Rozprávam

Zdieľanie je podpora …

… na tom sa zhodnú asi všetci, ktorí píšu svoj blog. Alebo len jednoducho trúsia svoje myšlienky na jednej zo sociálnych sietí. Či dokonca ani to nie je potrebné, tento jav je známy aj ľuďom, ktorí radšej pozerajú fotografie iných a občas im pohľad skĺzne aj na popisok k nim. Aj tí už neraz zažili, že zdieľanie je podpora – stačí jedno jediné, v stories niekoho “známeho” a zrazu Vám čísla vyskakujú aj z okna. A áno, presne takejto forme podpory sa, mimo iné, budem venovať dnes.

Blue skirt, red top, checked coat, beret

Hneď na úvod rovno priznám, že mňa by zdieľanie veľkej blogerky nielen potešilo, ale zároveň by mi mohlo výrazne zvýšiť počet čitateľov. Vôbec sa tým netajím, ba dokonca som pre to už aj podnikla mnoho krokov. Okrem písania blogu, natáčania videí, nepravidelne pravidelných photo session, za účelom získania obrazového materiálu a naozaj poctivého, pravidelného postovania všetkého hore uvedeného. Som organizovaný človek a rovnako organizovane pristupujem k blogu, youtube kanálu, facebooku i instagramu.

Síce dosť organizovaným, no všetko TO je mojím veľkým koníčkom, zábavou a sebavyjadrením v jednom. Venujem sa niečomu, čo ma napĺňa (a nezarába ani cent 😂) a dúfam, že nájdem ľudí, ktorí budú čítať a pozerať výsledky môjho snaženia. Pomaly, postupne, začínajúc od nuly idem smerom hore. Občas trocha cúvnem, no to patrí k tomu. Častejšie však, a v poslednej dobe je to už pravidlom, stojím na mieste.

Blue skirt, red top, checked coat, beret

Moji čitatelia a sledovatelia sú úžasní. Čítajú zhluk slov, ktorý sa rodí týždeň čo týždeň, v hlave jednej ženy. Pozerajú videá veľmi netradičnej youtuberky. Sledujú na facebooku a instagrame ženu, ktorej devízou nie je dokonalé nahé pozadie, či vyplnené … (doplňte podľa preferencie 😉). Práve naopak, niekoho “obyčajného” a predsa svojského. A sú mi verní. Nech si už ku mne našli cestu náhodou alebo cez niektorú zo svojich priateliek. Či už stoja pri mne od začiatku, alebo naskočili na vlak Vstrednomveku počas jazdy. Čo nebolo ťažké, ja nie som rýchlik, skôr vyhliadková jazda.

Posledné dva mesiace, ako keby som stála na jednom mieste a predo mnou bol sizyfovský kopec. A teraz hovorím konkrétne o instagrame. Môj cieľ bol jasný a až do nedávna sa mi zdalo, že ho splním, ako sa hovorí, s prstom v nose. A zrazu, ako keby som začala byť neviditeľná pre oči verejné. Síce denne niekto klikne na sledovať – no sú to poväčšinou firemné účty, ktoré si ma nájdu cez geolokáciu, nedajú žiadnu spätnú väzbu a o pár dní sa porúčajú. Šťastie mám aj na klikačov – pravidelne mi dávaju follow a očakávajú, že im ho vrátim späť. Ak to neurobím, tak odchádzajú.

Blue skirt, red top, checked coat, beret

Niežeby som sledovanie nevrátila. Veľmi rada to robím. Som tou, ktorá si ťukne na profil všetkých nových fanúšikov. Pozriem fotografie, prečítam si popisy k nim, omrknem dátumy, či posledný príspevok nebol pred mesiacmi dozadu. A ak ma zaujmú, tak recipročne dávam sledovanie nazad. No nech sa zachovám akokoľvek, do troch dní po nich nezostane nič, čo by svedčilo o ich prítomnosti.

Tretí druh sú účty, ktoré ma na striedačku sledujú a nesledujú. Niektorých mená už poznám spamäte. A neberiem to osobne, zrejme majú zapnutý massfollow a ja som sa ocitla v ich hľadáčiku (poniektorí si zle zadali parametre 😆). V každom prípade, kým ostatné blogerky (a instagramerky) riešia 10k, aby mohli swipeovať, ja sa k svojej túžobnej 500-ke dostanem zrejme až v lete. Mimochodom, to bol môj “ročný” a zároveň nenáročný cieľ.

