Stepfordská panička …

Categories Rozprávam

… na Vás možno veľmi jemne dýchla pri pohľade na dnešné obrázky. Trocha nedokonalá, bez krásnych vĺn vo vlasoch, očná linka radšej zamaskovaná okuliarmi 🙂. Zato však povinnú spodničku mám, aj keď ju skôr tušíte ako vidíte. Jasná inšpirácia rokmi 50-tymi, mojimi v oblasti obliekania milovanými. Niežeby som v tej dobe chcela žiť. No módne to bol, aspoň pre mňa, výbuch ženskosti a kriviek.

retro outfit, štýl nemá cenovku, 50-te roky

Krivky, to je to, čo dnes často riešime. Dnešná doba fandí štíhlym, prípadne vyšportovaným typom, na ktorých nie je gram zbytočného tuku. A niekedy ani toho potrebného. Samozrejme, opačným je prudko sa dopredu derúci trend “baculiek”, prichádzajúci spoza oceánu, krajiny so vzrastajúcou epidémiou obezity. No ruku na srdce, aj keď je Ashley Graham adorovaná supermodelka, ja po jej postave netúžim. A priznávam to, napriek tomu, že tým môžem vyvolať vlnu nevôle.

Väčšina priemerných žien (ako ja toto spojenie nerada používam, no tentokrát sa mu nevyhnem, tak pardon) je niekde uprostred. Normálna postava. Tuk na správnych aj nesprávnych miestach, výška o trocha viac ako mama, no k otcovi nedorástla. Prsia od košíkov A po F, napriek tomu, že si zarputilo kupuje priemernú 80B, ktorá jej nesedí. Už z princípu nespokojná s kvalitou vlasov, nechtov, pleti, bokmi, bruchom, stehnami … Nehodiace sa škrtnite, vlastné kvázi “nedostatky” doplňte.

retro outfit, štýl nemá cenovku, 50-te roky

Ani mne nebolo genofondom dané do vienka byť štíhlunkou éterickou vílou. Som postava Slovanská (teda Slovenská). Alebo, ako sa u nás hovorí “aj rici, aj cici”. Východniari sa vyjadrujú jednoducho a k veci, načo okolky. V teľacom veku ma to dosť trápilo, nebudem klamať. Prečo všetky ostatné (je predsa treba trocha paušalizovať 🙄) sú rovné ako dosky a ja nie? Pretože. Konkrétne, pretože som žena, proporcionálne rozložená 😃.

A preto je u mňa v takej obľube retro 50-tych rokov. Na rozdiel od milovníkov dobovej vintage, však fungujem skôr na vlne voľnej interpretácie ako vernej kópie. Áno, v tomto štýle vybehnem do mesta bez najmenšieho zaváhania (a moje okolie by Vám o tom vedelo rozprávať 😎). Nemusí to byť práve v plnej zbroji, častejšie využívam light verziu. Bez spodničiek a v plátenkách. Pointa zachovaná, no updateovaná na súčasnosť.

retro outfit, štýl nemá cenovku, 50-te roky

Ako ste si už v tejto chvíli stihli uvedomiť, dnešný post je výnimočný. Výnimočne mi ladí text s obrazom. Zámerne. Vraj píšem občas dosť zložito. Dnes, keďže som vytiahla oblečením ťažký kaliber, tak článok radšej slovami zjednoduším.

V týchto a podobných šatách (či iných súčiastkach šatníkových 🙂) sa nestávam Stepfordskou paničkou. Tou dokonalou, vždy upravenou, usmiatou a poslušnou žienkou domácou. Cítim sa v nich jednoducho ŽENOU. Obyčajne krásnou, nedokonalou, väčšinu času svojskou a občas aj nas.😉.hnevanou ŽENOU.

Niežeby som bez nich nebola ja. Vždy som to ja. A možno práve preto sú pre mňa široké sukne to pravé orechové. Pretože to moje fyzično podtrhnú správnych spôsobom (na správnych miestach 😊). Rokmi som konečne vzala za svoju frázu “Ani mucha ne bez brucha”. Netvrdím, že takto jedine je to správne. Ale prečo nie. Odvahu do hrste, bláznivosť do skrine a nezapadajte do šedého priemeru. A to vraví žena, ktorá šedú farbu nefarbu vlastní na kilá. 😏

retro outfit, štýl nemá cenovku, 50-te roky

Áno, môže sa Vám to zdať “too much” (čítaj veľa múch). Iste ste však už z mojich postov pochopili, že pre mňa sú slová “toto by som si na seba nevzala” ekvivalentom červeného súkna pre býka. Výzvou. Uchopiť pre niekoho nenositeľné a transformovať si to. Do svojho štýlu (akého 🤣🤣🤣), pardón štýlovo neštýlových outfitov.

A teraz mi prezraďte, vyrazili by ste si v niečom podobnom? Zatiaľ viem len o jedinej osobe, ktorá odpovie slovami “bez zaváhania”, aj tú som zatiaľ, bohužiaľ, nemala možnosť stretnúť osobne. Máte štýl, ktorý sa Vám páči na iných, no Vy na jeho “vyvenčenie” ešte len naberáte dych? A hlavne, páči sa Vám štýl rokov 50-tych? Či je Vám bližšia iná dekáda?

Ak nechcete odpovedať na žiadnu z otázok hore uvedených, spokojne mi hoďte do tváre aj postreh k jednoduchosti, kontra zložitosti môjho písomného prejavu. Mne totiž, chudáčik občas kritizovaný, príde akurátny. Čo v hlave, to na obrazovke 😉.

Za moje súkromné retro na fotografiách ďakujem Romanovi z facebook.com/rrartstudio a rrartstudio.sk

Šaty, sveter a šatka – second hand

Užívajte si deň, Erika

retro outfit, štýl nemá cenovku, 50-te roky

retro outfit, štýl nemá cenovku, 50-te roky

retro outfit, štýl nemá cenovku, 50-te roky

retro outfit, štýl nemá cenovku, 50-te roky

retro outfit, štýl nemá cenovku, 50-te roky

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.