Štýl nemá cenovku …

Categories Rozprávam, second hand

… je unikátny hastag na instagrame #stylnemacenovku. A že je naozaj jedinečný viem podľa toho, že som jeho autorkou a zároveň aj jedinou, ktorá ho doteraz použila pri svojich príspevkoch. Samozrejme, je to aj moje heslo v Youtubových videách. Nezabudla som na nič? Vlastne áno, je to aj skutočne dobré a pravdivé vyjadrenie. Štýl naozaj nemá cenovku, teda aspoň doteraz som nevidela nikoho, kto by cenu outfitu nosil v neónových svetlách na čele (či inom kuse tela 🙂). A štýl nemá cenovku je aj centrálnym bodom dnešného článku.

Black velvet coat, gray bodysuit, gray skirt, over the knee boots
Žena v parku

Dnes to nebude motivačné (len trochu), burcujúce (tiež len trochu), či apelujúce (vlastne, trochu áno). Výnimočne sa vrátim k prvotnej myšlienke, s ktorou som do sveta blogovania idealisticky vplávala. Dnes tu bude, na malú chvíľu, znova fashion blog. Samozrejme, toto je len jeden z množstva článkov, ktoré tu uvidíte na tému nákupov v sekáči (a ktorých je plný internet). Aj keď o tom dookola točím obrazom a zvukom na Youtube, tu je to predsa len také – čierne na bielom 😏.

Obliekam sa v second handoch. Opakujem to v každom blogu, môj video kanál sa každý týždeň venuje oblečeniu z druhej ruky. Som na to hrdá rovnako, ako je niekto iný na kabelku so známym monogramom, tenisky od manžela hviezdy sociálnych sietí (o áno, je vraj spevák 😜), či zbierku obrazov (nech zablúdim aj do nemódnych vôd).

Black velvet coat, gray bodysuit, gray skirt, over the knee boots
Žena v meste

Už takmer 10 rokov nakupujem oblečenie pre seba v “normálnych” obchodoch len výnimočne. Nebudem tvrdiť, že vôbec, to by som Vás zavádzala a trocha účelovo klamala. Môžem však povedať, že sa to stáva naozaj len sporadicky. Jednoducho, ak potrebujem biele bavlnené tielko, je omnoho ľahšie ísť si po neho tam, kde je v stálej ponuke (nebudem menovať žiadne obchody, to dúfam pochopíte 😎), ako týždne obiehať second handy a dúfať, že na neho náhodou natrafím. Podobne je to so spodným prádlom či ponožkami, ktoré kupujem vtedy, keď už je nutné doplniť zásoby.

Rovnako málokedy nakupujem v sekáči topánky. Niežeby som nechcela, práve naopak. No keďže mám štandardnú 38-čku, mám veľkú konkurenciu lovcov. Natrafiť na také, ktoré sa mi páčia, sú v mojej veľkosti a dobrom stave (podľa mojich osobných požiadaviek) je skôr o šťastnej náhode, ako pravidelnosti.

Black velvet coat, gray bodysuit, gray skirt, over the knee boots
Žena v meste

Ak to teda spočítame a vyhodnotíme, tak oblečenie (mimo obuvi a prádla) v mojom šatníku má z 95% (možno aj viac) pôvod práve v secondhande. Niektoré tam nakupujete tiež. Iné by do sekáča nevkročili ani za svet. Väčšina z tých ZA tam nakupuje kvôli cene. A tie PROTI odrádza fakt, že oblečenie už niekto pred nimi nosil. Aspoň to sú tie najčastejšie argumenty, ktoré som počula pri veľmi malom prieskume k tomuto textu.

Najprv sa povenujem PROTI táboru. Áno, oblečenie už niekto používal. A to, ktoré je nové – to nemal na sebe nikto? Ani v kabínke? To sa nepovaľovalo v nejakej dielni na zemi? Nebolo v skladoch, kontajneroch, balíkoch? Prešlo desiatkami rúk (určite čistých a dezinfikovaných 🙄 ), je napustené rôznymi chemikáliami, aby tie cesty po svete prežilo bez újmy. O koľko je teda čistejšie ako to, ktoré kúpim ja?

Black velvet coat, gray bodysuit, gray skirt, over the knee boots
Žena v meste

Argument dva. Ja novo kúpené kúsky periem. Nech už pochádzajú z akéhokoľvek zdroja, po príchode domov ich cesta putuje z tašky do práčky. Ak to nerobíte Vy, pretože Vaše oblečenie je predsa nové – Vaša voľba. Áno, vypraté musí oschnúť, je potrebné ho ožehliť. Apropó, žehlenie. To bude jedna z ďalších tém 🙂. Ak mi teda jasne vysvetlíte, v čom je moje vypraté, čisté, voňavé, parou vyrovnané oblečenie horšie od toho Vášho, budem rada, že si rozšírim obzory.