Blue skirt, red top, checked coat, beret

Teraz sa dostávam k hlavnej myšlienke dnešného článku. Bolo načase, že? Na úplnom počiatku som mala cieľ iný. Rýchlo som zistila, že korekcia bude nutná v samom zárodku. Veľké oči (a očakávania) som orezala, zreálnila a šla si svoje. Čo som tom si naštudovala, veľa čítala o pojmoch ako SEO, Analytics, Klúčové slová, optimalizácia … A čítam o nich ďalej.

Na čo však nikde nebol návod, je ako nájsť presne tých, ktorí hľadajú Vás, len o tom ešte nevedia. Teda nejaké sa vyskytli, no kupovanie si ľudí na instagrame síce nie je úplná definícia obchodu s bielym mäsom (bez rasistického podtónu 🙄), stále je to však jeho sociálnosieťová obdoba. Rovnako ma nechala chladnou aj rada začať sledovať čo najviac ľudí a keď mi to vrátia, tak bye-bye. Tento vynález mladšej generácie ponechám s pokojom angličana im.

Blue skirt, red top, checked coat, beret

A tak som zostala pri radách odborníkov pre marketing na insta. Sledujem tých, ktorý ma zaujali (a niektorých aj preto, lebo …, no veď preto 😏😁😂). Dávam srdiečka pod pekné fotografie, píšem komentáre k textom, ku ktorým sa chcem vyjadriť. Ako som už písala nedávno tu, mojim “zlozvykom” je vyjadrovať sa takmer výlučne vtedy, ak je môj názor pozitívny. Jednoducho nerada šírim negativizmus – ani na internete 😜.

Čuduj sa svete, funguje to. Čuduj sa svete, nefunguje to práve tak, ako by som chcela. Áno, našla som veľa úžasných žien, ktorým dám rada najavo, že ma ich tvorba baví a som ich fanúšik. A mnoho z nich si dokonca našlo mňa. Možno len na oplátku (pevne verím, že aspoň niektorých baví to moje virtuálne ja – lebo v skutočnosti som – celkom rovnaká 😆), no zostali mi verné, keď už sa vyjadrujem aj trochu pateticky.

Blue skirt, red top, checked coat, beret

Preto som, plná ideálov, oslovila zopár blogeriek, ktoré sledujem už od začiatku. Vlastne ich blogy sledujem už pár rokov P.I.L. (Pred Instagramovým Letopočtom 🙂). Nie naraz, postupne, mesiac po mesiaci. Jednoducho naivka vo mne verila, že som natoľko dobrá, aby na mňa upozornili. A oni boli také úžasné, že mi obratom odpovedali, že samozrejme, nie je problém. Že moja tvorba je parádna, celkom sa im páči moja odvaha, že úplne na zahodenie nemám ani fotografie a vkus …

Ok, robím si srandu. Takmer žiadna si nedala ani tú námahu, aby mi odpovedala – česť výnimkám. Ak už odpoveď prišla bola milá, no na výslednom NIE to nič nemení. Je úplne jasné, že ma žiadna nezazdieľala. Najprv som to chápala, veď som bola úplný mravec medzi slonmi. No časom mi docvaklo nikde nepísané a so žiadosťami (či prosbami) o zdieľanie som prestala. Uvedomila som si totiž niekoľko pravidiel.

Blue skirt, red top, checked coat, beret

Za prvé – ak požiadate o zdieľanie, ste automaticky vyhodnotení ako možná konkurencia. Zvlášť, ak ako fashion blog (neberte mi ten sen😎) žiadate fashion blogerku. A konkurencii – hoc len ťažko teoretickej (v mojom second handovom prípade) sa predsa reklama nerobí.

Za druhé – zdieľanie je podpora platí. Hlavne, ak zdieľate niekoho, kto je približne v rovnakých číslach. Ukážem profily s rovnakou silou, oni ukážu recipročne mňa a spolu vyrastieme. Málokto chce ťahať k sebe o pár tisícok nižšie postavených na to, aby ich dohnali, či nedajbože preskočili (česť výnimkám, na ktoré som ja šťastie nemala).

