… svietil už z diaľky počas chodenia mestom. Jediný, červený, na zelenom koberci. Jemne, no dôrazne hovoril, pozrite sa na mňa. Ešte stále som tu, pamätajte si ma. Budem tu znova až o rok. Ako často si však uvedomujeme veci, ktoré vidíme posledný krát?

Už od malička glorifikujeme ako najvýnimočnejšie udalosti tie, ktoré sa stanú prvý krát. Do pamäte sa nám vrývajú najskôr naše prvotiny, neskôr prvé razy našich detí. Vnímame ich ako chvíle, hodné uloženia do trvalého archívu spomienok. Radi sa k nim vraciame, vyberáme ich, obzeráme a s láskou opatrujeme.

Prvý deň v škole. Usmiate dievčatko, očakávajúce veľkú udalosť. Prvá platonická láska. Prvý bozk. Prvé podpätky. Prvá prehra. Prvýkrát zlomené srdce. Tie boľavé časom bolia menej, tie krásne žiaria dlho. Životný kolotoč sa krúti ďalej a nás privádza k slzám prvý plač nášho dieťaťa. Jeho prvý zub, krok, slovo … Všetko pekne zdokumentované.

To, že sa niečo stane prvý krát si uvedomujeme dopredu. Často sa na to tešíme, v našich predstavách si režírujeme film ako sa to stane, kedy, kde … Posledné razy prídu, odídu a mi zostaneme prekvapení z ich straty. Pamätám si narodenie detí. Nie však to, čo som robila posledný deň pred tým. V hlave mám zachytený obraz prvého úsmevu svojho syna. Nemôžem si však spomenúť, kedy naposledy sa bál zaspať sám v izbe. Vidím pred sebou jeho prvý deň v škole, nie však deň, kedy mi dovolil dať mu pred školou posledný bozk na rozlúčku. Kedy naposledy som ho smela držať za ruku na verejnosti, posledné potuľkanie, posledné čítanie na dobrú noc …

Viem, že sa stali. A mala som si ich zapamätať, pretože sa už nezopakujú. Boli súčasťou môjho života, potom matrix nebadane prehodil jednotky a nuly. Zrazu, nepripravene. Vedieť to, vrývam si ich do mozgu čo najsilnejšie. Niektoré nemrzia, niektoré áno. A nájdu sa aj také, pri ktorých mi je to s odstupom času ľúto. Preto sa teším na ďalšie razy. Prvé aj nepostrehnuteľné posledné.

A Vaše spomienky na udalosti prvé a posledné? Ktoré sú tie najlepšie? Najkrajšie? Alebo aj najhoršie? Podeľte sa o ne v komentároch tu, na FB alebo instagrame.

A ten červený tulipán o rok určite vykvitne znova. Nafotil ho @pespartes  @víkendový fotograf

Tričko a sukňa – second hand

Užívajte si deň, Erika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.