Pravidlá krásy …

Categories OOTD, Rozprávam, Thrift shop

… má každý z nás nastavené inak. Napriek tomu, že oxfordskí vedci 😁 sa snažia túto prudko imaginárnu veličinu zmerať, zvážiť, rozobrať na atómy a znova poskladať podľa rokmi sa meniacich človečenských preferencií, stále zostáva len našim vnútorným okom videnou a hodnotenou neobjektivitou. Alebo jednoduchšie – každému sa páči niečo iné, v tomto prípade niekto iný.

K písaniu tohto článku ma inšpirovala nemenovaná kamarátka. Nie priamo, ale rozhovory s ňou, za čo ti Miška ďakujem. Aby ste boli v obraze, Michaela je krásna žena. 90% chlapov by sa za ňou na ulici otočilo, prípadne by sa v prítomnosti svojich priateliek/manželiek tvárili, že ju akože nevidia a prezreli si ju tajne.

Ako žena si všímam krásu ostatných žien a viem ju oceniť. Niektoré sú vzhľadom rodené modelky, iné majú zaujímavé detaily, ktoré im dodávajú šmrnc. Priznávam však, že nie každá žena je v mojich očiach pekná. Avšak tam, kde neprejdú moje kritéria krásy, iný len ticho vzdychá a nevie sa vynadívať. Teraz nehovorím o odchýlkach preferencií medzi kultúrami. Hovorím o jemných nuansách v rámci, povedzme jedného národa. Mesta. Sídliska.

Možno ste už aj Vy niekedy, pri pohľade na náhodný párik (prípadne pár, ktorý poznáte) utrúsili poznámku “čo tá na ňom vidí”, alebo, aby ma nikto neobvinil zo sexizmu “čo ten na nej vidí”. Proste dvojica, u ktorej na prvý pohľad jeden hrá v príťažlivosti ledva okres, kým druhý je extraliga siahajúca na medzinárodnú súťaž. Niekedy je rozdiel len malý, inokedy tak do očí bijúci, že len točíte hlavou. A napriek tomu sa navzájom priťahujú.

Samozrejme, vo vzťahu ide o viac, ako len o telesnú krásu. Vzhľad je však prvým, čo nás zaujme. Je šanca, že by ste si plánovali budúcnosť (alebo druhé rande😀) s mužom, ktorý Vás fyzicky odpudzuje? A to aj napriek tomu, že je milý, dobrý, nepije, nefajčí, je verný ….. Všetky tieto menované vlastnosti nebude mať šancu predviesť, ak naše oči vyšlú signál “Tento určite nie”. Platí to aj v opačnom garde, pre prípad, že tento text zaujal množstvo mužského publika 😀.

Čo je vlastne to “niečo”, čo nám určí zaradenie do kategórie dokonalý / pekný / priemer / podpriemer / neopriem ani bicykel? Ešte pred 20 rokmi, čo mi chabá pamäť siaha, boli u mužov považované za veľmi žiadúce dlhé vlasy a náušnica v uchu. Ženy mali byť zasa vyšportované, vymelírované a v mini. Prešla jedna generácia a hľa, veľa vecí je inak.

Podľa mojich prieskumov k tomuto článku (detské ihrisko a mamy detí sa tam hrajúcich 😙), dnes letí tetovanie, upravené vlasy a viditeľné, no nie prehnané svalstvo u mužských zástupcov “tých pekných”. Ženské kritéria krásy v našom stredoeurópskom ponímaní sú štíhla (a ako som zistila, štíhla je veeeeľmi relatívny pojem 🤔), husté dlhokánske vlasy (na pôvode nezáleží), obočie ako dve húsenice a na hrudi radšej kopce ako kopčeky. A samozrejme, kvadrilión ďalších maličkostí.

Písať o všetkých by malo za následok článok o 800 slovách. A možno by som ani potom nedošla k víťaznému koncu. Preto sa znova spýtam. Ako rozdielne je naše vnímanie príťažlivosti? Ak ku stolu v kaviarni posadím 10 žien a nechám pred nimi defilovať 20 mužov, na koľkých zoznamoch budú 3 rovnaké prvé miesta? Na troch? Dvoch? Možno sa nezhodnú vôbec.

A keďže Pani Príroda nie je len taká hravá hlúpa dáma, práve takto to zariadila naschvál. Nech sa všetky nebijeme o tých pár vyvolených. Nech sa všetci nebijú o supermodelky. Nech máme možnosť výberu. Alebo, (mužom to však neprezrádzajte), nech máme možnosť byť vybraté pánom božským z nášho výberu 😉.

A čo si o kráse myslíte Vy? Čo je tá črta, pri ktorej si poviete tento/táto áno. Alebo ste jedným z milióna, ktorí na krásu nedbajú (aspoň to teda tvrdia)? A keď sme už došli až sem, insta profil nemenovanej inšpirácie je Miška, takže mi spokojne napíšte aj to, či som sa mýlila vo svojom tvrdení o jej príťažlivosti pre silnejšie pohlavie.

Za krásne fotografie k tomuto postu ďakujem @vikendovyfotograf @pespartes.

Šaty – second hand

Užívajte si deň, Erika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.