Za tretie – veľmi radi na Vás upozornia ľudia, ktorí majú svoj účet len na to, aby sledovali obľúbencov – či už z radov slávnych ľudí, svojej rodiny alebo, prepytujem, blogerov 😄. Nič za to neočakávajú, urobia to znenazdajky, bez varovania, len preto, lebo Vaša myšlienka sa im páči. Všetkým tým teraz, takto, skoro verejne, od srdca ďakujem a vážim si to. Ľudsky je to gesto neoceniteľné, no ich “dosah v číslach” mi nepomohol.

Blue skirt, red top, checked coat, beret

Za štvrté – ak toto číta niektorá z mojich blogerských sledovateliek, tak vedzte, že svoje followers som nikdy o zdieľanie nepožiadala. Nezdalo sa mi to správne, vnútorne som to považovala za “priateľskú pomoc”, ktorá je pre požiadaného nepríjemná, no aj tak si ju splní. Teda, ak by niekto požiadal mňa, tak to urobím, samozrejme. No mám malý blok (to bude určite výchovou 🙂), že mne takáto požiadavka cez klávesnicu nejde.

Za piate – som naozaj nanič. Moje slová nemajú žiadnu výpovednú lehotu. Nestoja ani za tú nulovú cenu mojej normohodiny pri ich písaní. Fotografie mojej osoby sú tak nudné, že skôr odradia ako prilákajú. Mám štýl a vkus horší ako manželka ruského oligarchu. A navyše, koho by už len mohla zaujímať obstarožná skoro 45-ka, nevlastniaca ani jednu fejkovú vujtonku či šanelku.

Blue skirt, red top, checked coat, beret

Piaty bod si samozrejme nepripúšťam. Inak by som to musela hneď zabaliť. Práve naopak, stále verím, že to vyjde. A kto ma pozná osobne, veľmi dobre tuší, že moja tvrdohlavosť mi velí kráčať vpred. Hrám tento poker ďalej, hoc to zatiaľ nevyzerá ani na prvý pár. Ale ak som už vložila základný vklad, tak by bola škoda zložiť karty priskoro 😎.

Ale ukončím to optimisticky, keďže mne to inak nejde. Všetkým, ktorí dočítali až tu sľubujem verejne to, čo som vo svojom okolí rozhlásila už pred pár mesiacmi. Až mi na Instagrame zasvieti čarovných 555 sledovateľov a udržia sa tam, tak nafotím fotografie, aké doteraz žiadna, mne známa slovenská blogerka nemala. Pokojne si v duchu tipujte (a nahé fotky vynechajte, takých ste už videli 😄), či už čo za foto plánujem, alebo kedy by som ich tak, približne, asi … August?

Blue skirt, red top, checked coat, beret

Zdieľanie je podpora, takže ak sa Vám moja tvorba páči – z akýchkoľvek pohnútok – nemajte obavy a odkážte na mňa. Alebo to urobte z čistej zvedavosti, čo to tá ženská plánuje? A teraz dve veľmi menovité poďakovania. Prvé patrí Andrei, ktorá o mne hovorí, kade chodí. Vraj som jej vzorom, čo je pre mňa veľká pocta a zároveň zodpovednosť. Jej Youtube – s mama vlogmi a líčením, okorenený trochou fashion. Druhé je určené Eve, ktorá je zasa tak trocha vzorom mne. Jej blog je adresou, kam by som povinne poslala každú 20-ku, ktorá sa bojí budúcich rokov. Nech sa má na čo tešiť. Človek, ktorý pre mňa urobil obrovské gesto a nečakal zaň nič.

Dnes otázok menej, než je u mňa zvykom. Podporujete ľudí, ktorých tvorba sa Vám páči? Alebo ich síce sledujete, no upozorňovať na nich radšej nechcete – nech už je to z akejkoľvek príčiny? A vlastne, odpovedajte len sebe. Výnimočne ❤️ ❤️ ❤️.

Samozrejme, sukňa, sveter, kabát a šatka sú zo second handu. Ale to už viete.

Užívajte si deň, Erika.


