Skutočná dáma vždy …

Categories OOTD, Rozprávam, second hand, Thrift shop

… vychádza z domu v klobúku a rukavičkách. Jedno z pravidiel, ani nie tak dávnej, módnej minulosti. Ešte pred približne sto rokmi nemenné, dané a prísne dodržiavané. Pôvodné prikázania štýlu zomlel čas. Kým najstaršie módne časy sme počítali po storočiach, postupne zrýchľovanie menilo módu na ľahko definovateľné dekády. Ba, povedala by som, že v tomto storočí začína byť módna línia priznávaná už nie desaťročiam, ale jednotlivým rokom.

Svojou láskou k línii 50-tych rokov sa netajím, práve naopak, spokojne sa ňou hrdím. A som rada, že táto doba mi praje. Toľko možných odlišných ciest v obliekaní, ktoré sú dnes akceptované, to naozaj nebývalo. V dobe nie tak dávno minulej (aj keď z pohľadu dnešných teen je to niekde na úrovni dinosaurov 😃), bol všeobecne určený štýl takmer na úrovni nepísaného zákona.

Kto má dobrú pamäť a trocha viac rokov, ten teraz môže spomínať. Za ostatných budem, s dovolením, načierať do módnej pamäte ja. Pozor! Moje spomienky sú čiste subjektívne, nie sú hodnoverným sprievodcom módnou minulosťou. Moja babka nosila šatku. To je to najvýraznejšie, čo si pamätám. Bola ročník narodenia 1931 a od svadby ju na verejnosti nedala dolu, ani pri kopaní na poli nie. Jednoducho na dedine fungovali (a dodnes fungujú, aj keď iné) pravidlá, ktoré vtedajšia “priemerná” žena dodržiavala.

Moja mama (ročník narodenia 1951) nosila počas mojej mladosti krátke vlasy s trvalou. Taká bola móda a ona šla s ňou. Pamätám si aj rovné sukne do polovice lýtok, ktoré nepristanú hádam nikomu ani dnes. A samozrejme kostýmy s ladiacou blúzkou. Dokonca jej zopár z nich stále visí v skrini. Len zanedbateľných 20 rokov a babkina “chustka” nikde.

Dnes, vo svojich (matematik spočíta 🤔) XY rokoch je to iná žena. Môžem spokojne povedať, že je oblečená lepšie, ako keď bola v mojom veku. Áno, viem, že v tom má prsty aj vtedajšia doba, kedy bol výber obmedzený a obmedzujúci. No predsa, ak porovnám ju a jej vrstovníčky, ony ustrnuli v dobe a mama sa vybrala v ústrety móde. Nie bezhlavo, pekne štýlovo, v súlade s jej postavou a, ako ona hovorí, veku primerane.

Máme dobu neobmedzených možností a takmer bez predsudkov. V uliciach vládne uniformita podľa posledných trendov (dosť často predposledných😁), takže čnieť z davu je vlastne brnkačka. Pre odolných jedincov, ale stále brnkačka. Takmer všetko je akceptovateľné. Tetovania, kedysi vlastné len občanom s “poškodenou povesťou”, sú dnes povinnou jazdou “profesionálnych” futbalistov. Kroje ľahkých diev vídavam, namiesto dvoch vrkočov, už na 15-ročných deťoch. Farebné vlasy? Na počkanie v drogérii.

Máme dobu neobmedzených možností. A pľačkáme sa v bazéne nudy a priemeru. Ideš do mesta? Tak džínsy, tričko a tenisky. Svadba? Malé čierne, alebo korzet so sukňou. V lete občas šaty, ak už to nejde inak. Doma tepláky a tričko. Lebo je to pohodlné. Lebo je to moderné. Lebo takto to nosí aj suseda či kolegyňa. A na fejsbúku písali, že je to nadčasové.

Doma v byte nosím šaty. Obyčajné, najčastejšie zavinovacie. V zime legíny a dlhé košele. Som prudko sukňový a šatový typ. Milujem doplnky a topánky. Nevlastním žiadnu zimnú bundu, len kabáty rôznych dĺžok. V mojej skrini ako keby sa stretlo niekoľko štylistov a navzájom si liezli do kapusty. Najčastejšie vyhráva elegantno – ženský look, no na rannú cestu do škôlky sa viem obliecť aj ako chalanisko od susedov. Teda, s mojimi krivkami taký polochalanisko 😉. Za svoje som prijala obligátnu čiernu, bielu a šedú, no rada ich podporím výraznými farbami. A vlastním zbierku klobúkov. Vlastne dve. Zimnú a letnú.

Prorokom a propagátorom najnovších trendov nie som, no boj s nimi nevediem. Len si vyberám, ktorý pustím do skrine 😎. Napriek tomu si ma, s najväčšou pravdepodobnosťou, v menšej skupinke všimnete. Som, ako sa hovorí, ľahko zapamätateľná. A tu niekde svoje malé módne predstavovanie ukončím. Viac za mňa nech hovoria fotografie. Nielen tie dnešné.

Prečo dnes znova, už druhý raz v krátkej dobe, píšem k téme, teda o oblečení? Dôvodom sú otázky, či sa takto obliekam len kvôli fotografiám. Nie, outfity  na uverejnených obrázkoch nosievam (aj tie, ktoré zatiaľ na svetlo internetové čakajú na obláčiku googlu😉 ). Áno, všetko čo mám oblečené pochádza z útrob môjho šatníka. A takmer všetko boli nákupy z druhej ruky a hrabanie sa v skriniach mojich predkov. Ale o tom v inom článku.

Ako ste na tom Vy? Koľko rôznych štýlov sa skrýva v tom Vašom šatníku. Spokojne sa pochváľte. Prípadne mi napíšte, čo podľa Vás nedokážem nakombinovať. Takú malú fashion výzvu, ktorú už dopredu prijímam. A Vaše staré mamy a mamy? Čo z ich štýlových predpisov a prikázaní Vám utkvelo v pamäti. V dobrom či zlom?

A ak som dnes perlila viac, než je u mňa zvykom, odpustite. Nabudúce bude tých slov o trocha menej, keď už máme tú uhorkovú sezónu. Mimochodom, perly na fotkách sú len bižutéria a takto krásne ich zachytil na obraze Roman  z facebook.com/rrartstudio a rrartstudio.sk

Mimochodom, či už je dáma skutočná alebo nie, dnes by zrejme nevyšla bez mobilu. Či máte iný názor?

Sukňa, sveter a kabelka – second hand

Užívajte si deň, Erika

 

 

3 thoughts on “Skutočná dáma vždy …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.