Zima v duši …

Categories Rozprávam

… alebo malá prechádzka hlavou hejtera. Odpusťte, že bude čiste teoretická a informácie o myslení jedinca Poviem-čo-ste-sa-nepytali budem doslova ťahať z päty. Mám zrejme šťastie (alebo málo sledovateľov) – klopem na drevo, ak som sa ešte do hľadáčika tohto jedinečného človeka s dokonalým názorom na všetko a všetkých nedostala. I keď majú mnoho poddruhov a typov, ich spoločným znakom je skutočne zima v duši. Či skôr zamrznutý mozog? Že ide o hejtera poznáte ľahko, hlavnou črtou ich (virtuálnej) osobnosti je vlastnenie všetkých zlatých vlasov Deda Vševeda.

gray winter coat and jeans dress in snow
Sivý kabát

Neviem, ako Vy, ostatní moji čitatelia, no ja som bola vychovávaná v duchu, ak nemôžeš na niekoho adresu povedať niečo pekné, tak nehovor nič. Pokojne namietajte, že vtedy bola iná doba, iné okolnosti, iné všetko. Bola. No ja sa dodnes snažím vidieť na každom tie lepšie stránky, hľadať čo i len drobnosti, ak to už inak u tej danej osoby nejde. Ak to nenájdem, nieto dôvodu stýkať sa s danou osobou. A áno, stále podvedomo a podivne preferujem osobný styk pred virtuálnym.

A rovnako vytrvalo som zástancom praxe, nedávať nevyžiadané rady. Pravdupovediac, niekedy neposkytnem ani radu vyžiadanú, ale to je na inú debatu o inej téme 😏. No, nefalšovaný pravý hejter cieli práve na tieto dve veci. Nájde čokoľvek na posúdenie a jedným vrzom aj poradí, ako by ste to mohli vylepšiť. Vylepšiť podľa neho, samozrejme.

gray winter coat and jeans dress in snow
Sivý kabát

Pravdupovediac, často si podobnú vec zažijem v duchu. Sledujem niekoho na instagrame (napríklad) a pri nejednej fotografii, spolupráci, názore … sa pozastavím. Veľakrát krútim hlavom – fyzicky krútim, nielen v duchu. Ako niečo podobné môže tvrdiť, ak sa podľa svojich zvyčajných výstupov správa úplne inak? Prečo táto spolupráca, keď je to plne mimo jej štýlu (tvrdenia, správania …)? Naozaj toto musel/-a povedať, uverejniť, urobiť … ?

Ak si teraz v duchu vravíte – prípadne ste už zapli klávesnicu a idete mi napísať – aký je teda rozdiel medzi mnou a hejterom? Kto je bez viny, hoď kameňom a som presvedčená, že aj Vám už na um prišli úplne rovnaké myšlienky ako mne. Rozdiel je uvedený o pár riadkov vyššie. Za najväčší by som však označila umenie kritiky. Lebo hejt nie je kritika a nemal by tak ani byť prijatý.

gray winter coat and jeans dress in snow
Sivý kabát

Pre začiatok si ujasnime tie drobné nuansy (v niektorých prípadoch balvany rozdielov), ktoré z oprávnenej kritiky urobia klasický nenávistný výkrik. Pozrite fotku vyššie. Oprávnenou kritikou, proti ktorej by snáď nemal nikto výhrady by bolo napríklad – zlá kompozícia, zlé svetlo, nelichotivý uhol záberu, príliš okaté použitie photoshopu (prepáč Vlado, sú to len a len náhodné príklady 😀). Samozrejme, aby som všetko nesmerovala len na prácu fotografa (ešte chcem spolupracovať 😉), je možný aj zlý výber miesta, zlá kombinácia oblečenia, nelichotivá farba outfitu k modelke, na prvý pohľad nekvalitný makeup (stačí, nič z toho predsa nie je pravda 🤣).

Hejter napíše – si škaredá. Si tlstá. Fuj, to čo si si obliekla na seba? Čo ťa fotil slepý? Mám pokračovať, či už je ten rozdiel zrejmý? A to som zatiaľ len na predmestí myslenia niekoho, kto je dokonalejší, múdrejší, krajší, úspešnejší … a desiatky ďalších “-ší” ako predmet jeho záujmu. Takýto názor predsa nepovie nik priemerný, či 🙄 🤨 😫.

gray winter coat and jeans dress in snow
Sivý kabát

Napísala som už nejeden kritický komentár. Zdôrazňujem slovo kritický. Dôkladne som zvažovala každé použité slovo, aby som presne vyjadrila svoj názor. A pravdupovediac, kritika bola takmer vždy vyvolaná priamou žiadosťou o ňu. Teda otázkou – čo na to hovoríte Vy? Mimochodom, moje kritické komentáre sú tak jeden – dva na sto ďalších, v ktorých súhlasím, pochválim, poďakujem či vyjadrím iný kladný postoj. Ak sa rozhodnem “ventilovať” ten negatívny, držím sa pravidla vecnosti.