Druhým extrémom – dovolím si to tak nazvať – je nakupovanie v sekáčoch len kvôli cene. Jednoducho, síce sa mi tá košeľa veľmi nepáči, je mi trocha tesná v rukávoch, nehodí sa mi úplne farba, no stojí len 50 centov, tak by bola škoda ju nekúpiť, nejako vynosím. CHYBA. A jedna z najhorších chýb, ktorých sa dopúšťajú tí, ktorí so sekáčovými nákupmi len začínajú.

Black velvet coat, gray bodysuit, gray skirt, over the knee boots
Žena v meste

Áno, je lákavé kupovať tričko nie za 10€, ale za desatinu tejto ceny. A áno, samozrejme fázou – to je tak lacné, kúpim – som si prešla aj ja. Našťastie, bolo to rýchle a takmer bezbolestné 😜. A Vy to nerobte. Nie, naozaj nepotrebujete ôsme legíny na doma. Odložte si tie mince na budúce, do pohára a po pár návštevách máte na kabát, ktorý sa nečakane ocitne v jarnej kolekcii (ak to tak môžem nazvať). A verte, či nie, časom sa Vám už aj ten kabát za 20€ bude zdať pridrahý. Ale o tomto “fenoméne” si povieme v inom článku.

Viem, že vzťah k tejto forme získavania oblečenia nezískate zo dňa na deň. Aj keď tu tá šanca je, bude to skôr postupný prerod. Pomaly s prvými dobrými úlovkami získate iný pohľad na oblečenie. A ak nie, nevadí. Naozaj nie ste zlá len preto, lebo rada nakupujete v reťazci. Neposudzujem a neodsudzujem – ak neposudzujú a neodsudzujú mňa. Rada vysvetľujem prečo, rada poradím, rada sa pochválim skutočne raritnými úlovkami. A hlavne budem rada, ak ma budete nasledovať.

Black velvet coat, gray bodysuit, gray skirt, over the knee boots
Žena v meste

Ale pre začiatok ma berte ako Vašu povzbudzovateľku. Či už to chcete len skúsiť. Alebo chodíte do sekáča “potajme” a stále máte zlý pocit, že to niekto zistí. Toto je výzva pre všetky, ktoré sú so mnou na instagrame. A pre všetky, ktoré tam časom prídu, samozrejme 😉. Oblečte si svoje úlovky, postnite ich a pridajte hastag #stylnemacenovku. A nezabudnite, že tento hastag môžete na insta aj sledovať, ale to už isto viete 😘.

Je dúfam jasné, že Vaše takto označené fotografie budem zdieľať vo svojich stories. Berte to ako varovanie a podporu zároveň 😃. Prestaňte si myslieť, že sekáče sú podradné obchody, s lacným oblečením, pre chudákov. Práve naopak. Sú to tajomné komnaty plné pokladov – stačí zmeniť uhol pohľadu. Lebo ŠTÝL NEMÁ CENOVKU.

Black velvet coat, gray bodysuit, gray skirt, over the knee boots
Žena v meste

Čo Vy a second handy? Ste fanúšik? Ale je Vám takého nakupovanie nepríjemné a ani za svet by ste nenosili použité oblečenie. Pridáte sa ku mne s hastagom? Či si ešte trocha počkáte, čo zverejnia iní? A páčila by sa Vám na blogu séria o nakupovaní? Skúsenosti, prečo, ako, čo si všímať, čo naopak ignorovať? Dajte mi vedieť v komentároch. Tu, na facebooku či na instagrame.

A aby som vodu nekázala a víno pila, aj oblečenie na dnešných fotkách je sekáčové. Kabát, body, sukňa, šatka a kabelka. A komu fotografie od Vlada, Vlada nestačia, ten nech klikne na môj Youtube kanál. Kusy oblečenia do aktuálneho videa ste mi vyberali Vy, na sociálnych sieťach https://youtu.be/Uj02Nqv6gHQ. A malý spoiler. Čoskoro oslavujem narodeniny. Ja aj môj blog. Tešte sa na teda na malé prekvapenie.

Užívajte si deň, Erika.

Black velvet coat, gray bodysuit, gray skirt, over the knee boots
Žena v meste
Black velvet coat, gray bodysuit, gray skirt, over the knee boots
Žena v meste
Black velvet coat, gray bodysuit, gray skirt, over the knee boots
Žena v meste

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.