Som zlá mama, …

Categories Rozprávam

… alebo tento pocit vo mne vyvolávajú len občasné vonkajšie okolnosti? Konkrétne jedna situácia – rodičovské združenie. Nie, nie v škôlke. Hovorím o združení rodičov detí, ktoré by sme už mohli považovať za polodospelé osoby. Aspoň, ja teda už gymnazistu považujem za človeka, u ktorého očakávam nejakú tú zodpovednosť a schopnosť postarať sa o seba. No, ako som sa už po niekoľký krát presvedčila, som v dosť podstatnej menšine. Miestami mám až divný pocit, že som jediná. Preto som zlá mama?

Retro checked dress, red beret, prada bag, leather jacket

Ale, aby som netliachala len tak do vetra, vysvetlím Vám o čo ide. Mám gymnazistu – to už isto viete, spomínam to celkom často. Synátor je druhák na bilingválnom a to znamená dve veci. Prvá – nechodil do deviateho ročníka základnej školy, keďže dvojjazyčné štúdium je 5-ročné. Prvý ročník je určený na vyrovnanie rozdielov medzi ôsmakmi a deviatakmi a zároveň ako intenzívna jazyková príprava.

Druhá – niektoré predmety sa učia v cudzom jazyku, u nás je to angličtina. A práve toto je kameňom úrazu v triede, ktorú navštevuje synátor. Teda, nie to, že sa učia v angličtine, to sa predsa očakávalo. Problematický je predmet, ktorý im takto v druhom ročníku prischol. Matematika.

Retro checked dress, red beret, prada bag, leather jacket

Už od začiatku školského roka sa nerieši nič iné. Stále počúvam len prečo práve matematika. Prečo majú tak veľa hodín matematiky. Prečo preberajú učivo tak rýchlo. Prečo im to učiteľ nevysvetlí lepšie. Prečo majú tak zlé známky. Prečo ostatné triedy majú matematiky menej. Prečo, prečo, prečo …

Akékoľvek vysvetľovanie vyvoláva len ďalšie otázky. Lebo majú obmedzený počet učiteľov, ktorí môžu učiť predmety v angličtine (zákon ukladá jasné podmienky). Lebo jej nemajú viac bezúčelne, majú viac hodín preto, lebo sa ju učia v cudzom jazyku. V konečnom dôsledku preberú len to isté učivo, ako ostatné triedy. Zlé známky má z času na čas každý.

Retro checked dress, red beret, prada bag, leather jacket

Žiaden argument nie je dostatočný. Začína porovnávanie s druhou školou v meste (samozrejme, stále hovorím len o dvojjazyčných triedach). Ale oni majú menej. Ale oni sa učia viac predmetov (rozumej iné). Ale oni sú v učive tam a tam, naši už tam a tam. Ale oni … Ale oni … A to ešte nehovorím, keď začnú porovnávať s inými mestami. Do nekonečna ešte ďalej.

Znova opakujem – toto riešia rodičia. A to je len jedna jediná vec. Po úvodnom obligátnom matematickom rozbehu sa pokračuje. Prečo idú na výlet tam a nie tam. Prečo ich učí ten učiteľ a nie tento. Prečo nemajú lepšieho lektora angličtiny. Prečo zo slovenčiny nematurujú už vo štvrtom ročníku (áno, už riešia maturitu). Prečo majú vo štvrtom a piatom ročníku menej seminárok (znova, sú to druháci).

Retro checked dress, red beret, prada bag, leather jacket

A práve preto sa potom pýtam sama seba – a svojho potomka – som zlý rodič? Som málo zodpovedná, ak toto neprežívam rovnako intenzívne ako iné matky a otcovia? Ak nebehám za triednym učiteľom aspoň raz mesačne (prípadne mu nepíšem správy). Ak ma nenapĺňa rozhorčením, že chlapec, ktorý bol na základnej škole premiantom, má teraz na vysvedčení dvojky?

Som nanič mama, ak jediné, čo ma zaujíma je, že sa mi z výletu vráti živý, zdravý a s príjemnými zážitkami a je mi ukradnuté, či to bude z Tatier, Liptova alebo Bratislavy? Som nanič mama, ak mi stačí to, že raz zmaturuje a pôjde na školu, ktorú si vyberie (aj keď zatiaľ ani on zatiaľ netuší, ktorá to bude) a netrhám si vlasy za každú trojku, štvorku či päťku, ktorá mi pípne v mobile?

Retro checked dress, red beret, prada bag, leather jacket

Som nanič mama, ako ho denne nezasypávam miliónom otázok a verím, že o všetkom podstatnom sa dozviem preto, lebo mi to povie sám? A áno, rozprávam sa s ním o škole, o kamarátoch, o záľubách … No zároveň mu dávam možnosť, nech on je ten, ktorý príde s témou na rozhovor. Nemám v úmysle sedieť pri ňom a nechať si po minútach reprodukovať jeho deň.

Má ešte len 16-násť rokov. No zároveň má už 16-rokov. Stále je to moje dieťa a bude ním aj vtedy, keď tu už ja nebudem a jemu budú iné deti hovoriť tato a dedo. No už to nie je malé dieťa, ktoré treba tlačiť na trojkolke do škôlky a pýtať sa učiteľky či jedol, spal, neplakal.

Retro checked dress, red beret, prada bag, leather jacket

Vychovávam ho od narodenia. Vychovávam ho tak, ako viem. Niečo som určite mohla robiť lepšie. No napriek tomu tak nejak dúfam (a verím, veľmi verím), že som nezlyhala a dala mu presne to, čo bolo potrebné. Áno, som celkom prísny rodič, poviem to na rovinu. A nie, nemyslím diktátorsky režim, kde vládnem neobmedzenou rukou (doslova).