A práve teraz sa dostávam k tomu, prečo ja nie som hejter. Lebo neútočím. Nikdy. Ani keby mi šla hlava vybuchnúť od nelogickosti toho čo vidím, čítam, počujem. A nie, milí Ale-veď-ja-len-kritizujem, to čo predvádzate Vy nie je kritika. Kritika posúva vpred. Hejt bije, kope, uráža … Neprinesie so sebou nič iné len zlo. Zlo. ZLO.

gray winter coat and jeans dress in snow
Sivý kabát

Čo práve Vám dáva právo uzurpovať si možnosť virtuálne napádať človeka o ktorom viete kozí prd? Aj ten ste si len utvorili na základe svojej interpretácie jeho vystupovania. Či dokonca len z pohľadu na jednu, jedinú náhodnú fotografiu. Čím ste boli práve Vy tí vyvolení, ktorých výkrik má byť pre dané osoby určujúcim ich ďalšie životné kroky?

Hejter je ničiteľ. Nie je však ničiteľom toho, koho sa snaží ponížiť. Ničí sám seba. Nenávisť ho ženie. Nenávisť ho aj žerie. Pojedá zaživa jeho myseľ a on si to ani neuvedomuje. Ukladá vo svojom okolí nástrahy plné negativizmu. Chvíľu, dve, mesiace, roky. Objaví sa, zakričí, v prípade Vašej reakcie zakričí hlasnejšie a odíde plný spokojnosti so sebou samým. Na každého hejtera však v závetrí, nenápadne striehne ďalší. Sprvu obdivovateľ udrie vo chvíli slabosti na svojho hrdinu. Žiaden z nich nemá dlhú životnosť.

gray winter coat and jeans dress in snow
Sivý kabát

Nekŕmte ho. Viem, že sa to ľahšie povie, ako urobí. Ak Vám niekto vženie slzy do očí, je ťažké nemyslieť na slová, ktoré Vás zranili. Poviem Vám však tajomstvo. Takmer všetci hejteri majú jednu obrovskú slabosť. A tou je sila ignorácie. Ak na nich nereagujete, chradnú. Strácajú potrebné živiny a začnú sa obzerať po inej obeti. S pevným odhodlaním pijavice sa tešia, ak im odpoviete. Desia sa ticha na druhej strane.

Na druhej strane obrazovky, aby som bola presná. Lebo Môj-nazor-je-ten-jediny-dokonaly je človek, ktorý uráža len hlavou a prstami na klávesnici (či dotykovej obrazovke). Jeho “hrdinstvo” končí presne na tom mieste, kde signál wifi. Nemajte obavy z jeho stretnutia “in real”. Neprizná sa k Vám. Vlastne, skôr by som mala napísať neprizná sa k sebe. Odvážny zbabelec, ukrytý vnútri nikoho. Nikoho dôležitého pre Vás.

gray winter coat and jeans dress in snow
Sivý kabát

Stalo sa Vám to? Raz? Dvakrát? Počítate si “kritické” a negatívne reakcie na seba na desiatky? Či dokonca už na stovky? Stále Vás to zabolí, ako prvý krát? Či ste si časom vybudovali imunitu a reakcie, ktorých jediným cieľom je ublížiť, alebo zdvihnutie ega komentujúceho ignorujete? Alebo ich dokonca mažete a autorov dávate na blok list?

Napíšte mi, ako sa vyrovnávate s hejtom. Prípadne aj to, ako zvládate kritiku a či ste stále schopní (a ochotní) rozlišovať ju od hejtu. Je možné, že ste si časom už vytvorili slepú škvrnu a medzi hejty hádžete aj komentáre, ktoré sú vecné, priame, na danú tému? A to len preto, lebo ich kladiete na roveň osobným útokom? Či ešte stále máte silnú deliacu čiaru medzi kritikou a osobným, nič neprinášajúcim útokom? Som veľmi zvedavá na Vaše komentáre 😘.

Ako vždy, mám tématické fotky 😁😂🤣. Je na nich zima. Aj keď príjemnejšia forma zimy, ako tej v duši. Takúto zasneženú chvíľu zachytil (spolu so mnou v pozadí 😉) Vlado, Vlado. Podstatná informácia – šaty, rolák, šatka sú zo second handu. A sekáčové úlovky si môžete pozrieť aj na mojom Youtube, ostatné video stále so súťažou (podmienky v popise videa) https://youtu.be/DlnNyJj7j9k. Ak máte záujem o moje sociálne siete, budem vďačná za sledovanie na Instagrame, aj na Facebooku.

Užívajte si deň, Erika

gray winter coat and jeans dress in snow
Sivý kabát
gray winter coat and jeans dress in snow
Sivý kabát
gray winter coat and jeans dress in snow
Sivý kabát
gray winter coat and jeans dress in snow
Sivý kabát
gray winter coat and jeans dress in snow
Sivý kabát

1 thought on “Zima v duši …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.