Peníze, peniaze, peňeži …

Categories Rozprávam

… dnes hýbu svetom. A nielen tým veľkým, ktorému (vraj) vládnu vlci z Wall streetu. Rovnako, ak nie pocitovo viac, kývu Vašim – áno, aj mojim – mikrosvetom. V prípade, že v tejto chvíli očakávate sťažovanie sa, ako málo zarábam, prípadne, ako je všetko drahé – no, tak dnes určite nie. A vlastne, ani nabudúce nie. Peniaze síce hýbu svetom, no žiadne peníze, peniaze, peňeži, dokonca ani many by nemali byť tým, čo ho úplne ovládne.

Grey shirt, black skirt, black coat and hat
Woman in business

Hovorí sa, že život je ťažký s peniazmi, aj bez nich. Tí, čo majú málo, závidia tým, čo majú viac. Tí, ktorí ich môžu “prehadzovať vidlami” sa boja, že jedného dňa o nich prídu. A tí, ktorý už namiesto vidiel používajú bager, sa obávajú bláznov, unášajúcich rodičov, deti a iných rodinných príslušníkov. Aby ich za “symbolický poplatok” vrátili a tak vyrovnali “finančnú nespravodlivosť”.

Považujem sa za bohatého človek. Každý večer zaspávam v posteli, pod paplónom, v teplej izbe. Nad hlavou mám strechu (teda susedov, no tí celkom hore majú strechu 😀, vidím ju vždy, keď stojím pred panelákom). 24 hodín denne mi tečie voda, dokonca aj teplá. Ak som hladná, jem. Počas choroby mám nablízku lekára i nemocnicu.

Grey shirt, black skirt, black coat and hat
Woman in business

Veď to je samozrejmosť, ako môže tvrdiť, že je bohatá. Úplna normálka, však to má každý. Veď toto nie je nič mimoriadne. Očakávam presne tieto slová. Bohatstvo je mať predsa viac. Viac ako kto? S kým sa musím porovnávať, aby som sa mohla označiť za bohatú? Podľa indexu ľudského rozvoja je naša krajina 40-tou najbohatšou vo svete. Možno to nie je úplne presné, no ja súhlasím, že bohatí sme.

Možno to práve Vy takto nevnímate. Ak čítate tieto riadky, tak máte prístup k internetu. Držíte v ruke mobil alebo sedíte za PC? Nenapájajú sa úplnou náhodou zo stabilnej fungujúcej elektrickej siete? Koľko kilometrov denne ste museli pešo chodiť do školy, aby ste tento zhluk písmen vedeli transformovať do slov a viet? Všetko čo spomínam je vymoženosť, ktorá nie je dostupná každému. Okrem školy dokonca nie je dostupná ani každému v tejto krajine.

Grey shirt, black skirt, black coat and hat
Woman in business

Nevnímame svoje bohatstvo. Tak veľmi sa sústredíme na to čo nemáme, že si nevážime veci, pre ktoré sa inde vraždí. Už tretia generácia žije celý svoj doterajší život v úplnom dostatku. Máme všetko potrebné a kvantá nepotrebného. Nemám nič proti veciam. No sú mi cudzie preteky kto má lepšie auto. Drahšiu kabelku. Luxusnejšiu dovolenku. Mám, aj keď na to nemám 🙄. Pýcha na úver.

Každá debata, či už v rodine, na káve, alebo v krčme poslednej cenovej (vidíte, zasa peniaze 😏), sa skôr či neskôr zvrtne aj k téme Koľko. Koľko zarába. Koľko minie. Koľko má pôžičiek. Koľko má dlhov. A občas aj koľko má úspor – hoc, práve toto posledne menované je najmenej časté. Áno, radšej sa sťažujeme, ako chválime 🤔, ale o tom som už písala tu.

Grey shirt, black skirt, black coat and hat
Woman in business

Sú ľudia, ktorí majú naozaj nedostatok. Počítajúci, koľko krajcov chleba môžu denne zjesť. Variaci hrniec polievky z dvoch mrkvičiek. Práve títo sa však sťažujú (môj subjektívny pocit), zo všetkých najmenej. Zvyknutí na nemám nič, vďační za každú pomoc. Nie je však chudák ako “chudák”.

Omnoho častejšie stretám druhý druh. Áno, vo svojich vlastných očiach sú “chudáci”. Všade sa ponosujú. Na malý plat. Na vysoké ceny. A potom vytiahnu nový telefón – veď každé dva roky na paušál, tak sa to predsa robí každý. Tenisky značkové. Sediac nad štvrtým pivom, s cigaretou v ruke si musia trocha oddýchnuť. Lebo všetci sa majú lepšie, len on …

Grey shirt, black skirt, black coat and hat
Woman in business

Pred pár mesiacmi som čítala článok, ktorý tvrdil, že “značkové veci” si najčastejšie kupujú chudobnejší, ktorí sa ich vlastníctvom chcú vyrovnať vyššej vrstve. Dokázať, že oni na to majú. Pri mojom pozorovaní okolia zisťujem, že je to vlastne pravda. Značky sa síce s módou menia, no túžba mať ich a stať sa chodiacou reklamou je silná. A je veľmi ľahké podľahnúť lákadlu – kúp a budeš in. Omnoho ľahšie, ako mávnuť nad tým rukou a povedať si “načo”.