Author

vstrednomveku@gmail.com

Comments

25. februára 2019 at 19:30

Erika, Instagram je jedna veľká veda a aj keď si človek myslí, že ho ako tak pozná a to alebo ono bude fungovať, tak po čase zistí, že nefunguje. 😀 Zdieľanie väčšími blogermi ti nejako extra nepomôže a followers rapídne nenarastie – to vidím sama, aj keď ma zdieľali viacerí (a to som mala fakt profi fotky nafotené, ako vieš). Sem tam mi niekto pribudol, ale veľké čísla to neboli. Tu platia len dve veci – buď sa musíš niečím presláviť alebo byť kontroverznejšia, mať kontroverznejšie fotky, heštegy, príp. byť extravagatnejšia atď.
Niektoré blogerky dosiahli svoje vytúžené 10k až po niekoľkých rokoch, a to sa dalo na IG kedysi ľahšie naberať followers. Tak čo chceme v týchto ťažkých časoch IG my? 😀 V pravidelnom náraste je fakt buď bot zakopaný alebo dlhoročné čakanie, pravidelné lajkovanie nových ľudí, komentovanie atď…ale kto má na to čas dennodenne, aby hodil aspoň 50 komentárov vždy novým ľuďom? Ja napr. určite nie…
Tiež ma trápili čísla a ako vieš, zo zvedavosti som čo to na začiatku poskúšala, ale pre dobro mojej duše som si povedala, že ma to nesmie ovládnuť neustále riešiť a vykašlala som sa na to. V prvom rade to treba brať ako hobby a keď prídu nejaké spolupráce a príležitosti, tak ako príjemný bonus.
Hneď od začiatku, keď som si čítala tvoje prvé články, som si vravela, že máš dobrý štýl písania a podľa mňa by si sa mala skôr sústrediť na písanie kníh. Čo ty na to? Skús napísať nejaké poviedky, román a ponúkaj to vydavateľstvám, podľa mňa by ti to šlo… Len nezabudni na kontroverznú tému, aby to bolo niečím zaujímavé.. 😀 Možno sa práve v tom nakoniec viac nájdeš a bude z teba spisovateľka…. 🙂  Erika
  26. februára 2019 at 20:27

  Katka, nebudeš mi veriť, ale odkedy píšem blog, tak mi až príliš často ľudia navrhujú, aby som napísala knihu. Asi by som sa mala nad touto myšlienkou hlbšie zamyslieť 🤔. Ja kontroverznejšia nebudem – teda, ak som pochopila správne, ako si to myslela 😏, tak určite nie. To prenechám niekomu (aj v množnom čísle), kto má možno čo povedať, no je lepšie, keď len mlčí a usmieva sa 😀. Ale s tou slávou to je nápad ako hrom, len čo prídem ako na to, nechám si to patentovať.
  Mňa netrápi, že mám malé čísla z dôvodov, o ktoré ide veľkým influencerom. Mne je skôr smutno, že do svojho blogu, fotiek a videí dávam srdce, čas, snažím sa zlepšovať po všetkých stránkach. A oceniť – alebo spokojne aj pohaniť či skritizovať – to zatiaľ môže len zlomok tých, ktorých by to mohlo zaujímať. Som ako každá blogerka, chcem hovoriť k davom 🙂 – alebo k aspoň priemerne veľkej skupine. Možno pre niekoho smiešne, ale pre mňa je to hnacím motorom (ekologickým 😃).   27. februára 2019 at 16:02

   Úplne ťa chápem, veď viem, koľko času, zlepšovania (a ja aj peňazí do všetkých stajlingov a fotení či cestovania) do toho dávame a chceme aspoň akú takú spätnú väzbu čitateľov, sledovateľov. Ja to beriem fatalisticky – buď to proste niekomu vyjde alebo nie. 🤷‍♀️ Za rok bilancovať je ešte krátka doba..uvidíš tak o 2 roky, či si sa niekde posunula…je kopa blogerov, ktorí majú stále málo čitateľov a blogujú roky…a niektorí vystrelia ako raketa po roku..😀 niekde je pes zakopaný, len ho treba nájsť..😂 No a nad tou knihou pouvažuj na 100%… ja si už 20 rokov hovorím, že vydám zbierku svojich básní a verím, že sa mi to raz podarí.😁1. marca 2019 at 16:25

