Rozprávam

Usmievajte sa …

… a svet sa bude usmievať na Vás. Netuším, do akej miery je toto tvrdenie pravdivé, ale pravdou je, že aj keď to tak z fotografií nepôsobí, ja sa usmievam veľa. A to nielen na rodinu, ale aj na cudzích ľudí na ulici. Na babky, ktoré stretávam cestou do škôlky. Na predavačky v obchodoch, aj keď sa na mňa nepozrú. Na neznáme mamičky na ihrisku. Vlastne, takmer na celý svet.

žena  v parku, štýl nemá cenovku

Úsmev je nemerateľná magická veličina. Každé dieťa najprv plače. A každá mama čaká na ten okamih, až sa jej bezzubý uzlíček prvý krát usmeje. Kedy sa tie drobné ústa namiesto ukričaného Óooooó natiahnu do čiarky s kútikmi smerujúcimi dohora. Je to akoby jemné potvrdenie “teba už poznám”, “ty si moja”, “s tebou je mi dobre”. Čarovná chvíľa, ktorá Vám prinesie nekonečný pocit nehy a šťastia.

Deti sa usmievajú takmer za každých okolností. Občas to vyzerá , ako keby mali tí drobci len tri módy. Spánok, plač a smiech. V rôznych nepomeroch. Časom získavajú ďalšie levely, ale úsmev je ten, ktorý túžime vidieť najčastejšie. Je pre nás znamením, že to, čo pre ne robíme, je správne. Je potvrdením našej lásky k nim.

žena  v parku, štýl nemá cenovku

Ten pohyb mimických svalov vysiela nášmu okoliu signál “som v poriadku”. Úprimný úsmev je zrkadlom vnútorného pokoja. Viac je už len smiech, či dokonca občasný rehot. Hoci pri dobrej komédii (teraz z hlavy nedám žiaden tip, keďže s televízorom sme sa v poslednej dobre prestali stretávať v čase aj priestore 😀). Alebo po skutočne kvalitne vypointovanom vtipe.

Čo však, ak sa na Vás niekto usmieva a Vaše tretie oko vidí, že úprimnosť úsmevu je ta tam? Že ústa síce majú správny tvar, no v očiach nie je ta iskierka, ktorá mu dodáva na pravdivosti? Vnímate, akoby pôsobil nepatrične. Je umelý, bez chuti a vône. Tento typ často používajú rokmi školení profesionáli vo svojich manuáloch (a doplňte si povolanie, ktoré Vám teraz prišlo na um ako prvé, určite je to správne 🙂). No nech je ich snaha akokoľvek prítomná, nie je to to pravé orechové. Vždy chýba to “niečo”.

žena  v parku, štýl nemá cenovku

Viem, sú chvíle, a nie je ich málo, kedy sa Vám usmievať nechce. Deň blbec už od rána. Zlá správa. Zmeškaný autobus. Nespolupracujúci kolegovia. Dôvodov mračiť sa môžete nájsť na mraky. Pohľad plný zlej nálady, zmraštené obočie a hneď sa každý pýta, čo Vám je. Vy sa posťažujete a uľaví sa Vám na duši. Uľavilo? Tak prečo sa už neusmejete?

Je ťažké byť dobre naladený? Ja osobne sa na seba ráno usmievam do zrkadla. Doslova sa ladím na krásny deň, aj keď netuším, či príde. Ak sa predsa nebudem usmievať sama na seba, neusmievam sa ani na okolie. A keďže ľudia sú často ako to moje zrkadlo, čo im posuniem, to vrátia. Dávno som si v praxi overila, že ak sa mračím ja, odpoveďou mi sú smutné tváre. Ale ak rozdávam úsmevy bez nároku na honorár, zrkadlia sa aj v tvárach naokolo. Nie v každej, ale nikto nemôže mať všetko. 🙂

žena  v parku, štýl nemá cenovku

Je len na Vás, ako Vás svet vidí. Veselú osôbku, alebo frfľajúceho mrzúta. Aká veta padne pri Vašom opise. Či to bude “Jáj, to je tá čo sa furt usmieva?” alebo “Nevieš, tá čo sa stále tvári, ako keby jej každý ubližoval.”. Ruku na srdce, v spoločnosti ktorej z tých dvoch žien by ste boli radšej?

Ja chcem za kamarátku tú prvú. Ja chcem byť tou prvou. Chcem, aby moje vrásky boli vráskami smiechu (aj napriek tomu, že sú od žmúrenia krátkozrakej okuliarničky😁). Preto sa usmievam. Vždy keď to je možné. A niekedy, aj keď je to ťažšie. Vlastne teraz klamem, nebýva to ťažké. Jednoducho sa usmejem. Schválne, koľké z Vás si práve teraz uvedomili, že sa usmiali? Ide to, že?

Skúsite to? Usmievať sa na okolie celý dnešný deň? Alebo aspoň jeho väčšiu časť. Vyhlasujem live smajlíkovú výzvu a teším sa na Vaše postrehy, ako to dopadlo. Či sa Vám Vaše úsmevy vracali ako bumerang. A napíšte mi aj o tom, ako často sa usmievate na cudzích ľudí, bez ohľadu na ich reakcie.

Za dnešné usmiate aj vážnejšie sa tváriace fotografie ďakujem Liliane Prokopovej. Šaty, ako je u mňa zvykom, sú úlovkom zo second handu.

Šaty a sveter zo second handu, košík dedičstvo v rodine.

Užívajte si deň, Erika

žena  v parku, štýl nemá cenovku

žena  v parku, štýl nemá cenovku

žena  v parku, štýl nemá cenovku

žena  v parku, štýl nemá cenovku

Author

vstrednomveku@gmail.com

Comments

Anonym
16. júla 2018 at 12:24

veľmi pekne a úprimne napísane je to presne onaPridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.