslednej doby.

Užívajte si deň, Erika.

black and white skirt, red tee, white jacket, black hat, red shoes
black and white skirt, red tee, white jacket, black hat, red shoes
black and white skirt, red tee, white jacket, black hat, red shoes
black and white skirt, red tee, white jacket, black hat, red shoes
black and white skirt, red tee, white jacket, black hat, red shoes

2 thoughts on “Peniaze vládnu svetom, …

  1. Super článok. Toto dám prečítať Maťovi 🙂 Ako ja si odkladám do rezervy do pokladničky vždy po 2€ keď mám v peňaženke 2€ tak jednu si hodím vždy do pokladničky 😀 viem že veľa toho nenašporím ale aj málo je niečo a s toho si chcem zaplatiť kurz tak uvidíme no 🙂

    ŽLTÁ JE TRENDY

    1. Vďaka. Ja nie som žiaden finančný guru, sú to všetko len postrehy, ktoré fungujú u mňa. Tak dúfam, že pomôžu (aspoň niektoré) aj iným :-)).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.