V nemenovanom meste, v nemenovanej škole, sa pri nástupne do jednej nemenovanej triedy vraj dieťaťu musíte kúpiť nový model samsungu. Áno, telefónu. Inak je potomok vylúčený z kolektívu spolužiakov. Túto “overenú” informáciu som sa dozvedela pár mesiacov dozadu. Verte, ak to teraz čítate s otvorenými ústami, ja som pri nej tiež nenašla slov. Stále som v duchu presvedčená, že je to len fáma.

Grey shirt, black skirt, black coat and hat
Woman in business

Čo by ste urobili Vy? Berme predpoklad, že naňho bez problémov máte peniaze. Podľahli? Presmerovali budúceho stredoškoláka na inú školu? Zaťali sa a nekúpili? Teoretizovať o možnostiach môžem. Z miery ma vyvádza práve situácia, že by som mala o nejakých alternatívach uvažovať. Chápem, že bezplatné školstvo je už dávno len chimérou. No až takto platené? Ja, pri mojej povahe by som sa asi zaťala a nekúpila.

Niekto má viac. Niekto menej. Nie je to výdobytok dnešnej doby. Bolo to tu storočia pred nami. A pri troche šťastia to zažijú aj mnohé generácie po nás. Áno, znie to čudne. Mala by som predsa povedať, že pri troche šťastia budú mať všetci veľa. Prípadne všetci rovnako. Nie. Ilúzia rovnoprávnosti, kde všetci mali všetko tu už bola. Pri troche šťastia naše deti, vnuci a ďalší vzdialení potomkovia budú žiť v mieri na tejto planéte. A budú to považovať za bohatstvo.

Grey shirt, black skirt, black coat and hat
Woman in business

Myslíte si o sebe, že ste bohatí? Čo je pre Vás to najväčšie bohatstvo? Alebo, podľa čoho Vy hodnotíte bohatstvo niekoho iného? A dnes sa pýtam na materiálne veci, takže spokojne vynechajte zdravie, rodinu a lásku. Ste človek, ktorý sa zadĺži, len aby si mohol kúpiť to, čo chce? Alebo ste spokojní presne tak, ako na tom ste. Prípadne, spokojní nie ste a robíte všetko, čo je vo Vašich silách (legálne, samozrejme), aby ste mali viac? Je pre Vás značkový tovar statusom, ktorý vypovedá o materiálnom zabezpečení? Či ste na tom ako ja a známe logo Vás neláka vytiahnuť peňaženku?

A ako vždy, fotografie od Vlado, Vlado s mojim článkom súvisia len okrajovo. Notebook je manželov, keďže môj je aj po 7 rokoch dokonale funkčný, no už v žiadnom prípade nie je prenosným zariadením (vďaka odtrhnutému pántu a nutnosti byť v stálom spojení s elektrickým obvodom). Kým však funguje (klopem na drevo ako divá, nech je to ešte dlho), nemám dôvod na kúpu iného. A samozrejme “biznismenka” na obrázkoch má na sebe oblečenie zo second handu. Vlastne, jediné čo nie je odtiaľ sú čižmy a pančuchy.

Viac sekáčových inšpirácii nájdete na mojom YouTube kanáli. Ak ste ešte nevideli posledné video, kde Vám prestavujem pár outfitov za mesiac január, tak rýchlo to napravte https://youtu.be/P5-eLKGHZIQ.
Ak nezabudnite som aj na Instagrame a Facebooku.

Užívajte si deň, Erika
Mimochodom, je to michalovské gymnázium 🙄. Vraj.

Grey shirt, black skirt, black coat and hat
Woman in business
Grey shirt, black skirt, black coat and hat
Woman in business
Grey shirt, black skirt, black coat and hat
Woman in business


3 thoughts on “Peníze, peniaze, peňeži …

  1. já bych se to asi dítěti snažila vysvětlit, a i kdybych na nový model měla, tak bych chtěla, aby mi na to nějak přispělo, třeba brigádou – a ted nevím, pomoc v domácnosti se prý nedoporučuje.. o, jsem mladá a teoretizuju, nevím 🙂 každopádně komunikace je základ, at se neco nové koupí nebo ne. Spíš by mě asi zarazilo, proč stojí o to, aby zapadl do skupiny tak povrchních lidí (protože nikdy ve třídě nemá nový model 90 ani 80% dětí, ale třeba jen těch 20%, o které se tu “soutěží”. Ale chápu. děti mají vzory a i dospělí chtějí být ve své sociální bublině úspěšný. nepřejde nás to nikdy. V deseti chceme mobil, ve dvaceti si koupíme vuittonku nebo chanel, ve třiceti chceme založit rodinu, počít dítě (a běda když to nejde, co když nás společnost označí za “chudinku”), ve čtyřiceti chceme nějaké pořádné bydení, po všech těch ponájmech…. stabilní práci a našetřeno na důchod….a pak už jen samá pozitiva a sociální jistoty.
    A necíme, že jsme se z toho sociáního tlaku od té základky vůbec nedostali. Ono je to přirozené ale….. v pravěku vyčlenění z tlupy znamenalo smrt. A pořád to tak nějak v sobě máme….

    1. Práve to ma ale zarazilo. Že to nebolo podané ako – ak bude mať nový mobil, tak ľahšie zapadne. Mne to bolo oznámené (od rodiča, mimochodom), že ak jej dieťa príjmu do prvého ročníka, tak musí kúpiť. Bodka. Je mi jasné, že (aj) deti sa delia na “má na to” a “nemá na to”. A rovnako chápem, že u detí je “sociálne vylúčenie” silným stresovým faktorom. Ale – všetko je O a V rodičoch. Ak vyčleňujú oni, bude aj potomok.
      A ďakujem za super komentár. Erika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.