Nikdy som nebola helikoptéra, ktorá lieta okolo svojich detí a plní im prvé aj posledné. Moja vrtuľa im nerozháňa vzduch okolo, aby sa im ľahšie dýchalo, aby im žiadna muška neublížila, aby žili na jemnom obláčiku šťastia. Vždy, keď sme hrali človeče nehnevaj sa, či pexeso, hrala som naplno. Nenechala som ho vyhrať, aj keď potom plakal a hneval sa.

Retro checked dress, red beret, prada bag, leather jacket

Ako by mu to pomohlo? Čo by som mu tým ukázala? Že pre jeho spokojnosť sa mu ľudia uhnú z cesty a prispôsobia sa? Že niekto niekedy bude brať jeho potreby za dôležitejšie ako svoje? Že stále vyhraje a bude najlepší? Ako sa potom presadí vo svete, ktorý mu nič nedaruje? Tam, kde každý očakáva automatické víťazstvo bude veľa frustrovaných, nahnevaných a v konečnom dôsledku porazených a urazených.

Vlastne som ho odmala učila len pár vecí, ktoré som ja považovala za dôležité. Prvá – nikdy nechoď s davom, ak to tak necítiš. Nie je frajerinou robiť to, čo ostatní. Macher si vtedy, ak vieš povedať nie (na vec alebo situáciu, ktorú vidíš inak), aj keď ťa všetci presviedčajú urob to.

Retro checked dress, red beret, prada bag, leather jacket

Druhá – nerob iným to, čo nechceš aby robili tebe. Preto som bola hrdá, keď mi učiteľka povedala (dávno, naozaj dávno), že sa zastal šikanovaného spolužiaka.

Tretia – žiaden problém nie je tak veľký, aby sa nedal vyriešiť. Len mi o tom povedz. Netvrdím, že mi hovorí všetko, predsa len, je to pubertiak (aj keď, poklopem na drevo, ani to tak nevyzerá). No kdesi vnútri cítim, že ak by mal naozaj veľký prúser (čo zatiaľ nie a znova klopem na drevo), tak to nebude riešiť s internetovými poradňami a kamarátmi, ale obráti sa na mňa.

Retro checked dress, red beret, prada bag, leather jacket

A ešte jedna bonusová rada. Nie je umenie uraziť niekoho vulgárne, to dokáže každý (“raper”). Umenie je uraziť niekoho tak slušne, že ti za to ešte aj poďakuje.

Som zlá mama? Vždy po rodičovskom mám chvíľu pocit, že som najmenej nedostatočná. No potom prídem domov, spýtam sa ho na to a on mi odpovie – si najlepšia, inú by som nechcel. A ak Vám toto povie niekto, kto Vás už dávno prerástol o jeden a pol hlavy, všetky pochybností zmiznú.

Retro checked dress, red beret, prada bag, leather jacket

Som teda – podľa Vás – zlá mama? Robím chybu, ak sa nestarám oveľa viac? Čo Vy? Aký ste rodič? Ste z tých prísnejších, či sú Vaše deti tou hybnou silou, ktorá určuje pravidlá hry? Chcete poznať každú myšlienku svojho potomka, kontrolujete ich, prípadne im pozeráte aj do telefónu, či počítača? Alebo dôverujete, že pred Vami nič neskrývajú a všetko, o čom by ste mali vedieť Vám spokojne povedia?

Priznajte sa, je tu niekto aj helikoptérový rodič a Vaše dieťa je stredom vesmíru, okolo ktorého sa všetci v rodine točia a plnia mu všetky priania hneď a na počkanie? A ak áno, nebojíte sa situácie, že raz narazia a nebudú mať vybudovaný žiaden mechanizmus na vysporiadanie sa so slovom NIE? Zametáte svojim deťom cestičku so slovami, veď nech majú bezstarostné detstvo, na starosti má čas, keď bude dospelý?

Som zvedavá na akýkoľvek Váš rodičovský názor. Teším aj na tie teoretické od Vás, ktoré ešte deti nemáte, či ste ešte samé “len” dieťaťom. Pozrite sa na mňa z pozície “som Vaša mama” a napíšte mi pohľad z druhej strany generačnej rovnice.

Retro checked dress, red beret, prada bag, leather jacket

A samozrejme, aj dnešné fotografie sú dôkazom toho, že sa na second handy netreba pozerať pomedzi prsty. Že nie sú len zdrojom odpadu, ktorí už iní nechcú nosiť.

Štýl nemá cenovku. Šaty, kožená bunda a kabelka (mimochodom, je to Prada za 2€, pravosť posúdiť neviem) sú zo sekáča.

Viac vecí, ktoré môžete mať v lepšej kvalite ako je dnes zvykom, za ceny, ktoré Vám nezničia rozpočet, nájdete na mojom Youtubovom kanáli. V aktuálno videu som použila len 10 kusov oblečenia a kombinovala som ho medzi sebou. Výsledkom je až 15 outfitoch – kapsulový šatník v praxi.

Užívajte si deň, Erika

Retro checked dress, red beret, prada bag, leather jacket
Retro checked dress, red beret, prada bag, leather jacket
Retro checked dress, red beret, prada bag, leather jacket
Retro checked dress, red beret, prada bag, leather jacket

2 thoughts on “Som zlá mama, …

    1. Ďakujem. Nikto netvrdí, že nie som. Len občas – porovnávam. A potom ma to prejde a uvedomím si, že robím to najlepšie, čo viem. :-))

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.