Ježišmária… a prečo tak smutne? Po prvé: blogerská sféra už nie je to, čím bývala, keď sa navzájom blogerky sledovali a komentovali všetko ako strhané. Tá doba je preč. Takže tu len trpezlivosť, písať a vytrvať. Musia si na Teba zvyknúť najmä vyhľadávače a rok je krátka doba. Ver mi, že aj u mňa napriek vybudovaným sociálnym sieťam aj tak v návštevnosti kraľuje GOOGLE.
Teraz Instagram. Hodila som si Tvoj profil do Shadowban Test, máš tam väčšinu fotiek “neviditeľných”. Musíš niektoré hastagy vymazať. Tu je odkaz: https://triberr.com/instagram-shadowban-tester. Ja si každú fotku otestujem.
Čo sa zdieľania týka, v storyčkach aj tak veľmi nepomáha. Mne najviac pomohli zdieľané fotografie, to ozaj zafungovalo. Najmä keď sa učlovečili v Daybyme a postli na IG aj starú tetku. To ale treba len čakať…
Podľa mňa sleduješ málo ľudí. Ja som na začiatku veľa vyhľadávala. Určila som si dve cieľové skupiny: ženy po 50-tke z celého sveta a ľudia s ryšavými vlasmi. Skupiny, ktorým by som sa mohla páčiť aj ja. Že sa sledovatelia odhlasujú, je bežná vec, z toho si vôbec nerob ťažkú hlavu, prídu iní.
IG je svet mladých, drvivá väčšina mojich sledovateľov je do 34 rokov, takže stále vyhľadávam nové profily v mojej vekovej kategórii. Len už nie tak intenzívne, ako na začiatku. Teraz som skúsila dve fotky pustiť ako sponzorované. Veľmi to nefunguje. Funguje len lajkovanie a komentovanie.
Čo som sa tak rozpísala? Lebo žiadne také, že v auguste! Do mesiaca, bok mi vydúva, čo takého si vymyslela 🙂
Prečo som Ťa podporila? Lebo nás je v našej vekovej kategórii ako šafránu. A pripomenulo mi to moje začiatky, keď som sa cítila ako sám vojak v poli. Akáže konkurencia? Vôbec takto neuvažujem a domnievam sa, že ani iné blogerky nie. Konkurenciou sú nám rôzne weby, hlavne tie stupídne s krátkymi článkami, ktoré ľudia zdieľajú ako diví. Dobrý blog si ľudia časom nájdu, ale tých ľudí nikdy nebude masa, národ sa na internete najradšej baví.
Ešte ku fotke na IG, ktorá ma primäla kuknúť na článok. Už som sa hotovala pochváliť outfit, lebo je fakt dobrý, aj fotka milá a pozitívna, ale potom som si prečítala koment a zarazila som sa. Prečo tak ublížene? Odradilo ma to. A to Ti fandím.
Ďakujem za odkaz a tuším idem tú fotku predsa len okomentovať. Lebo každý komentár posúva profil dopredu.
Koncom marca 500-tovka a v auguste tisícka!!! GO, držím palce! Baba  Erika
  1. marca 2019 at 20:44

  Toto vôbec nebolo myslené smutne. Hlavnou myšlienkou malo byť, že ja to nevzdám, ani keby traktory padali. Lebo to nie je v mojom portfóliu. V skutočnosti mi o čísla nejde, neplánujem byť vplyvný influencer, to by som som prišla s použiteľnejším contentom 😉. Ale za číslom stojí človek. A pre tých chcem písať, fotiť, točiť a ďalšie -ť. A nech ti bok nevydúva, ako by to vyzeralo na fotkách 😂 🤣. Odteraz už len veselo, motivačne, ešte veselšie a ruka hore.Čestné slovo. 😎.1. marca 2019 at 20:00

Jej to je zlaté 🙂 Vieš že ja ťa veľmi rada budem zdieľať, pomôžem ti splniť tvoj sen. Ja som ten typ človeka ktorý skôr dopraje druhým než sebe 🙂 Takže 500 no idem nato 🙂  Erika
  1. marca 2019 at 20:45

  To nie je môj sen. Len taký malý míľnik, na ceste ku hviezdam 😃. A k fotkám, aké žiadna iná blogerka zatiaľ nemala 🤫.Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.